Asgari Ücretle Çalışanlar Konut Kredisi Alabilir mi?

Asgari ücret ile kredi çekilebilir mi sorusuna olumlu bir yanıt vererek başlamak istiyoruz. Siz eğer bankalar tarafından kara liste profilinde yer almıyorsanız yani siciliniz iyi ise, sabitte bir yerden maaş alma durumunuz varsa, her banka sizlere konut kredisi vermektedir. Yani konut kredisi çekerken, bankalar almak istediğiniz eve bakar ve bir fiyat biçer Bu fiyatta genel olarak evin %70 değeri kadar olur. Sonuç olarak ev almak isteyen bir bireyin, elinde bir miktar nakit parası olması gerekmektedir. Ya da borç para alarak bu arayı kapatma şansı bulunmaktadır. İlk etapta yüzde 75’in geri kalanı nakit olarak ödeme yaparak, kalanı da banka hanesinde taksitlendirmeniz mümkündür.

Asgari ücretlilerin maaş durumlarına bakılarak, pek çok avantajlı kampanyalar bankalar tarafından aktif edilmiştir. Bu kampanyalar çerçevesinde sizlere özel avantajlı teklifler olmasıyla beraber, 30 yıla kadar(yalnızca şekerbank) Vade yapılmaktadır. Banka parasını ipotek ettiği sizin eviniz üzerinden korumaya almasından dolayı, kredi vermesinde pek bir engel görmez ve genel olarak krediyi verir. Sizin tek yapmanız gereken işlem, ipotek edilen evin ipotek durumunu ortadan kaldırmak için ödemelerinizi düzenli şekilde yapmanız ve bu durumu ortadan kaldırmanızdır.

Örnek olarak 1300 TL asgari ücretli bir birey olduğunuzu düşünelim ve bankaya ödeme olarak bunun en fazla yarısı kadar ödeme verebilirsiniz. Yasal çerçeveler dışında ekstra bir kazancınız varsa bunu maaş yazınıza ekleyerek gösterme şansınız vardır be bu durumda miktar da eş zamanlı olarak artış gösteriri. Örneğin kira geliriniz varsa eğer, kira gelir durumunuzu bankaya iletebilirsiniz. Banka alacağınız evin tutarına göre ek olarak başka ipotekte isteyebilir veya kefil durumunu ortaya çıkarabilir.

Bütün bankalardan iyi oranda araştırarak, faiz oranlarını irdeleyerek ve devamında alacağınız kredi ne kadar azsa eğer, alma şansınız bir o kadar yüksek olur. Kredi tutarınız çok yüksek tutarda ise bunun onaylanma süreci için sizlerin ekstra bir gelir durumu olmalı ve bunları belgeli olarak bankaya sunmanız gerekmektedir.

Maaşın Kaç Katı Konut Kredisi Çıkar?

Konut kredisi çıkması için alınan maaşlardan öncelikli olarak bakılacak olan durum, evin net değeri ve aynı zamanda kredinin aylık vadesidir. Konut kredilerinde banaklar genel olarak bireylerin maaşlarının %75-80 arasında değişen bir oran ile beraber kredi imkanı tanımaktadır. Örnek olarak 1400 TL maaş alan bir asgari ücretlinin aylık olarak taksit miktarı en azla 900 TL civarında olmaktadır. Çünkü bankalar maaşlarınızın tamamına kredi çıkarmaz. Kişilerin hayatlarını devam ettirebilmesi için, belirli bir oran uygulamasını aktif etmişlerdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Vakıfbank Konut Kredisi (Sarı Panjur Ev Kredisi Detayları)

Asgari Ücretle Çalışanlara Ne Kadar Konut Kredisi Çıkar?

Asgari ücretle çalışan kişilere de az önce belirtmiş olduğumuz gibi kredi imkanı sunulmaktadır. Bankalar asgari ücretliler, aranan şartları olumlu olarak karşılaması durumunda konut kredisi verebilir. Geliri olan ve kredi notu istenilen seviyelerde olan bireyler, bankaların engeline takılmadan istediği konut kredisini çekebilir.

Geliri günümüzde 1500 TL civarı olan bir kişi, ne kadar tutarda kredi ödemesi yapabilir? Bu kişi toplamda ne kadara kadar kredi çekebilir? Asgari ücretli bireyler ev almak istiyorsa eğer, satın almak istediği konutu da gelirine eş zamanlı olarak seçmelidir. Gelirine göre çok pahalı bir ev almak isteyen bireylere, konut kredisi genel olarak verilmez. Bankalar, kredi onayı verirken kişinin gelirinin ne kadar tutarda olmasından farklı olarak, çekilecek olan tutara bakar ve aynı zamanda kişinin kredi notu ve aylık vadeleri değerlendirmeye alır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.