Kredi Kartıyla Kredi Kartı Borcu Ödemeyin !

09.02.2019
23
A+
A-
Kredi Kartıyla Kredi Kartı Borcu Ödemeyin !

Bankaların, kredi kartı vermelerinin oldukça kolay olmasından dolayı, ortalama olarak her birimizde en az 2 farklı bankaya ait kredi kartı bulunuyor. Bunların yanısıra, bankanın Bonus kartı, world kartı veya platinium veya silver gibi farklı müşteri profilleri için de çıkarttığı kartlarla birlikte, cüzdanımız oldukça kabarık. Çoğumuz sadece 1 banka ile çalışsak da, ‘lazım olur’ diyerek cüzdanda tutuyoruz. Ancak evdeki hesabın çarşıya uymadığı, nakit sıkıntısı nedeniyle tüm kartların limitleri dolunca, kredi kartıyla kredi kartı borcu ödemeyi bile düşünüyoruz. Bu konuyla ilgili yazının devamında neler yapabileceğimizi inceleyeceğiz.

Kredi Kartıyla Kredi Borcu Ödeme Nasıl Yapılır ?

Örneğin X bankasından bir kredi kartınız var ve düzenli olarak o kartın ödemelerini yapıyorsunuz. Burada kredi kartınızın limiti ile gelirinizi dengelediğinizde herhangi bir sorun yok. Kredi kartı bu durumda büyük bir lütuf durumunda oluyor. Ancak cüzdanınızda yer alan farklı bir karta da bir sebepten dolayı borçlandığınızda ve geliriniz her iki kartı da yatırmaya yetmediği durumda işler biraz karışık hale geliyor. Kredi kartıyla kredi borcu ödemesi yapmak direkt olarak imkansız. Dolayısıyla borcunuz olan kartlardan birisine, parayı yatırdıktan sonra hemen nakit avans çekerek diğer kredi kartının borcunu ödeyebilirsiniz.

Kredi Kartıyla Kredi Borcu Ödemesi Yapmamaya Çalışın

Aşağıda anlatacağım sebeplerden dolayı bu işlemi hiç yapmamaya çalışın. Eğer oldukça zor durumda kaldıysanız ve aşağıda anlatacağım hiç bir yöntem işe yaramıyorsa bu işlemi en fazla 1-2 kez yapın.

Kredi Kartıyla Kredi Kartı Borcu Ödemeyin, Çünkü !

Kredi Kartlarında eğer POS üzerinden alışveriş yapıyorsanız, ay sonunda kredi kart ekstrenizin tamamını yatırmanız durumunda herhangi bir faiz ödemezsiniz. Ancak Nakit Avans işlemi yaptığınızda, ay sonu ekstrenizde Nakit Avans Faizi adı altında faiz ödersiniz. Biraz daha net açıklamak gerekirse; 1000 TL limiti olan kartınızdan, 1000 TL nakit avans çektiniz. Ay sonunda kredi kartınıza ödemeniz gereken tutar yaklaşık (bankadan bankaya değişir) 1050 TL civarındadır. Siz ay sonunda kredi kartınıza 1000 TL yatırdığınızda, kredi kartınızın limiti 950 TL olacaktır. Banka nakit avans faizi olan parayı kesecektir. Dolayısıyla çevirmeye çalıştığınız parayı, diğer kredi kartına 2. Sefer yatırmak istediğinizde kredi kartınızdan en fazla 950 TL çekebiliyor olacaksınız. Buna göre, örneğin bu işlemi 1 yıl içerisinde 12 defa yaptığınızda neredeyse anaparanız kadar faiz ödeyeceksiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  SSK Olmayana Kredi Veren 5 Banka

Kredi Kartıyla Kredi Borcu Ödemesi yapmak zorunda kaldınız ? Ne yapmalısınız ?

Öncelikle, 1-2 ay oldukça sıkıntılı geçecek bu süreci, iyi bir şekilde yönetmek ve sürekli olarak bu duruma düşmemek için, son yatırdığınız kredi kartınızın için 1 aylık harcamalarınızı minimum seviyede tutacak, size yetecek limiti hesaplayın. Borcunuzu yatırır yatırmaz kredi kartınızı iptal ettirin diyemiyorum. Büyük ihtimal elinizdeki son paranızı kredi kartına yatırdınız ve önünüzde 1 aylık süre boyunca geçiminizi devam ettirmeniz gereken giderleriniz olacak. Bu giderleri minimum seviyede tutarak kredi kartından kullanmak adına, limitinizi olabildiğince düşürmeye çalışmalısınız. Genelde bankaların çoğu kredi kartı limitlerini arttırma taleplerini çok kolay alırken, kredi kartı limit azaltma işlemi için sizi uğraştırmak adına Şube’ye davet ediyorlar. Öncelikle Call Center aracılığı ile kredi kartı limit azaltma işlemini yapıp yapamadığınızı deneyin. Eğer işlemi oradan yapamıyor iseniz, size en yakın şubeye giderek kredi kartı limitinizi düşürün. Bir sonraki ay gelecek olan borç tutarı, kesinlikle daha az olacaktır. Burada kredi kartlarından 1 tanesini kullanıma kapatana kadar devam etmelisiniz. Her ay, ödeme yaptıkça limitinizi azar azar düşürün.  Kredi kartlarınızdan 1 tanesinin borcunu tamamen bitirdikten sonra diğerini ödemeye başlayabilirsiniz. Bu süreçte en uygun olanı, uzun vadede ödemenizde sorun çıkarmayacak bir tanıdığınız, arkadaşınız veya ailenizden borç para almak olabilir. Bu durumda kredi kartlarını hemen kapatıp, borcunuzu da 2-3 ay içerisinde kapatabilirsiniz. Bu durumda herhangi bir faiz vs. problemi yaşamazsınız. (Dolar veya altın olarak borçlanmanız ve bu süreçte yaşanacak kur dalgalanmalarından olumsuz etkilenmemek adına, borcunuzu, TL olarak almanızı hatırlatıyoruz!)

Mehmet Üstündağ
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.