Kira Gelir Vergisi Hesaplama

Kira gelir vergisi;  malın ve hakların kiraya verilmesi durumunda elde edilen gelirin bir kısmının vergiye verilmesi durumudur. 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nda yer alan kira gelir vergisinden gelmekte olan gelire Gayrimenkul Sermaye İradı adı verilmektedir. Kira geliri elde eden kişilerin bu gelirden bir kısmını devlete vermesi zorunludur.

Kira Gelir Vergisi’ne Tabi Olan Mal Ve Haklar

  • Maden suları arazi, bina, maden, kum, çakıl çıkarma işlemi yapmakta olan taş ocakları ve bu taşların işlenmesinde görevli olan harmanlar, tuzlalar kira vergisi vermek zorundadırlar.
  • Dalyanlar, gayrimenkullerin ayrı olarak kiraya verilmesi sonucu oluşan işlem gelirleri ve gayrimenkul olarak tescil edilmiş olan haklar,
  • Telif hakları; arama, işletme ve imtiyaz hak ve ruhsatları, sinema ve televizyon filmleri, müzik albümleri, sanat tabloları
  • Her türlü motorlu taşıttan gelir elde eden vatandaşlar Kira Gelir Vergisi vermekle yükümlü ve zorunludur.

Kira Gelir Vergisi Ödeme Tarihi 

Kira gelir vergisi ödeme tarihleri ise kira gelirinin elde edildiği yılın içerisinde olan 25 Mart tarihidir. En son olarak bu tarihe kadar ödenmesi yapılmalıdır. Her yıl tekrar belirlenen istisnai rakam olan gelirin altında bir kira gelirine sahip iseniz, kira geliri verme zorunluluğunuz ve yükümlülüğünüz ortadan kalkacaktır. Belirlenen rakamın altında kira geliri olan vatandaşların kira geliri vergisi beyannamesini vermesi zorunlu değildir. Kira gelir vergisi beyannamesi internet üzerinden de ödenebilmektedir.

Kira Vergisi Beyannamesi Nereye Verilmektedir?

Kira vergisi beyannamesinin verilmeme durumu sadece belirlenen istisnai rakamın altında kira geliri olan kişiler için geçerlidir. Bu rakamın üstünde kira geliri olan vatandaşlar ilk olarak nüfusunun kayıtlı olduğu il ya da ilçenin vergi dairesine giderek başvuru yapmalıdırlar. Bu başvuru sonrasında kira beyannamesi örneği de sizlerin talebi halinde gösterilebilecektir. Beyannamenizi teslim ederek ödeme işleminizi tamamlamış olacaksınız. Eğer ki mobil bölge ismi verilen ve şehirden uzak bir kısımda ikamet ediyorsanız, posta yoluyla da bağlı bulunduğunuz ilin vergi dairesine beyannamenizini ulaştırabilir ve ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Kira vergisi hesaplama vergi daireleri aracılığıyla yapılabilmektedir. Kira vergisi beyannamesi ödeyecek olan yaşlı ya da hasta kişiler ise ülkemizde ücretsiz hizmet veren Vergi İletişim Merkezi aracılığıyla telefondan randevu alabilir ve randevu sonucunda iş günleri içerisinde adresinize gelen memurlar aracılığıyla beyannamenizi teslim edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar (Ev, Araç, Arsa, Tarla vs)

Gerçek Gider Yöntemi Hesaplaması 

Kira gelir beyannamesi vermek zorunda olan kişiler arasında bulunan kişiler ve gerçek gider yöntemini tercih eden kişiler için bir hesaplama yapalım. Bu kişinin borcunun 10.000 TL olduğunu varsayalım. Kira gelir vergisi hesaplaması yapıldığında gerçek gelir yöntemi seçildiği için vergiden istisna edilen giderler hasılat olarak düşürülmeyecektir. Sadece vergiye tabi olan hasılatın giderleri düşürülebilecektir.

  • Vergiye Denk Hasılat = Toplam Hasılat – Konut Kira Geliri İstisna 20.000 – 3.600 = 16.400 TL Olarak hesaplanmaktadır.
  • İndirilebilecek Gider: Toplam giderler x Vergiye Tabi Hasılat Toplamı / Toplam Hasılat olarak hesaplanmaktadır.
  • İndirilebilecek Gider: 10.000 x 16.400 / 20.000 = 8.200 TL olarak hesaplanmaktadır.
  • Vergiye Tabi Gelir (16.400 – 8.200): 8200 TL olarak hesaplanır.
  • Hesaplanan Gelir Vergisi ise: 1.000 TL olmaktadır.
  • Ödeyeceğiniz kira gelir vergisi beyannamesine göre 1,000 TL ve vergiye tabi geliriniz 8200 TL olarak belirlenecektir.

Kira Gelir Vergisi Ödeme

Sizlerde artık kira gelir verginizi internet üzerinden ödeme şansına sahipsiniz. İnternetin gelmesi ile kolaylaşan hayatımızda artık vergi ödemek için ödeme merkezlerine gitmemize gerek yok. Gelir idaresi başkanlığı resmi sitesi üzerinden ödeme yapabilirsiniz. Sisteme girişte sizlerden istenilecek olan TC. Kimlik Numaranız ve belirtilen diğer soruları cevaplamanız halinde hem kira gelir verginizi sorgulayabilir, hem de ödemesini yapabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.