Pandemi sosyal destek yardımı

Koronavirüs salgınının dünya genelinde artış göstermesi ile birlikte ülkemizde de etkileri devam etmektedir. Alınan tedbirlerle salgın kontrol altına alınmış olsa da maddi anlamda pek çok kişi işinden olmuş durumdadır.

 Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak, bu salgın sürecinde herhangi bir sebepten dolayı işinden olmuş kişilere geçtiğimiz yıldan bu yana nakdi destek yardımı yapılmaktadır. Geçtiğimiz yıl 1000 tl olan nakdi destek yardımı bu yıl 1100 tl olarak güncellenmiştir. Bununla birlikte yardımdan faydalanmak isteyen kişilerin aklında pek çok soru işareti oluşmuş durumdadır. Pandemi sosyal destek programı kapsamında merak edilen tüm bilgiler için yazının devamını okumaya devam edebilirsiniz.

 PANDEMİ SOSYAL DESTEK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

 Geçtiğimiz yıldan beri koronavirüs salgını sebebi ile işini kaybeden kişilere hane başına 1000 tl sosyal destek yardımı yapılmaktadır. Bu nakdi destek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklama ile beraber 1100 tl olarak güncellenmiştir. Bu destekten faydalanmak isteyen kişiler, yine aynı şekilde başvurularını e-devlet kanalı üzerinden gerçekleştirebilmektedir. Başvurularda yaşanabilecek olası yoğunluğu önlemek adına, e-devlet üzerinden TC kimlik numarasının son hanesine göre belirli günlerde başvuruda bulunabilmek mümkündür.

 – 0 ile bitenler PAZARTESİ,

 – 2 ile bitenler SALI,

 – 4 ile bitenler ÇARŞAMBA,

 – 6 ile bitenler PERŞEMBE ve son olarak

 – 8 ile bitenler CUMA günü pandemi yardım başvurusu yapabilmektedir. Bunun yanı sıra TC kimlik numarasına bakmadan tüm vatandaşlar CUMARTESİ ve PAZAR günleri başvurularını yapabilmektedir.

 PANDEMİ SOSYAL DESTEK BAŞVURUSU ŞARTLARI NELERDİR?

 Faz-3 olarak geçen yeni pandemi sosyal destek başvuruları, yine aynı şekilde e-devlet üzerinden TC kimlik numaralarının son hanelerine göre yapılmaktadır. Nakdi destek başvurularının şartlarına gelecek olursak;

 – Değerlendirmeler aynı hanede yaşayan her kişi için ayrı ayrı değil, sadece hane başı olarak yapılacaktır.

 – Aynı haneden birkaç kişinin başvuru yapması halinde, hane bazı kontrol edilecektir.

 – Sosyal destek kampanyasından yararlanamaz bir kişinin başvurması halinde, başvuru değerlendirmeye alınmayacaktır.

 Tüm pandemi yardım başvurusu süreçleri yine e- devlet üzerinden takip edilebilmektedir.

 PANDEMİ SOSYAL DESTEK KAMPANYASINDAN KİMLER YARARLANAMAZ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Bankadan Kredi Çekemeyenler İçin Kredi Alternatifleri

 Pandemi sosyal destek kampanyası, hane bazından hiçbir gelirin olmadığı durumlarda yapılmaktadır. Dolayısıyla, hane içerisinde en az 1 kişide herhangi bir gelir var ise, pandemi destek sorgulama yapılamaz yani bu destekten yararlanamaz. Başlıca kriterler;

 – 4A kapsamındaki kamu işcileri,

 – 4C kapsamındaki memurlar,

 – Emekliler ve son olarak

 – İşkur üzerinden işsizlik maaşı ya da kısa çalışma ödeneği alan kişiler ve bu kişilerin bulunmuş olduğu haneler bu yardım kampanyasından yararlanamamaktadır.

 PANDEMİ SOSYAL DESTEK SONUÇ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

 Başvurular gibi pandemi destek sorgulama da e- devlet sistemi üzerinden gerçekleşmektedir. Öncelikle e-devlet üzerinden TC kimlik numaranız ve belirlemiş olduğunuz şifre ile sisteme giriş yapın. Ardından arama butonuna ” Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ” yazın. Çıkan sayfada ise, pandemi başvuru sorgulama için “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” bölümüne tıklayın. Çıkan sayfadaki butona tıklayarak açılan sayfada pandemi sosyal destek sonuç kısmını kolaylıkla görebilirsiniz.

 PANDEMİ SOSYAL DESTEK ÖDEMELERİ NASIL YAPILIR?

 Pandemi sosyal destek kampanyasından yararlanmak isteyen kişiler e-devlet üzerinden başvuru yaparken, sisteme adlarına kayıtlı bir hesap numarası ve banka adı girebilirler. Bu şekilde olduğu zaman, pandemi sosyal destek sonuç durumu olumlu olan kişilerin 1100 tl nakdi destek ödeleri başvuru yaparken belirtmiş oldukları banka hesap numaralarına yapılmaktadır. Bunun yanı sıra, pandemi başvuru sorgulama ekranında olumlu sonuç olan fakat, başvuru yaparken herhangi bir banka hesap numarası girilmedi ya da başvuru yapan kişinin adına kayıtlı bir banka hesabı yoksa, bu durumda ödemeler PTT kanalı ile yapılmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.