çocuk parası ne zaman yatar

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar 2019? Sorgulama Yapma

Çocuk parası ne zaman yatar veya doğum parası ne zaman yatar sorularının cevabını 2019 yılı için güncel ve ayrıntılı olarak yazımızda açıkladık. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın çocuk yapan her anneye ödediği çocuk parası yani doğum parası, birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk için 600 TL olarak hesaplara yatırılmaktadır. Bu yardıma süt yardımı da denilmektedir ve faydalanabilmek için doğum yapan annenin veya eşinin en az 120 gün sosyal güvenlik primi (bağkur veya çalışan) ödemiş olması gerekmektedir. Annenin yapacağı başvuru sonucunda yine annenin adına PTT hesabına ödeme yapılacaktır. Çocuk parası sorgulama linkine de aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Çocuk parası yani Doğum Parası Ne Zaman Yatar?

Her 3 aylık dönemin doğum parası, takip eden dönemden sonraki ilk iş gününde PTT hesabınıza yatırılır.

  • 2018’in 2. üç aylık çocuk parası 02/07/2018
  • 2018’in 3. üç aylık çocuk parası 03/09/2018
  • 2018’in 4. üç aylık çocuk parası 01/01/2019
  • 2019’un ilk üç aylık çocuk parası 01/04/2019
  • 2019’un 2. Üç aylık çocuk parası 01/07/2019

Süt parası uygulamasına 2015 yılında geçilmiştir. Bu uygulama ile doğum yapan anneler bir dilekçe ile bakanlğa başvuru yapıp sorunsuzca ödemelerini alabilirler. İkiz doğum yapan anneler 700 TL, üçüz doğum yapan anneler 1400 TL ödeme alabilmektedir. Bu yardımı devlet karşılıksız olarak yapmaktadır.

Doğum Yardımı Kaç Günde Yatar?

Doğum yapan anne kişisel olarak bakanlığa dilekçe ile başvurduğu tarihten itibaren 15 gün içinde dilekçeniz işleme alınır ve ödemeniz PTT hesabınıza yatırılır. Yukarıda belirttiğimiz gibi üç aylık dönemlerden hangisinde başvuru yaptıysanız takip eden dönemin ilk iş gününde ödemenizi PTT yoluyla çekebilirsiniz. Tabii bu işlemler için SGK primlerinizin en az 120 gün yatırılmış olması gerekmektedir.

Çocuk Parası Ne Zaman Haber Verilir?

Başvuru sırasında dilekçenizde belirttiğiniz telefon numarasına sms ile bilgilendirme alacaksınız. Bu numarada sıkıntı olması veya size ulaşılamaması durumunda PTT şubelerine kimliğinizle gidip çocuk parası sorgulaması yapabilirsiniz. Bu yazımızda doğum parası süt parası çocuk parası ne zaman yatar sorularını cevaplamaya çalıştık. Bu konuda aklınıza takılanlar ve cevaplamamızı istediğiniz sorular olursa lütfen aşağıdan yorum kısmına yazınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  İşçilere Kredi Veren Bankalar

Çocuk Parası Sorgulama Yapma

Çocuk parası sorgulama linkine tıklayarak e-devlete giriş yapabilir ve Aile Bakanlığı bölümünden yardım sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

İlgili: Ev hanımlarına emeklilik şartları nelerdir başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.