ev-hanimlarina-emeklilik
ev-hanimlarina-emeklilik

Ev Hanımlarına Emeklilik Geldi! 2019 Şartları Nelerdir | Nasıl Başvurulur

Haberimizin başlığında da görüldüğü gibi artık çalışmayan ev hanımları da emekli olabileceklerdir. Ülkemizde sayısı hiçte azımsanmayacak çokluktaki ev hanımlarına emeklilik müjdesi 2017 yılında duyuruldu 2018 de de devam edecek. Haziran 2017 yılında TBMM onayından geçen tarası ile artık başımızın tacı olan, çalışmayan ev hanımlarına emeklilik şansı doğuyor. Ev hanımlarına emeklilik yasası geldi ve ev hanımları bu imkandan yararlanabilecektir. Kısaca bahsetmek gerekirse çalışmak ve emekli olmak bütün vatandaşlarımızın hayat planlamarı içerisinde ilk sıralarda yer almaktadır. Çalışan vatandaşlar, prim günlerini doldurmak için çabalar veya prim günlerini doldurup emeklilik yaşının dolmasını beklemektedirler. Ama devlet bu konuda da kesinlikle en çok çalışanları yani ev hanımlarını ihmal etmemiştir. Öncelikle ev hanımları isteğe bağlı sigortalılık dahilinde emekli olabilme imkanına sahip olmaktadırlar. Öte yandan sigortalı olmayan ev hanımları için TBMM’ye kanun teklifinin akabinde şu gerekçe sunuldu:

Bu kanun teklifi düşük gelirli hanelerde primleri ödeme imkanı olmadığı için herhangi bir şekilde sigortalı olamayan ve belli bir süre sigortalı olarak sosyal güvenlik sisteminde kaydı bulunduğu halde şu an sigorta ile bağı bulunmayan ve prim ödeyemeyen ev kadınlarının yaşlılık aylığı alabilmelerinin önü açılmaktadır.

Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu ve Şartları Nelerdir

İşte ev kadınları emekli olma şartları:

 • Öncelikle yaş sınırı olarak belirlenen 18 yaşından büyük olmak.
 • Gelir vergisinden muaf olduğuna dair belge sunmak.
 • Mecburi sigorta gerektiren herhangi bir işte çalışıyor olmamak, sahip olunan sigorta neticesinde aylık almaması gerekmektedir. Yada herhangi bir iş yerinde 30 günden az çalışıyor olmak.
 • Türkiye de ikamet etmek.

Öncelikle ev kadınlarna çalışmadan emeklilik avantajı sunan bu kanunda bazı yerine getirilmesi istenen bir takım gereklilikler mevcuttur. Ev hanımları artık 24 gün prim ödeyerek 30 gün üzerinden sigorta ile emeklilik statüsünde yer alıyorlar. Güzel ajantajlardan birisi ise ev hanımlarının evde kendilerince yaptıkları küçük işler için kesinlikle vergi vermiyorlar ve kendileri esnaf konumunda sayılıyorlar. Eve yapılabilen işlere örnek verecek olursak Örgü, dantel, sipariş üzerine çeşitli yiyecekler, süs eşyası, terzilik gibi. Bu şartlrı sağlayan ev hanımları başvurularını Sosyal Güvenlik Kurumuna yaparak bu emeklilikten kesinlikle faydalanabilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Ziraat Bankası Kredi ve Kart Borcu Yapılandırma 2019

Ev Hanımlarına Emeklilik için Nereye Başvurulur ?

Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılan başvuru neticesinde her ev hanımı aylık 455 TL sigorta ödemesi yaparak 9 bin iş gününü doldurarak 58 yaşında bağ-kur üzerinden emekli olabileceklerdir. Konuyu fazla dağıtmadan kredi çekmek isteyen bir konuya daha değineceğiz. İş yeri kurmak isteyen girişimci Ev Hanımlarına Devlet HİBESİ ve Kredi Veren Bankalar yazımıza göz atabilirsiniz.

Çalışmayan Ev Hanımlarına Emekliliğe Nasıl Başvurulur

Vergi kanununda geçen Esnaf Muaflığı ev kadınlarının avantajlı bir konuma gelmesini sağlıyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi milyonlarca ev hanımı el emeği ile yaptıkları süs eşyasını, yiyecekleri, giyecekleri satıyorlar. Tabiki bu el emekleri devlet tarafından karşılıksız kalmıyor. Şöyle ki, ev hanımlarının esnaflıktan muaflığı için herhangi bir iş yeri açmaması, motorlu taşıt kullanmaması, evlerde işçi çalıştırmamak şartı ile vergiden muaf esnaf olabilmektedirler. Bu şartları taşıyorsanız Vergi dairesine giderek belirli bir ücret ödemeden Esnaf Muafiyet Belgesi alabilirsiniz. Belgeyi alan ev hanımlarının 3 yıl da bir bunu yenilemesi gerekmektedir. Belgeyi aldıktan sonra dilerseniz sigortalıda olabilirsiniz.

Son olarak sizlere belirtmek istediğimiz diğer bir husus ise şudur. Sık sık etrafta dile getirilen bir konu var. Genellikle ev kadınları bir şirkette çalışmadıkları halde kendilerini rica üzerine sigortalı göstermektedirler. Çalışmadığınız emek etmediğiniz bir işten sahte yollarla sigortalı olmak sahte sigortalı olmak demektir. Ayrıca bu durumun farkedilmesi sonucunda sigortanız iptal edilir. Bu yapılan ise devlet nezdinde suç olarak görülür. Umarım bu yazımız ev hanımları nasıl emekli olur? sorusuna yanıt olmuştur. Sormak istedikleriniz için hemen altta bulunan yorum bölümünden bizlere sorularınızı sorabilirsiniz.

22 Comments Posted

 1. sidorta girişimim 1980den 8 gün var başka günüm ydk nasıl ve nezaman emekli olabilirim vevap verirseniz sevinirim

  • fazilet hanım,
   1980 den beri toplam 8 gün mü yatmış? yoksa 1980 den bu zamana kadar 8 gün haricinde tamamen mi yatmış? Sorunuzu tam anlayamadım kusura bakmayın.

 2. Benim annem şuan çalışmıyor.1979 da sigorta girişi var.ve emekli olabilmesi için 3 sene eksik günü var. şuan 56 yaşında.bacağından dolayı çalışamıyor. Nasıl emekli olabilir?

  • Seda hanım,
   Annenizin emekli olabilmesi için 3 yol bulunmaktadır. Bunlar içerisinde en önde geleni isteğe bağlı sigortadır. Ev hanımları kendi primlerini ödeyerek hem emeklilik hakkına kavuşabiliyor hemde sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyorlar. Çalışmadan emeklilik için 3 yol bulunmaktadır. Birinci yukarıda bahsettiğim gibi isteğe başlı sigorta, ikincisi vergisiz esnaflık, üçüncüsü ise doğum borçlanmasıdır. Bunlar hakkında internet üzerinden bilgi edinebilirsiniz. Annenizin ellerinden öpüyoruz, selamlarımızı iletin. 🙂 iyi günler. Umarız sorunuzun cevabını verebilmişizdir.

 3. Ev hanimlarina emeklilik geliyormuş bn hic calismadim sigorta girisim de yok.kanun yürürlüğe girmedi daha sanirim

  Basvuru nereye yaoacagiz ve ne zaman yapmam gerekiyor..kanun belli olduktan sonra mi basvuru yapmamuz gerekiyor

 4. Merhabalar, annem 1966 doğumlu. halihazırda mevcut bir işte çalışmamakla birlikte, bu yaşına kadar da hiçbir işte çalışmadı. bu emeklilik imkanından faydalanma hakkına sahip mi? ya da başvurmak için ne yapması gerekiyor? yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 5. eşim 1970 doğumlu sigorta başlangıcı 1989 ve 1650 günü var 2004 ve 2010 doğumlu 2 cocuğumuz var nezaman ve nasıl emekli olur

 6. merhabalar. annem 2016 mayıs sigorta girişli daha öncesinden herhangi bir sigorta girişi olmamış 26 yıllık ev hanımı. doğum tarihi 1969. 55 yaşında emekli olabileceği gibi bir bilgi aldık . nasıl emekli olur ne yapmamız gerekiyor. şu an sigortası devam ediyor fakat bir süredir prim yatıramıyor. yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 7. Benim 2013 den 470gün sgk var ama çalışmıyorum . Sağlık sorunumdan dolayı 1963 doğumluyum . 37 yıllık evliyim . Ama bir ara boşandık . Şu anda evliliğim aynı eşimdır 20 yıl oldu. Emeklililik hakkım varmıdır üç çocuk annesiyim . Biri vefat etti . Ayrılığımız işsizlikten dolayı olmuştur. Mağdurluktan bilginize

 8. ANNEM BENİM BU HABERİ İLK DUYDUĞUNDAN BERİ ÇOK UMUTLANDI. 1980 YILINDA EVLENDİ İLK ÇOÇUĞU 1981 DOĞDU. 37 YILLIK EVLİLİĞİNDE BİZE VE EVİNE HEP KARŞILIKSIZ OLARAK GÖREVİNİ YERİNE GETİRDİ. KASIM AYINDA BU KONU İLE İLGİLİ BİR GELİŞME OLACAKTI DİYE DUYDUK. ANNEM EV HANIMI OLARAK EMEKLİLİK DEN YARARLANABİLİR Mİ VE OLUYOR İSE BİZİM NELER YAPMAMIZ LAZIM BİZİM …YARDIMLARINIZI İÇİN TEŞEKKÜRLER

 9. 1966 doğumlu 1984ten beri evliyim. Ben 1982 yılında çırak olarak kuaförde çalışmaya başladım ve 2 yıl çalıştım. 2ci yılın sonunda kesin dönüş yaptık. Daha sonra 2002 ve 2005 yılları araşında sigortalı olarak çalıştım ve 1086 gün sigortam var. 2005ten bu yana çalışmıyorum.
  Acaba Almanya’daki başlangıç Türkiye’de geçerli olurmu? Evhanımlığı emeklilik durumundan ben de faydalanabilirmiyim.
  Ödemem gereken miktar ne olur.
  Şimdiden çok teşekkür ederim.

 10. bu gün ss k ya gittik bu sigortadan faydalanalım diye memur bize böyle bir kanun yok diye bizi sepetledi bu şaka gibi varmı yokmu

 11. Merhaba ev hanımı 2002 isteğe bağlı Bağkur 7 yıl yatırdı daha sonrada 8 yilda vergiden muaf yatırım toplam 15 oldu şuan durdurdu m 1971 doğumluyum 1986 yılın evlendi ne zaman emekli olurum

 12. Merhabalar benim annemin 4 senelik ödenmiş tarım bağkuru var ev hanımı kendisi yaş 54 toplu bir para verip pirimi doldurup emekli yapma şansımız varmı bu konuda Bilgi verirseniz sevinirim

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.