Esnafa Geri Ödemesiz Kredi (50 BİN TL 4 YIL VADE)

Geri Ödemesiz Krediyi Alma Teknikleri

Devletimiz tarafından verilen desteklerden biri olan esnafa faizsiz kredi 2018 senesinde esnaflarımıza sunulacaktır. Gümrük bakanlığı, yeni iş kurmayı isteyen ya da hâlihazırdaki işini genişletmek isteyen ve desteğe ihtiyacı olan vatandaşlarımıza yeni esnafa kredi veren bankalar aracılığı ile 50 bin liraya varan miktarlarda, 4 yıl süreli 1 sene geri ödemesiz kredi imkânı sunmaktadır. Esnaflarımıza adeta rahat nefes aldıracak 1 sene geri ödemesiz olan bu kredinin faiz ödemelerini ise bizzat bakanlık ödemektedir.

1 Yıl Geri Ödemesiz Kredi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, esnafların ve sanatkârların esnafa faizsiz kredi veren bankalar üzerinden 50 bin liraya varan miktarlarda, 4 yıl süreli 1 yıl geri ödemesiz kredi alabilmesi için birtakım çalışmalar yürütmeyi bitirdi. Bu çalışmalar kapsamında yeni iş kurmayı hedefleyen ya da mevcut işini geliştirmeyi isteyen ancak bu hedef doğrultusunda maddi sıkıntıları olan esnafın bankalar üzerinden alacakları bu kredilerin faiz tutarlarını bizzat Bakanlık Karşılamaktadır. Esnaf ve sanatkârın işine destek olması amacı ile bankalar tarafından verilecek olan kredilere bakanlık aracılığı ile faiz desteği alınması doğrultusunda esnaf ve sanatkâr destek projeleri sunulmuş durumdadır. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Ekonomik Koordinasyon Kurulu toplantısı sonucunda esnaflarımıza, orta büyüklükteki işletmelere ve iş yeri olan vatandaşlarımıza olumlu bir haber verilmektedir. Ufak ticari işletmesi ya da iş yeri olan vatandaşlarımızın maddi sıkıntılarının çözülmesi amacı ile verilecek olan bu yeni kredi imkânı ile birlikte aşağı yukarı 50 bin lira miktarında 1 yıl geri ödemesiz kredi desteğiyle birlikte ilk sene geri ödemesiz olmak kaydıyla 3 sene olarak alınabilmektedir. Başbakan, Ekonomi Koordinasyon Kurulunun kararının ardından ufak ticari işletmesi bulunan vatandaşlarımıza esnafa faizsiz kredi müjdesini verdi.

Bakanlığın Verdiği Faiz Desteği

Projenin onay görmesinin ardından ufak çaplı ticaretle ya da el becerisi gerektiren işlerden herhangi bir tanesi ile uğraşan vatandaşlarımıza birtakım desteklemeler verilecektir. Bu desteklerden bazıları şunlardır;

  • Kredi faiz desteği
  • İş kurma
  • İş yeri onarımı
  • Esnaf ve sanatkârlara her türlü durumda yardımcı olunması
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  KOSGEB Balık Yetiştiriciliği Teşvikleri

Bakanlık elindeki mevcut bütçe yettiği takdirde esnaflarımıza kredi faiz desteği verecektir.

Hangi Esnaflar Faydalanabilir?

Kredi desteğin için tarafınızdan herhangi bir güvence istenmesi durumunda, ufak çapta ticaret yapan vatandaşlarımız şahsi olarak güvence gösterebilecek. Aynı zamanda kefillik birimlerinden ihtiyacı olan güvenceyi sağlayabilmektedir. Esnaf ve sanatkâr dosyasında kaydı bulunan vatandaşlarımız, gerek görülen ve talep edilen şartları tamamlamaları koşulu ile 1 sene geri ödemesiz sıfır faizli kredi imkânından yararlanabilecektir.

 

Kredi Hacmi

Elbette ki bu kredi kapsamında birtakım maddi problemler bulunmaktadır. Bu problemleri ortadan kaldırmak, esnaflarımızın iş yerlerini geliştirmelerine ve büyütmelerine olanak vermek özellikle iş sahibi olan kişi sayısının arttırmak için hazine kefilliği getirmek amacıyla, kredi garanti fonunun kefilliğiyle birlikte 250 milyar lira miktarında bir kredi hacmi oluşturulduğu açıklanmaktadır.  Bu hacmin oluşturulmasındaki temel hedef Piyasada bulunan küçük ya da orta büyüklükteki işletmelerin ve büyük işletmelerin kısacası ülkemizin ekonomisine destek veren bütün sektörlerdeki maddi sıkıntıları gidermektir. Faizsiz esnaf kredisi nasıl alınır diyorsanız yapmanız gereken ilk şey gerekli koşulları tamamlamanızın ardından ilgili kuruma müracaat etmenizdir.

Kredi Şartları

İş kurma hayali kuran gençlerimiz için verilecek olan 50 bin lira hibe, iş kurma adına istekli olan girişimci gençlerimizin hazırlayacak olduğu proje dahilinde verilecektir. Bu kapsamda genç girişimciler öncelik olaraktan kurslara katılım gösteriyor. Kurs bitiminde ise sertifikalarını alaraktan başvuru yapıp, ön onaylarını almaları sonucu iş yeri açma şansını elde ediyorlar.

Projenin kısa özeti ise şöyledir;

  • 32 saat sürecinde eğitime katılarak sertifika sahibi ol
  • Dükkan açmadan önce KOSGEB başvurusunda bulun ön onay için talepte bulun
  • Ön onay alman dahilinde dükkanını aç ve harcamalarını gerçekleştir
  • Yaptığın harcamalar adına bulunan faturanı KOSGEB başvuruna götür ve desteği al

Bu kapsamda ön onay alınmaz ise 3 kez onayı yineleme şansınız bulunmaktadır. Ayrıca bir proje için en fazla 1 kez destek alma şansınız bulunmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.