Kredi Notu Neden Düşer ? (Nasıl Yükseltilir)

Kredi notu nedir?

Banka genel olarak borç veren konumunda olmasından dolayı, bireyin geçmişine bakmak ister. Bu nedenle de geçmişe ait bilgileri içeren kredi notuna bir hayli önem verir. Kredi notu, sizin kredi ve kredi kartı kullanımlarınız ile şekil alan ve yalnızca sizlerin finansal ürünlerin ödemelerini ne denli yaptığınızı ortaya çıkaran bir puanlama sistemidir. Daha önce aldığınız krediler, ödeme gecikmeleri, kredi kartlarınızın borcu ve mevduat hesabı gibi bankalar ile diyalog kurduğunuz tüm işlemleri içerisinde barındırır. Bu yüzden sizlere özel düşer ve aynı zamanda arttırılma imkanı vardır. Bu skorun risksiz grupta olması yani profilinizin iyi olması, bankalar tarafından kredi veya kredi kartı vermek için aranan bir durumdur. Yani borçlarınızasadık biri olduğunuzu gösterir.

KKB kredi notu neden düşer?

KKB yani Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan kredi notları neden düşer sorusu, aslında tamamen sizler iel alakalı bir durum olarak gözlenir. Bu not sizin bankaların kurallarına uymanız durumunda düşmez ve aksine tamamen yükselir. Genel olarak düşme nedenleri ise;

  • Kredi kartı ödemelerinizi düzenli ödüyor musunuz?

Adınıza kayıtlı olan her hangi bir bankaya ait olan kredi kartlarının ödemeleri, bankalar için son derece önemli bir durumdur. Mesela o ay çok sıkıştığınızı ve o ay için borcunuzu ödeyemediniz. O zaman sizlere önerimiz ise, en az asgari tutar kadar ödeme yapmanızdır. Buna da yapamıyorsanız şayet bir bankaların bilgisine sunmanız gerekir. Bazı bankalar bu konuda esnek davranıyor.

  • Kefil oldunuz mu?

Kefil olma durumunda, kredi notunuz düşebilir. Örnek olarak birisine kefil oldunuz ve bu kişi ödemelerini yapmadı. İşte tam da bu noktada sizlerin de kredi notu eş zamanlı olarak sekmeye uğrar. Bu duru ile karşı karşıya kaldıysanız eğer, kredi notunuz düşmüş olabilir.

  • Kredinizi geciktirmeden ödüyor musunuz? 

Kredilerinizi zamanında ödemek genel olarak aranan ilk şarttır ve kredi notunuzda bu belirli bir şekilde gözükür. Aslında kredi ödemeleriniz ne olursa olsun(İhtiyaç, konut, taşıt) bunları tam zamanında ödemeniz gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kredi Notu Düşük Olana Kredi ( Sıfır Puanı Olanlarda DAHİL)

Kredi skorum düşük neden?

Yukarıdaki yer alan tüm kurallara tam anlamıyla uyuyor ve kredi notunuzu yine de düşük olarak görüyorsanız, itiraz formu dilekçesini KKB’ye iletmeniz gerekmektedir. Bireylere kredi verilirken genel olarak Findeks’in sunduğu risk raporunun bir araştırması yapılır ve bu raporlara göre kredi verilir. Bu grup üzerinde risk barındıran bireylere, hiçbir şekilde kredi imkanı verilmez ve kredi notunun yükseltilmesi istenir. Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar diye birşey yoktur aslında. Bazen kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar olabiliyor o da belirli bir dönemde gerçekleşir. Şayet gerçekten bankaların kurallarına uyuyorsanız, kredinin çıkmaması gibi bir durum asla yoktur. Oldu ki sistem tarafından bilgilere ulaştı ve sizlerin risk taşıdığını aktardı ve siz de kendinizden emin iseniz bu duruma itiraz etme hakkınız bulunmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Artar?

Kredi notunuzun artması için, birçok işlemleri aktif edebilirsiniz ve bunların en başında bankalar üzerinden aldığınız kredi ve kredi kartlarınızı düzenli bir şekilde ödemek gelir. Hatta gününden önce ödemek de kredi notunuzu iki katı yükseltir. Bu sayede kredi notunuz eş zamanlı olarak artacak ve olumlu olarka hanenize yansıyacaktır. Özellikle dikkat edilmesi gereken hesaplar, Kredili Mevduat hesapları ve avans hesaplarıdır. Bu hesaplar genel olarak kredi notunun olumsuz etki görmesine neden olan hesaplardır. Eksi bakiyeye düşmemesine ve düştüğü zaman ödemesini yapmaya özen gösteriniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.