Ev Hanımlarına Emeklilik Geldi! 2019 Şartları Nelerdir | Nasıl Başvurulur

Haberimizin başlığında da görüldüğü gibi artık çalışmayan ev hanımları da emekli olabileceklerdir. Ülkemizde sayısı hiçte azımsanmayacak çokluktaki ev hanımlarına emeklilik müjdesi 2017 yılında duyuruldu 2018 de de devam edecek. Haziran 2017 yılında TBMM onayından geçen tarası ile artık başımızın tacı olan, çalışmayan ev hanımlarına emeklilik şansı doğuyor. Ev hanımlarına emeklilik yasası geldi ve ev hanımları bu imkandan yararlanabilecektir. Kısaca bahsetmek gerekirse çalışmak ve emekli olmak bütün vatandaşlarımızın hayat planlamarı içerisinde ilk sıralarda yer almaktadır. Çalışan vatandaşlar, prim günlerini doldurmak için çabalar veya prim günlerini doldurup emeklilik yaşının dolmasını beklemektedirler. Ama devlet bu konuda da kesinlikle en çok çalışanları yani ev hanımlarını ihmal etmemiştir. Öncelikle ev hanımları isteğe bağlı sigortalılık dahilinde emekli olabilme imkanına sahip olmaktadırlar. Öte yandan sigortalı olmayan ev hanımları için TBMM’ye kanun teklifinin akabinde şu gerekçe sunuldu:

Bu kanun teklifi düşük gelirli hanelerde primleri ödeme imkanı olmadığı için herhangi bir şekilde sigortalı olamayan ve belli bir süre sigortalı olarak sosyal güvenlik sisteminde kaydı bulunduğu halde şu an sigorta ile bağı bulunmayan ve prim ödeyemeyen ev kadınlarının yaşlılık aylığı alabilmelerinin önü açılmaktadır.

Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu ve Şartları Nelerdir

İşte ev kadınları emekli olma şartları:

  • Öncelikle yaş sınırı olarak belirlenen 18 yaşından büyük olmak.
  • Gelir vergisinden muaf olduğuna dair belge sunmak.
  • Mecburi sigorta gerektiren herhangi bir işte çalışıyor olmamak, sahip olunan sigorta neticesinde aylık almaması gerekmektedir. Yada herhangi bir iş yerinde 30 günden az çalışıyor olmak.
  • Türkiye de ikamet etmek.

Öncelikle ev kadınlarna çalışmadan emeklilik avantajı sunan bu kanunda bazı yerine getirilmesi istenen bir takım gereklilikler mevcuttur. Ev hanımları artık 24 gün prim ödeyerek 30 gün üzerinden sigorta ile emeklilik statüsünde yer alıyorlar. Güzel ajantajlardan birisi ise ev hanımlarının evde kendilerince yaptıkları küçük işler için kesinlikle vergi vermiyorlar ve kendileri esnaf konumunda sayılıyorlar. Eve yapılabilen işlere örnek verecek olursak Örgü, dantel, sipariş üzerine çeşitli yiyecekler, süs eşyası, terzilik gibi. Bu şartlrı sağlayan ev hanımları başvurularını Sosyal Güvenlik Kurumuna yaparak bu emeklilikten kesinlikle faydalanabilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Halkbank Esnaf Kredisi - Faizsiz Kredi Detayları

Ev Hanımlarına Emeklilik için Nereye Başvurulur ?

Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılan başvuru neticesinde her ev hanımı aylık 455 TL sigorta ödemesi yaparak 9 bin iş gününü doldurarak 58 yaşında bağ-kur üzerinden emekli olabileceklerdir. Konuyu fazla dağıtmadan kredi çekmek isteyen bir konuya daha değineceğiz. İş yeri kurmak isteyen girişimci Ev Hanımlarına Devlet HİBESİ ve Kredi Veren Bankalar yazımıza göz atabilirsiniz.

Çalışmayan Ev Hanımlarına Emekliliğe Nasıl Başvurulur

Vergi kanununda geçen Esnaf Muaflığı ev kadınlarının avantajlı bir konuma gelmesini sağlıyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi milyonlarca ev hanımı el emeği ile yaptıkları süs eşyasını, yiyecekleri, giyecekleri satıyorlar. Tabiki bu el emekleri devlet tarafından karşılıksız kalmıyor. Şöyle ki, ev hanımlarının esnaflıktan muaflığı için herhangi bir iş yeri açmaması, motorlu taşıt kullanmaması, evlerde işçi çalıştırmamak şartı ile vergiden muaf esnaf olabilmektedirler. Bu şartları taşıyorsanız Vergi dairesine giderek belirli bir ücret ödemeden Esnaf Muafiyet Belgesi alabilirsiniz. Belgeyi alan ev hanımlarının 3 yıl da bir bunu yenilemesi gerekmektedir. Belgeyi aldıktan sonra dilerseniz sigortalıda olabilirsiniz.

Son olarak sizlere belirtmek istediğimiz diğer bir husus ise şudur. Sık sık etrafta dile getirilen bir konu var. Genellikle ev kadınları bir şirkette çalışmadıkları halde kendilerini rica üzerine sigortalı göstermektedirler. Çalışmadığınız emek etmediğiniz bir işten sahte yollarla sigortalı olmak sahte sigortalı olmak demektir. Ayrıca bu durumun farkedilmesi sonucunda sigortanız iptal edilir. Bu yapılan ise devlet nezdinde suç olarak görülür. Umarım bu yazımız ev hanımları nasıl emekli olur? sorusuna yanıt olmuştur. Sormak istedikleriniz için hemen altta bulunan yorum bölümünden bizlere sorularınızı sorabilirsiniz.