Emekli Kredisi 2018 Yılında da Devam Ediyor

10.12.2017
149
A+
A-
Emekli Kredisi 2018 Yılında da Devam Ediyor

Emekli olmuş kişiler herhangi bir sebepten dolayı emekli kredisi ihtiyacı çekebiliyor. Çocuklarının düğünü yapabilir ya da torunlarına yardımcı olmak isteyebilir. Tabi genel olarak ihtiyaçlar için değil de, araç almak için veya konut sahibi olmak için de krediye başvuru yapabilir. Özellikle bütün çocuklarını evlendirmiş ve kalan hayatını rahat geçirmek isteyen emekli bireyler, bunun için banka kredilerine başvuru yapmaktadır. Yazımızda bu noktaların üzerinde durarak, emekli kredileri hakkında bilgiler vereceğiz. Özellikle 2018 yılına az bir süre kala önemli bilgileri paylaşacağız. Çünkü 2018 yılının emekliler için iyi geçeceğinin bilgisi geliyor.

Aslında bankalar 2018 yılında yalnızca emekliler için değil de, tüm bireyler için bazı planlamalar yapıyor. Kredi çekmede yaşanan bazı durgunluklar, bankaları bu karara almaya doğru yöneltmiştir. Ama tabi emeklilerin sabit maaşları olduğu için, bankalar bu müşteri profilini sevmektedir. Emekli maaşının düşük olması sebebiyle, kredi çekmek isteyen emekli bireyler, en ucuz giderleri sağlayan ve en avantajlı bankayı tercih etmektedir Fakat maalesef şu durumda emeklilere faizsiz kredi veren pek banka yoktur. Bu konuda Denizbank var ama o da, 1000 TL acil ihtiyaç kredisi veriyor. Ama bunun yanında emekliye düşük faiz ile beraber kredi veren birçok banka vardır ve aynı zamanda PTT’de bu konuda destek veriyor.

PTT Emekli Kredisi Şartları

PTT birçok banka ile gerekli anlaşmaları yaparak, emekli bireylere avantajlı kredi olanağı sunmaktadır. PTT kefil ve teminat şartsız kredileri verirken, tek istediği şart ise, emekli olan bireylerin hayat sigortası işlemlerini yapmasıdır. Hayat sigortası ile beraber anlaşmalı banka emeklileri, sağlık raporu ve kanser gibi kötü hastalığı olmadığına dair bir rapor talebinde de bulunabilir. Bu durumları olumlu olarak karşılayan bireylere, hızlı bir şekilde kredi fırsatı sunulmaktadır.

Emeklilere Birçok Banka Kredi Veriyor

Emekli olmuş kişiler tüm bankalar tarafından olumlu bakılan müşteri tipidir. Çünkü emekliler, en az riski taşıyan gruptur. Peki bankalar emeklileri neden az risk grubunda gösteriyor. Öncelikle Türkiye’de emekli olan bireylerin yaşamlarına baktığımız zaman şöyle bir tablo gözükür; emekliler ömür boyu çalışmışlar ve evini, arabasını satın almışlardır. Herhangi bir yere aksi durumlarda borcu yoktur. Bu profil emeklilerin genel olarak sahip olduğu standartlardır. Aslında ekonomik açıdan durumu kötü olan bireyler de vardır fakat biz genel olarak olan durumu aktardık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  İslami Kredi Veren Bankalar 2018 Faizsiz

Emeklilerin sabit bir gelirlerinin olması ve ölünceye kadar bu maaşlarını alacak olmaları, bankaları emeklilere karşı yöneltmiştir. Makalemizin ana konusuna göre emeklilere bankalar kredi veriyor mu sorusuna cevaplar verelim. Evet birçok banka emekliye kredi verirken pek sorun çıkarmıyor. Özellikle de kamu bankları emeklilere karşı olumlu bir hareket göstermektedir. Örnek olarak Vakıfbank, Halk Bankası ve Vakıfbank, emeklilere en çok kredi veren bankalardır. Zaten emeklilerin çoğu, bu bankalardan maaşlarını alıyorlar. Doğal olarak bu bankalara başvuru yapıyorlar ve kredileri onay alıyor.

Emeklilik hakları ve emeklilerin aldığı maaşlar, başta TBMM olmak üzere sürekli gündem konusu haline gelmiştir. Çünkü emekliler bazı durumlarda acil ihtiyaçlarını karşılayamıyor ve bu konuda oldukça sorun yaşıyorlar. Torununu sünnet ettirmek isteyen ya da çocuklarını evlendirmek isteyen anne- baba emekliler, durumları olmadığı zaman bunları kredi çekmeden yapamıyor. Ama bankadan uygun faizli bir kredi çekerek, bu sorunlarına kısa bir sürede çözüm buluyorlar. Bu nedenle emekli olan kişiler bankalar ile hiçbir zaman irtibatlarını kesmiyorlar. Çünkü bankalar, krediyi en rahat şekilde emeklilere veriyor ve bu durum uzun bir süre böyle gidecek.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.