Büyükbaş Hayvan Kredisi (5 YIL ÖDEMESİZ)

Devlet destekli avantajlı faiz oranlarıyla beraber, canlı olarak damızlık düve, süt yada et veya damızlık hayvan alımları için 2017 yılı başvuruları resmi gazetedeki bir ilna ile aktif olmuştur. Tarım Kredi Kooperatifleri ve T.C. Ziraat Bankası şubelerine giden bu bildirge ile, sizlerde devletimizin sağlamış oldukları devlet destekli avantajlı büyükbaş hayvan kredilerini alabilirsiniz. Başvuru şartlarını ve gerekli olan evrakların tamamlanması ile, bu alandaki yeni girişimcilere büyükbaş hayvan kredisi faiz oranları dahil olarak, 5 yıl ödemesiz hayvansal yatırımlarına, kredilerin nasıl alınabileceğine ve ne gibi süreçlerin aktif olacağına yazımızda yer verdik.

Büyükbaş Hayvan Kredisi Nasıl Alınır ?

Büyükbaş hayvancılık işlerini sıfırdan yapmak isteyenler ya da faaliyette olan hayvancılık tesislerini geliştirmek isteyen çiftçi bireylerimize Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından resmi gazetede yayımlanan bilgisi doğrultusunda faiz indirimli kredi olanakları verilmiştir. Tarım Kredi Kooperatifleri ve ya T.C. Ziraat bankası tarafından aranan belgeleri eksiksiz getiren ve aynı zamanda şartları olumlu olarak karşılayan bireyler, devlet destekli olan tüm imkanlardan yararlanabilecek.

Büyükbaş hayvancılığı da içerisinde barındıran kredinin faiz oranları, bahsi geçen kurlardan meydana gelmekte ve bu kurlardan alabilmek için, öncelik ile alacağınız büyükbaş hayvanın daha sonra da sizlerin bazı şartlardan geçmeniz gerekmektedir. Genel olarak bu şartlar belirtilmiştir. Ayrıca bunlar kredi olmasından dolayı, kredi notu da aranmaktadır. Fakat devlet destekli bir kredi olmasından dolayı, aranan şartlar en aza indirgenmiştir. Hayvansal bazda yatırımlar için çiftçilerimizden ve alınması öngörülen büyükbaş hayvanlardan aranan şartlar ve olması gerekenler, aşağıdaki gibidir.

Damızlık Süt Sığırcılığı Yapacak Olan Çiftçiler

Damızlık süt sığırcılığı yapıyor veya sıfırdan süt damızlığı almak istiyorsanız, öncelik ile 5 beş ya da elinizdeki büyükbaşlar ile beraber alınacak sığırların toplam 5 tane olması veya 5’i geçmesi gerekmektedir. Ayrıca canlı alacağınız sığırların cinsleri de şu şekilde olmalıdır:

  • Yurt içi doğumlu olmak şartı ile, holstein ırkı kırmızı yada siyah alaca inek,
  • Manda
  • Jersey

ırklarından bir tanesi olma zorunluluğu vardır.

Ayrıca cinslerini belirtilmiş olan bu hayvanların mutlaka kaydı olmalı ve hayvancılık bilgi sistemi olan HAYBİS sistemi üzerinde gözükmesi gerekmektedir. Sığır cinsi büyükbaş hayvan olarak geçen ve sistemde bulunan bu cinsteki hayvanların, ilk defa doğum yapmakta veya ilk defa gebe kalmış ve en az 36 aylık olması da aranan ekstra şartlar arasında yer almaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  En Yüksek Faiz Veren Bankalar 2018

Aktarılmış olan bu durumlar  doğrultusunda faiz indirimi teşvikli büyükbaş hayvan kredisini almak isteyen genç girişimci çiftçilerimize damızlık sığır yapımı için ve aynı zamanda gereksinim duydukları bir çok malzeme alımları için, avantajlı bir şekilde büyükbaş hayvan kredi desteği verilmektedir. Hayvancılık kredi desteklerini alan bireyler, bu paraları belirli bir işlem için harcamak zorundadır. Yani bu konuda da bir ayrım söz konusudur. Alınan para genel olarak aşağıdaki şartlar için kullanılmak zorundadır. Aksi durumda devlet bu konuda kredi vermiyor. Aranan şartlar aşağıda sizler için detaylı olarak yazılmıştır.

  • Damızlık sığırların gereksinim duydukları kapalı barınakların yapımları veya var olan ahırların modern konuma edilmesi ya da daha büyük bir alan yaratılması,
  • Süt sığırcılığında çiftçlerin eli ayağı durumunda olan, süt sağma makinelerinin alımları,
  • Çayır biçme, balya ve silaj makine gereksinimlerinin karşılanması ve makine alımı,
  • Yardımcı diğer alet ve parçaların satın alınması,
  • Büyokütle ve güneş enerjisi sistemlerini aktif ederek, elektrik enerjisini kurulması ve bunlar için harcanan giderler

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.