konut-kredisi-faiz-oranlari-dusecek-mi

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek Mi?

Aralık 20, 2017 1098 0 0

Konut kredisi faiz oranları düşecek mi? Bu haberimizi detaylı ve titiz bir şekilde sizler için inceledik. Konut kredisi ev almak isteyenler için büyük bir nimet, zaman zaman yükselen kredi faiz oranları olsa da pek çok kişi ev almak için öncelikle konut kredisini tercih ediyor. Uygun ödeme koşulları olması bu tarzda ki krediyi her zaman cazip kılmıştır. Pek çok kişi ise Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek Mi? Önümüzdeki dönemde nasıl bir faiz oranı olur bunu merak ediyor.

2017 yılı itibariyle konut kredisinin biraz daha faiz oranının arttığı gerçeğini araştıran kişiler biliyordur. 2018 yılı için ise durum daha da kötü. Konut Kredisi Faiz Oranları 2018 yılında 2017’ye oranla daha yüksek olacak. Bu da demek oluyor ki ev sahibi olmak isteyenler bankalara daha fazla para ödeyecek. Konut kredisini sadece devlete ait bankalardan alma gibi bir durum söz konusu değil diğer özel bankalarda konut kredi veriyorlar. Bankalara tek tek sormak biraz zahmetli olsa da en iyi araştırma sorarak yapılır.

Sizlerde konut kredisi almadan önce bankaların faiz oranlarını karşılaştırın ve ona göre adım atın. 2016 yılı içinde Cumhurbaşkanı tarafından yapılan faizleri düşürün talimatı ile önce devlet bankaları faizlerini düşürdü. %1,15 – %1,25 oranındaki faiz oranları %0,99 ile %0,80 seviyelerine kadar çektiler. Tabi bir parantez açarak en uzun vadeli konut kredisi yazımızı okuyarak 300 ay vade ile ev sahibi olabileceğiniz bankaları bulabilirsiniz. Tabi vade süresinin uzamanası toplam ödenen miktarı artırıyor bunu da gözardı etmemekte fayda var.

Konut Kredileri Düşer mi ?

2017 yılını tamamladık. Neredeyse 2018 yılının 1. çeyreğine gelmek üzereyiz. Yatırım yapmak için ya da ilk defa ev sahibi olmak isteyenlerin amacı 2018 yılında ev sahibi olabilmek. Sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesiKonut Kredileri Düşer Mi 2018ancak bu konuda iyi bir haber vermek mümkün değil.

2016 yılında düşen konut kredisi 2017 yılında tekrar yükselmiş ve bankalar faiz oranlarını arttırmıştı.Faizleri son durumne olacak? Diye merak edenler 2018 yılında genel olarak tüm bankaların kredi faizlerini yükselttiklerini farketmişlerdir. Bu yükseliş doların yükselmesi ile birlikte devam edeceğe benziyor. Yatırım yapmak için ev sahibi olmak isteyenlerin hesaplamalarını iyi yapmaları gerekiyor. Yine de 2018 yılı içerisinde ev almak zorunda olanlar en uygun zamanı beklemeliler. Bankalar kısa dönemlerde de olsa bazenKonut Kredisi Faiz Oranlarıüzerinde indirimler yapmaktadırlar. Bu dönemlerde hızlıca davranmak ve Konut Kredisi Faiz Oranları yükselmeden evi almak gerekmektedir. Bu avantajları kaçırmamak için bankaların konut faizlerini iyi takip etmek gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Vakıfbank Konut Kredisi (Güncel Faiz Oranları)

Ohal Sonrası Konut Kredisi Faizleri Düşecek Mi?

Ohal verildikten sonra konut kredileri de dâhil olmak üzere diğer kredilerde bir yükseliş olmuştu. Beklenen bir durum değildi ancak bu durumlarda kredi faizlerinin yükselmesi son derece normaldir. Kısa süre önce ohal tekrar uzatıldı. Konut kredisi almak için ohalin bitmesini bekleyenler acaba Ohal Sonrası Konut Kredisi Faizleri Düşer Mi? Sorularını sıklıkla soruyorlar. Bu soruya şöyle bir cevap verebiliriz.

Evet, kesinlikle Ohal sonrası piyasalarda bir yenilenme ve rüzgâr olacaktır. Olumlu yönde esen bu rüzgâr piyasalara hareket getireceği için kesinlikle bankalarda bu olumlu gelişmelerden etkilenecektir. Ancak ohalin kalkmasından hemen sonra olması beklense bile süreç uzayabilir. Piyasaların durulması ve ardından kredi faizlerinin düşmesi muhtemel olacaktır. Yatırımcılar için kredi ile ev almak şuan için ciddi bir risk demektir.

Konut Kredisi Faizleri Son Durum Nedir?

Kredi faizleri sürekli olarak değişse ve bankalar arası farklılık gösterse de konut kredisi bu tanıma pek uymuyor. Konut kredilerinde devlet bankaları hariç faiz oranları çok benzer. Konut Kredisi Faizleri Son Durum olarak şuan için elverişli değil ve faizler son derece yüksek, gelen zamlar ile beraber faizlerde tavan yaptı denilebilir. Bu süreç 2018 yılında da devam ediyor. Özellikle yeni yılın hemen ardından gelen zamlar ile beraber kredi faiz oranından da düşmesi beklenmiyor. Bu arada güncel konut kredisi faiz oranlarına ve başvuru sayfalarına ulaşmak için En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar yazımızı okuyabilirsiniz.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 21.02.2018 tarihinde açıkladığı verilere göre Ocak ayını 2017 ve 2018 için karşılaştırdıklarında ciddi farklar bulunuyor.

2017 yılının Ocak ayı ile 2018 yılının Ocak ayını karşılaştırdığımızda genel olarak ipotekli ev satışları (yani kredi kullanılarak satın alınan konut satışları) %20.3 azaldı ve 2018 Ocak ayında 28 bin 678 adet konut satıldı.

Son 18 ayın zirvesini gören Konut Kredisi faizleri yüzde %1.14- %1.16’lara ulaştı. Geçtiğimiz yıl Ocak ayında(2017) konut faizleri yüzde 0.95 civarında seyrediyordu. Maalesef yukarıda belirttiğimiz sebeplerden dolayı konut kredileri oldukça yükseldi. Daha açıklayıcı olmak adına, geçtiğimiz yıl Ocak ayı ile bu yıl Ocak ayı 100.000 TL konut kredisi çeken tüketicileri karşılaştırırsak, Ocak 2018 ayında 100.000 TL konut kredisi kullananlar, 17.220 TL daha fazla geri ödeyecekler. Konu ile ilgili İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa Anadolu Ajansı ile yaptığı röportajda, konut satışlarının istenildiği gitmediğini belirtti. Vatandaşların, özellikle İstanbul’da konut almak yerine belli bir süre daha kiraya devam edip, kredilerin düşmesini beklediklerini söyledi. Bu konuda insanların psikolojik olarak %1 faiz oranlarını kabul ettiklerini, faizlerin bunun üstünde olması durumunda planlarını ertelediklerini belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2018 (Güncel)

2016 yılında Cumhurbaşkanı tarafından yapılan faizleri düşürün talimatı ile önce devlet bankaları faizlerini düşürdü. %1,15 – %1,25 oranındaki faiz oranları %0,99 ile %0,80 seviyelerine kadar çektiler. Ancak bu durum çok uzun sürmedi ve faiz oranları tekrar yükseldi. Devlet bankalarının bu kredi düşüşüne bağlı olarak TEB, Garanti, İşbank, Finansbank ve Denizbank gibi özel bankalar da hemen harekete geçtiler ve faiz oranlarını düşürdüler. Ancak bu durum şuan için geçerli değil ve ciddi bir risk söz konusudur. Eğer peşinatınız varsa, çekmek istediğiniz konut kredisini mümkün olduğu kadar az tutarak Ziraat Bankası veya Halk Bankası’ndan diğer özel bankalara oranla daha uygun faiz oranları ile (%1.16 gibi) kredi kullanabilirsiniz.

Konut kredisi faizleri artacak mı sözleri 2018 de sıklıkla telaffuz ediliyor. 2018 yılı içerisinde konut kredisinde ciddi bir yükselme ya da düşüş beklenmiyor. Piyasalar şuanda yıl sonu hazırlığı içerisinde ve konut kredisi ile ev almak şuan için gerçekten rulet oynamak ile eş değer olacaktır. Bunun nedeni ise 2018 yılında Ohal sona erer ve konut kredisi faizlerinde indirim olursa 2017 yılında almış olduğunuz yüksek faizli konut kredisini ödemek zorunda kalırsınız.  Bu durumda kalmamak adına şuanda beklemek ve önümüzdeki dönemlerde yaşanacak gelişmeleri takip etmek gerekmektedir.

Konut kredileri ne zaman düşer ? diyorsanız, öncelikle OHAL’in kalkması ve Suriye ile içinde bulunduğumuz durumun değişmesi gerekiyor. Yerli yatırımların artması ile ihracat açığının azalması kesinlikle enflasyonu ve faizleri düşürecektir. Bunun için net bir tarih vermek çok zor. Ancak 2019 seçimlerine kadar, bir seçim stratejisi olarak da konut kredilerinin düşmesi gerektiğini vurguluyoruz. Özellikle belirtelim ki konut kredisi çekmek isteyen binlerce insan kapıda bekliyor.

2018 de Dolar Ne Olacak ?

2018 yılı içerisinde dolar konusunda çok farklı yorumlar söz konusu. Net olarak birşey dememekle birlikte, ABD’nin Türkiye’nin sınır bütünlüğüne yönelik dolaylı kararları ve OHAL’in devam etmesi doların fiyatının gerilemeyeceğini düşündürtüyor. Buna rağmen TL’nin dolar karşısında uzun vadeli olarak yükseliş trendine geçtiğini de belirtmek istiyoruz. Tabiki bu yükselik trendinin yükselmesi genel olarak çok değerli. Dolar yükselmese bile, TL/Dolar oranının yükselmesi faiz oranlarının düşmesinde etkili olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Dosya Masrafsız Konut Kredisi Veren Bankalar

Suriye ile ilgili olan savaşın devam etmesi, OHAL’in daha da uzatılması durumlarında ise ülke ekonomisi ister istemez sıkıntıya girecektir. Askeri harcamaların artması ile birlikte ABD ile ilişkilerin kötüleşmesi doların yükselmesine sebep olur. Tabiki bu durum şuan söz konusu değil. Seçimlerden sonra doların düşmesi de söz konusu olabilir. Ancak kötümser olarak da yorum yapacak olursak doların 2018 yılsonu itibariyle 5.00 ₺ seviyelerine kadar yükselebileceğini söyleyebiliriz.

Burada hem iyimser hem de kötümser bakış açısıyla yazmak istedik. Buna göre kendi değerlendirmenizi yapıp alacağınız kararlarda fikir vermek istiyoruz. Piyasayı takip ederek en doğrusuna ulaşabileceğinizi belirtmek isteriz.

Son olarak Ohal sonrası konut kredisi faiz oranları düşecek mi? Öngörülere göre yüzde 0.70 yâda 0.75 bandına kadar gelebileceği konuşuluyor.

Eğer yatırım amacı ile konut sahibi olmak istiyorsanız uzun vadeli bir kredi de (120 ay gibi) faizlerin yüksek olması ilk 1-2 sene sizi zorlayacak olsa da kira getirisi konut kredisinin geri ödemesinde çok önemli olur. Bunun yanında örneğin 2000 ₺ aylık geri ödemesi bulunan bir konu kredisini, düşünürken bundan 4-5 sene sonra 2.000 ₺’nin çok da büyük bir para olmayacağını düşünmek lazım. En azından 10 sene sonra bir eviniz olacaktır. Özellikle İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde, satın almak istediğiniz evin 220 aylık kira getirisi, evin satış değerine yakın ise veya daha üstünde ise kesinlikle avantajlısınız demektir.

Eğer kira vermek istemiyor ve ev almak istiyorsanız, bunun için faizlerden bağımsız olarak konut projelerini takip etmenizi öneririz. Artan faizlerle birlikte birçok inşaat firması, kira öder gibi ev sahibi olmanız için 60 ay gibi orta vadelerle % 0.60 faiz oranları ile kampanyalar düzenlemektedir. Bu durumda taksit miktarı biraz yüksek olsa da bankaya ödeyeceğiniz faizlerden kurtulacaksınız.

Bunları da düşünerek kararınızı vermeniz gerekiyor. Ortalama olarak her yıl kiralara da %13-14 zam yapıldığını düşünürsek bir ev almanın size 6-7 yıl sonra güzel bir karar aldığınızı gösterecektir.  Geri ödemesi ile birlikte geniş taksit seçenekleri ve en uygun kredi fırsatını yakalamak için bankaların yaptığı konut kredisi seçeneklerini ara ara kontrol etmenizde fayda var.

 

Tags: konut faizi, konut kredileri düşer mi, konut kredisi, mortgage Categories: Konut Kredisi
share TWEET PIN IT SHARE share share
Related Posts
Leave a reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.