Kadınlara Devlet Destekli Kredi (FAİZSİZ 100 BİN TL )

KOSGEB çalışmayan ev hanımlarına 2017 yılında, iş hayatına atılmaları için özel ayrıcalıklar sunarak devlet destekli kredi sağlıyor. Çalışmayan girişimci kadınlara destek amaçlı devlet 50 BİN TL  kadar hibe kredi veriyor. Bu krediler ile pastane, kuaför, hamur işleri, kafeterya, aşçılık, çocuk giyimi, ev yemekleri gibi çok çeşitli iş alanlarında iş yeri açmaları için devlet tarafından KOSGEB aracılığıyla veriliyor. Devlet, özel sektör ile işbirliği yaparak kadınların iş hayatında daha önemli pozisyonlara gelebilmesi için çalışmalara devam ediyor. Bu krediyi kullanarak iş yeri açan kadınlar, iş yerlerini daha da büyütmek isterler ise sıfır faizli 100 BİN TL  kadar devlet destekli kredi kullanabilirler. Yapılan bu teşvikler ile KOSGEB’e müracaat eden kadın girişimci sayısında artış yaşanmıştır. Bu artışı gören devlet, kadınların daha çok iş hayatına girmeleri için verdiği destek oranını %70’den %80’e çıkarmıştır.

Ev Hanımlarına Verilen Kredi (Mikro Kredi)

Geçmişte kadınların takı, örgü, boncuk işleri, süs malzemeleri gibi ev ortamların da üretimi yapılabilen şeyler için devlet mikro kredi desteği sağlamıştı. Şimdi de hedeflerini büyüten kadınlara iş yeri açmak için 50 bin Türk Lirasına kadar hibe kredi sağlanıyor.

Kredi Nasıl Alınır?

Geçmişte devlet destekli krediler vakıflar aracılığıyla sağlanıyordu. Günümüz de ise iş yeri kurmak isteyen girişimci kadınlara sağlanan destek KOSGEB aracılığı ile verilmektedir. Devlet bu kredileri verirken bazı şartları gerekli görmüştür. Kredileri almak için bu şartları sağlamanız gerekiyor. Bu şartlar şöyledir;

  • 18 yaş ve üstünde olmak
  • Belli bir projeye sahip olmak
  • KOSGEB tarafından açılan eğitimleri başarı ile tamamlamak

Kredi Almanın Koşulları 

Devlet destekli kredi alabilmek için kadınlar, erkek girişimcilerden bir tık daha önde olsa da, devletin, kadının açacağı iş yeri ile ilgili hazırladığı eğitime katılması gerekmektedir. bu eğitimler ücretli olmamakla birlikte, krediye başvuran girişimciler eğer ki yüksekokul programlarında “Girişimcilik” dersini almış ise bu eğitimlere katılmasına gerek yoktur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Esnafa 30 BİN Faizsiz Kredi Verilmeye Devam Ediyor

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı Nedir?

2017 yılında belirlenen KOSGEB Girişimcilik Destek Programına yönelik kendi işletmesini kurmayı düşünen kadın girişimcilere destek amaçlı 50.000 TL hibe, 100.000 TL sıfır faiz kredi veriliyor. Bu destekten yararlanmak isteyen kadın girişimciler mutlaka Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlamalı ve aldıkları eğitim yönünde kurs bitirme belgesine sahip olmalıdır. Eğitimlerini sorunsuz olarak tamamlayarak aldıkları girişimcilik belgesi ile işlerini kuran kadın girişimciler iş yerlerini açarken yapmış oldukları tüm masrafları belgelendirerek bu program üzerinden geri alabilirler.

Kadın Girişimcilere Devlet Destekli Kredisi

Girişimcilik Programı İçin Yapılması Gerekenler?

Açacağı iş yeri ile ilgili hazırladığı projesi onaylanan kadın girişimciler, iş yerinin kurulması için yaptığı tüm ödemeleri KOSGEB üzerinden geri alabilir. Girişimcilik destek programına kayıt olunması için gerekenler;

  • KOSGEB veri tabanına kayıt olunması gerekli
  • Kobi beyannamesi formu doldurulmalı
  • Kobi bilgi dokümanını tam olarak doldurmalı
  • Kurulacak iş yeri ile ilgili proje hazırlamalı
  • Masrafların faturaları düzenlenmeli,
  • Yeni açılacak iş yeri ile ilgili belge hazırlanmalıdır

Bu belgeleri hazırlayan girişimci kadınlar destek programına kayıt yaptırabilirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.