konut-kredisi-faiz-oranlari-dusecek-mi
konut-kredisi-faiz-oranlari-dusecek-mi

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek Mi?

Konut faizleri düşer mi 2018 ? Bu haberimizi detaylı ve titiz bir şekilde sizler için hazırladık. Konut kredisi, ev almak isteyenler için büyük bir nimet. Zaman zaman yükselen kredi faiz oranları olsa da pek çok kişi, ev almak için öncelikle konut kredisini tercih ediyor. 2018 yılında pek çok kişi; konut kredisi faiz oranları düşecek mi ?, Kredi faizleri düşer mi?, Önümüzdeki dönemde Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Zaman Düşer ?, Konut faizleri düşer mi ? gibi aslında benzer soruları sormakta ve yapacakları yatırım için en uygun zamanı aramaktadır.

2017 yılı içinde Cumhurbaşkanı tarafından yapılan faizleri düşürün talimatı ile önce devlet bankaları faizlerini düşürdü. %0,99 – %0,80 arasındaki faiz oranları ile bir çok vatandaş evine kavuştu.  Tabi bir parantez açarak en uzun vadeli konut kredisi yazımızı okuyarak 300 ay vade ile ev sahibi olabileceğiniz bankaları bulabilirsiniz. Tabi vade süresinin uzaması toplam ödenen faiz miktarını artırıyor, bunu da gözardı etmemekte fayda var.

Kredi Faizleri Düşer mi 2018? veya Konut faizleri düşer mi ?

Neredeyse 2018 yılını tamamlıyoruz. Konut faizleri düşer mi diye merak ediyorsanız malesef bu konuda iyi bir haber vermek mümkün değil. En son yaşanan sıkıntılar ve doların önlenemez yükselişi ile birlikte faizler oldukça yükseldi.

Faizler, 2016 yılına göre 2017 yılında tekrar yükselmiş, devlet bankaları hariç, faiz oranlarını özel bankalar arttırmıştı. 2016 yılında Cumhurbaşkanı tarafından yapılan faizleri düşürün talimatı ile önce devlet bankaları faizlerini düşürdü. %1,15 – %1,25 oranındaki faiz oranları %0,99 ile %0,80 seviyelerine kadar çektiler. Devlet bankalarının bu kredi düşüşüne bağlı olarak TEB, Garanti, İşbank, Finansbank ve Denizbank gibi özel bankalar da hemen harekete geçtiler ve faiz oranlarını düşürdüler. Ancak bu durum 2018 yılının ilk çeyreğine kadar sürdü ve maalesef şuan için geçerli değil. Siz Konut Faizleri düşer mi ? diye sorarken 2018 yılında da genel olarak tüm bankalar, konut ve diğer kredi faizlerini yükselttiler. Bu yükseliş doların yükselmesi ile birlikte devam edeceğe benziyor. En son Ağustos 2018 itibariyle, 2 büyük banka faizlerini arttırmak zorunda kaldı. Akbank Konut kredisi faizini, %1.81’den %2.17’ye yükseltti. Yapı Kredi Bankası Konut kredisi faizlerini, 5 ve 10 yıllık vadeler için %1.83 oranından %2.15 oranına yükseltti. Eğer hala 2018’de konut faizleri düşer mi diyorsanız, piyasaların ve siyasi ortamın bu kadar karışık olduğu bu yıl, konut faizleri düşmeyecek aksine diğer bankalar da faizlerini yükselteceklerdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar Listesi

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 21.02.2018 tarihinde açıkladığı verilere göre Ocak ayını 2017 ve 2018 için karşılaştırdıklarında ciddi farklar bulunuyor.

2017 yılının Ocak ayı ile 2018 yılının Ocak ayını karşılaştırdığımızda genel olarak ipotekli ev satışları (yani kredi kullanılarak satın alınan konut satışları) %20.3 azaldı ve 2018 Ocak ayında sadece 28 bin 678 adet konut satıldı.

Son 18 ayın zirvesini gören Konut Kredisi faizleri yüzde %2.17 lere ulaştı. Geçtiğimiz yıl Ocak ayında(2017) konut faizleri yüzde 0.95 civarında seyrediyordu. Maalesef yukarıda belirttiğimiz sebeplerden dolayı konut kredileri oldukça yükseldi. Daha açıklayıcı olmak adına, geçtiğimiz yıl Ocak ayı ile bu yıl Ocak ayını düşünerek, 100.000 TL konut kredisi çeken tüketicileri karşılaştırırsak, Ocak 2018 ayında 100.000 TL konut kredisi kullananlar, 17.220 TL daha fazla geri ödeyecekler. Konu ile ilgili İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa Anadolu Ajansı ile yaptığı röportajda, konut satışlarının istenildiği gibi gitmediğini belirtti. Vatandaşların, özellikle İstanbul’da konut almak yerine belli bir süre daha kiraya devam edip, kredilerin düşmesini beklediklerini söyledi. Bu konuda insanların psikolojik olarak %1 faiz oranlarını kabul ettiklerini, faizlerin bunun üstünde olması durumunda planlarını ertelediklerini belirtti.

Konut Kredisi Düşecek mi Son Dakika !

Kredi faizleri sürekli olarak değişse ve bankalar arası farklılık gösterse de konut kredisi bu tanıma pek uymuyor. Konut kredilerinde, devlet bankaları hariç faiz oranları çok benzer. Son Dakika Konut Kredisi Faizlerini değerlendirirsek, piyasalar oldukça gergin ve döviz kurunda spekülasyonlardan dolayı, faiz oranları 2013 yılından itibaren en yüksek seviyesini 2018 yılının Ekim ve Kasım aylarında gördü. Alınan ekonomik aksiyonlar ile birlikte şu an krediler düşmeye başladı. Tabiki beklediğimiz avantajlı ev kredi faizlerini göremesek de, %2.00 seviyelerine tekrar düştü. Bundan sonraki süreçte, yani 2019’da %1.50 seviyelerinin altına düşmesini umut ediyoruz.

Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Zaman Düşer ?

Piyasaların durulması ve ardından kredi faizlerinin düşmesi muhtemel olacaktır. Yatırımcılar için kredi ile ev almak şuan için ciddi bir risk demektir. Bunun nedeni ise 2018 yılında konut kredilerinin yükselmesi ile birlikte 2019 yılında bu oranın düşebileceği ihtimali olmasıdır. Hükümetin ekonomik yapı üzerinde alacağı aksiyonlar konut kredi faizlerini orta vadede düşürebilir. 2019 yılı ikinci yarısında %1.3 seviyelerini tekrar görmek mümkün olabilir. Şuan yüksek konut faizi oranları ile ev alıp, sonrasında kredi faizlerinin düştüğünü görmemek adına beklemek ve önümüzdeki dönemlerde yaşanacak gelişmeleri takip etmek en mantıklısı olabilir.

Eğer peşinatınız varsa, çekmek istediğiniz konut kredisini mümkün olduğu kadar az tutarak Ziraat Bankası veya Halk Bankası’ndan diğer özel bankalara oranla daha uygun faiz oranları ile (%1.78 gibi) kredi kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  İslami Kredi Veren Bankalar 2018 Faizsiz

2018 Dolar Ne Kadar olur ?

2018 yılı içerisinde dolar konusunda çok farklı yorumlar söz konusu. Net olarak birşey dememekle birlikte, ABD’nin Türkiye’nin sınır bütünlüğüne yönelik dolaylı kararları, doların fiyatının gerilemeyeceğini düşündürtüyor. Ağustos 2018 itibariyle bildiğiniz gibi 1 dolar 7.40 tl rakamlarını gördü. Merkez bankasının ve BDDK’nın almış olduğu tedbirler doların hızını yavaşlatsa da dolar hala rayına oturmuş değil. Ekonomik yapı içerisinde devreye alınacak yapılandırmalar ile doların tekrar düşüsünü beklesek de çok ciddi düşüşler olmayacağını söyleyebiliriz. Buna rağmen TL’nin, yapılan büyük projeler ile yükselişe geçeceğini düşünürsek, dolar etkisinin piyasalar üzerinde azalacağını öngörebiliriz.  Dolar kurunda çok değişiklik olmazsa da, TL/Dolar oranının yükselmesi faiz oranlarının düşmesinde etkili olacaktır.

Amerikanın dış politikası nedeniyle aldığı radikal kararlar, Çin ile Amerikanın savaşı, FETÖ ve Papaz Brunson nedeniyle oluşan gerginliklerden dolayı ülke ekonomisi ister istemez sıkıntıya girdi. Askeri ve siyasi olarak NATO’dan uzaklaşıp, Rusya ile işbirliğinin artması Amerika’nın üzerimizdeki baskılarını arttırdı. Spekülasyon ile doları arttırıp, ekonomik olarak yaptırım uygulamaları bir süre sonra konut faizleri de dahil olmak üzere günlük hayatımızı oldukça etkileyecek. Kötümser olarak gidersek, 2018 yılını dolar için 7-7.50 bandında kapatabiliriz. Buna göre de konut faizleri %2.5 seviyelerine gelebilir. İyimser olarak bakarsak, doların tekrardan 5 ₺ ve altına inmesi durumunda konut kredi faizleri kademeli olarak düşebilir. %2.15 oranlarından tekrar %1.7 – %1.8 oranları test edilebilir.

2019 Yılında Kredi Faizleri Düşecek mi ?

Bildiğiniz gibi dolara bağlı bir ekonomi içerisinde olmamız nedeniyle, doların yükselmesi ülkemizi olumsuz etkiliyor. Cari açığı kapatıp, ihracat oranımız ithalat oranımızı geçmediği sürece, dolar ve euro kuru, piyasaları etkileyecektir. Doların artmasını önlemek adına Merkez Bankasının mecburi olarak faizleri arttırmak zorunda kalması, bu yüksek dolar kuru ile yakın zamanda kredi faizlerinin 2018 yılında düşmeyeceğini net olarak göstermektedir. Ekonomi Bakanı, Berat Albayrak’ın açıklamış olduğu Yapılandırma Paketinin devreye alınması için henüz somut bir eylem planı açıklanmasa da, 2019 yılında bu model üzerinde durulacağını belirtelim. 2019 yılı ilk yarısında alınacak aksiyonların, 2019 yıl sonunu pozitif olarak etkileyeceği kesin. Seçimlerin olması nedeniyle de piyasaların hassas olacağını unutmayalım. Son 17 yıl içerisinde en parlak dönem olan 2013 yılında %6.5 seviyelerini gören faiz, şuan %17 bandında. Dolayısıyla kredi faizleri de buna göre fiyatlanıyor. Piyasaların dolar etkisinden kurtulması, ticari anlaşmalarda dolar yerine farklı para birimleri kullanılarak riskin dağıtılması, yerli üretim ve ihracat odaklılığın artması ile 2019 yılının sonuna doğru tekrar %10 seviyelerini görmesi hedeflenmektedir.

Bundan sonraki süreçte Konut Kredileri Düşer mi ?

Konut kredileri düşer mi ? diyorsanız, öncelikle doların tansiyonunun normale dönmesi, Amerika ile ilişkilerin düzelmesi ve içinde bulunduğumuz durumun değişmesi gerekiyor. Yerli yatırımların artması ile ihracat açığının azalması kesinlikle enflasyonu ve faizleri düşürecektir. Ancak bunun için net bir tarih vermek çok zor. Ancak 2019 seçimlerine kadar, bir seçim stratejisi olarak da konut kredilerinin düşmesi gerektiğini vurguluyoruz. Özellikle belirtelim ki konut kredisi çekmek isteyen binlerce insan kapıda bekliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Vakıfbank Konut Kredisi (Sarı Panjur Ev Kredisi Detayları)
Konut KredisiICBCZiraat
Bankası
ING BankKuveyt Türk
Kredi Tutarı100.000 ₺100.000 ₺100.000 ₺100.000 ₺
Vade120 Ay120 Ay120 Ay120 Ay
Aylık Taksit 2.138,24 ₺2.188,10 ₺2.129,97 ₺2.154,81 ₺
Toplam Geri
Ödeme
257.908 ₺262.570 ₺256.952 ₺260.092 ₺
Tahsis Ücreti500 ₺500 ₺500 ₺500 ₺

Son olarak;

Burada hem iyimser hem de kötümser bakış açısıyla yazmak istedik. Buna göre kendi değerlendirmenizi yapıp alacağınız kararlarda fikir vermek istiyoruz. Piyasayı takip ederek en doğrusuna ulaşabileceğinizi belirtmek isteriz.

Eğer yatırım amacı ile konut sahibi olmak istiyorsanız uzun vadeli bir kredi de (120 ay gibi) faizlerin yüksek olması ilk 1-2 sene sizi zorlayacak olsa da kira getirisi, konut kredisinin geri ödemesinde çok önemli olur. Bunun yanında örneğin 2000 ₺ aylık geri ödemesi bulunan bir konut kredisini düşünürken bundan 4-5 sene sonra 2.000 ₺’nin çok da büyük bir para olmayacağını düşünmek lazım. En azından 10 sene sonra bir eviniz olacaktır. Özellikle İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde, satın almak istediğiniz evin 220 aylık kira getirisi, evin satış değerine yakın ise veya daha üstünde ise kesinlikle avantajlısınız demektir.

Eğer kira vermek istemiyor ve ev almak istiyorsanız, bunun için faizlerden bağımsız olarak konut projelerini takip etmenizi öneririz. Artan faizlerle birlikte birçok inşaat firması, kira öder gibi ev sahibi olmanız için 60 ay gibi orta vadelerle % 0.90 faiz oranları ile kampanyalar düzenlemektedir. Bu durumda taksit miktarı biraz yüksek olsa da bankaya ödeyeceğiniz faizlerden kurtulacaksınız. Ev kredileri düşecek mi gibi dertleriniz olmaz. Bankayı aradan çıkartabilirsiniz.

Bunları da düşünerek kararınızı vermeniz gerekiyor. Ortalama olarak her yıl kiralara da %13-14 zam yapıldığını düşünürsek bir ev almanın size 6-7 yıl sonra güzel bir karar aldığınızı gösterecektir.  Geri ödemesi ile birlikte geniş taksit seçenekleri ve en uygun kredi fırsatını yakalamak için bankaların yaptığı ev kredi faizlerine bakarak seçenekleri ara ara kontrol etmenizde fayda var. Konut kredileri düşecek mi ? diye kararsız kalıp hiç aksiyon almamak adına, hızlıca aksiyon almak ve bir işe girişmek daha mantıklı olur. Tabiki sadece konut almak bir yatırım değil, konut dışındaki yatırımları da değerlendirip bu kararı vermelisiniz. Ayrıca oldu ki kredi faiz oranları düştü, kredinizi yapılandırıp daha az faiz ödeyebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.