100 BİN TL faizsiz kredi, kosgeb destekleri, sıfır faizli iş yeri kredisi

100 BİN TL Faizsiz Kredi (KOSGEB 2018)

KOSGEB bünyesinde yeni girişimcilerimize verilecek olan 100 BİN TL faizsiz kredi alım şartlarından ve detaylarından bahsedeceğiz. 2016 yılından itibaren iş yeri açmak isteyen veya iş yerini geliştirmek isteyen esnaflarımıza 50 BİN TL hibe ve 100 BİN TL faizsiz kredi imkanı doğmuştur. Toplam da 150 BİN TL olan bu desteğin 50 BİN TL si geri ödemesiz 100 BİN TL’si ise geri ödemeli fakat sıfır faizli olarak belirlenmiştir. Bu destekten bütün vatandaşlarımız yararlanabilmektedir.

[vurgu color=”#81d742″]KOSGEB 100 BİN TL Faizsiz Kredi Şartları 2018[/vurgu]

Bu faizsiz krediyi yeni bir iş kurmak isteyen bireyler, küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri başvuru yapabilirler. Kendi işini kurmak isteyen gençleri de kapsayan bu destekleme de yapmanız gereken girşimcilik sertifikasına sahip olmanızdır. Kurmak istediğiniz iş yerini titizlikle bir projeye dökmelisiniz. Akabinde en az 32 ders saati süren ücretsiz girişimcilik eğitimlerine katılmak zorunluluğunuz var. Bu eğitimler sonunda almış olduğunuz sertifika hayati önem taşımaktadır. Sertifikanızı KOSGEB önderliğinde eğitim veren kurum ve kuruluşlar vasıtası ile de temin edebilirsiniz. Başta dediğimiz gibi tamamen ücretsiz. Ek olarak üniversite mezunları okul dönemlerinde girişimcilik dersi almışlarsa bu kurslara katılma gibi zorunlulukları bulunmamaktadır. Bu programdan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlayan veya İŞGEM(İş Geliştirme Merkezi)’de yer alan girişimciler faydalanabilmektedir.

Aldığınız girişimci kursu neticesinde hazırlamış olduğunuz iş yeri projesini KOSGEB kuruluna arz edersiniz. Projeniz bir takım ön onaylardan geçince iş yerinizi açma desteğinizi alıyorsunuz. Burada belirtmemiz gereken bir bir diğer husus, başvuru yapan şahsın son bir yıl içerisinde projeye konu olan iş ile aynı faaliyette olan işletmesinin bulunmaması gerekmektedir. Geçmiş yıllarda olduğu gibi iş yeri desteği almanız için önce iş yeri açmanıza gerek kalmıyor. İçerisinde bulunduğumuz yılın şubat ayında alınan karar neticesinde şu güncellemeler gelmiştir;

  • En az 32 saatlik Girişimcilik eğitimi
  • İş yerinizi kurmadan önce KOSGEB’den ön onay al
  • Ön onay alan projeniz için gerekli harcamalarınızı yapın
  • Ön onay alamayan girişimciler 3 kez başvuru hakkına sahip
  • Aynı proje ile sadece 1 kereye mahsus destek alırsınız.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Sera Kurmak İçin Devlet Desteği 2019 Şartları ve Kimler Alabilir

KOSGEB 50 BİN TL hibe yazımız içerisinde prosedürlerin bütün ayrıntıları anlatılmıştır. Dilerseniz bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.