Eğitim Kredisi Veren Bankalar (50 Bin TL 48 Ay)

Her bireyin bazı ihtiyaçları ve nakit gereksinimleri olduğu gibi, üniversite öğrencilerinin de bazı gelirleri vardır. Özellikle başka bir şehire giden veya orada eğitim gören öğrenciler, zamanla birçok sorun ve problem yaşamaktadır. Aile ekonomisi zayıf olan öğrencilere bankalar kredi olanağı vermektedir ve öğrenciler de çareyi kredi çekerek gidermektedir. Eğitim giderlerini karşılayamayan öğrenciler, 18 yaşından itibaren eğitim giderlerinin neredeyse tamamını, krediler ile gidermektedir. Peki eğitim giderlerini karşılamak için sunulan bu krediler nasıl alınır? Öğrenci kredilerini veren bankaları ve aradığı şartları sizler için araştırdık ve yazımızda detaylı olarak aktardık.

Eğitim Kredisi Bankalardan Nasıl Alınır?

Eskiden bankalardan kredi almak, son derece güç bir durumdur. Ağır prosedürler, kefiller, evraklar derken birçok sorun ortaya çıkmaktaydı. Fakat günümüzde özel sermayeli bankaların piyasaya adım atması birtakım rekabet ortamı oluştu. Bu rekabet masasından kartlı çıkarmak isteyen müşteri profillerini güçlendirmek için, yatırımlarını gençlere yönelik yapmaktadırlar. Bu şekilde hem eğitime ve öğrenciye destek olmakta hem de kendi çıkarlarını ön planda tutmaktadırlar. Ancak bankalar öğrenci kesiminin aktif olarak belgelenen düzenli bir gelirlerinin olmaması ve aynı zamanda düşük tutarda gelirlerinin olması sebebiyle, çok yüksek kredi olanağı sunmazlar. Daha doğrusu maaş belgesi olmayan kişilere bile, ufak tutarlı krediler çıkmaktadır.

Eğitim Kredisi İçin Gereken Şartlar

Öncelikle farklı bankaların kredi faiz oranlarını ve aradığı şartları düzenli olarak takip etmelidir. Daha doğrusu bütçenize en uygun olan krediyi veren bankayı seçmeniz gerekmektedir. Öğrenci kredisi için bankaların genel olarak aradığı şartlar aşağıdaki gibidir:

  • 18 yaşını tamamen doldurmak gerekir,
  • Kredi notunuzun istenilen seviyede olması gerekir
  • En az 3 ay sigorta giriş işleminin yapılmış olması gerekir.
  • T.C vatandaşı olma zorunluluğu vardır. Yabancı uyruklu vatandaşlara kredi kolaylığı hiçbir şekilde verilmiyor.
  • Gelir sahibi olmayanlar için ise, taşınmaz bir mülkün ipotek ettirilmesi.
  • Aile yakınlarının düzenli maaşı olması durumunda, aile yakınlarınız krediyi çekebilir.
  • Geliriniz yoksa düzenli kira geliri de, bankaya gösterilebilir.
  • Staj yapan yada part time çalışanlardan, çalıştığına dair bir belge istenir. Fakat genel olarak bu kredilerde, sizlerin kredi notu ön plana çıkıyor. Kredi notu yüksek olan öğrenciler, her zaman öncelikli tutuluyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Şubeye Gitmeden Kredi Veren Bankalar (SMS ve İnternetten)

Hangi Bankalar Öğrenci Kredisi Veriyor?

Son yıllarda öğrenci olan müşterilerini kaybetmek istemeyen tüm bankalar, farklı kampanyalar ile beraber kredi fırsatı sunmaktadır. Hemen hemen her banka öğrenci kredisi gibi durumları aktif ederken, devlet destekli Ziraat bankası ve Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) da burs ve kredi imkanı sağlamaktadır. KYK nın vermiş olduğu öğrenim kredileri ise, 2 yıl sonra yani meslek sahibi olduktan sonra geri ödenmek üzere verilir. Aşağıda yazılan özel sermaye ile kurulmuş olan bankalar, normal faiz oranları ile kredi vermektedir. Bu yüzden bankalardan eğitim kredisi çekmeden önce, bunları sıkı bir şekilde araştırmak ve daha sonra krediye başvuru yapmak gerekmektedir.

Eğitim Kredisi Veren Özel Sermayeli Bankalar

Yapı kredi bankası: Düzenli gelire sahip ve aynı zamanda kredi notu iyi olan öğrencilere 50 bin TL tutarında kredi sağlamaktadır. 48 aya kadar vade imkanı tanıyan Yapı Kredi Bankası, bu konuda ön plana çıkan bankalar arasındadır.

İş bankası: Üniversite veya herhangi farklı bir eğitim giderleri için, 30 bin TL’ye kadar kredi imkanı tanınıyor ve 48 aya kadar vade veriliyor. Buna ek olarak : Garanti Bankası, Denizbank, Vakıfbank, Odeabank ,İngbank gibi kendini kanıtlamış olan bankalar da, öğrencilere bu gibi imkanlar sunmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.