hayvancılık kredisi veren bankalar ve şartları, hayvancılık kredisi nasıl alınır, hayvan yetiştiriciliği kredisi almak istiyorum
hayvancılık kredisi veren bankalar ve şartları 2017

Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar, Şartları ve Devlet Desteği 2019

Hayvancılık kredisi, yetiştirilmesi mümkün olan ipek böcekçiliğinden, tavuk çifliklerine kadar bir çok alanda kullanılabilir. Yazımızda bütün ayrıntılar yer almaktadır. Hayvancılık yapmak isteyen kişilerin akıllarında ilk olarak başlangıç için ne kadar bütçe gerekli? Ya da devletten bu anlamda bir destek alabilir miyim? Tarzında sorular yer alıyor. Çiftçilik ve hayvancılık ülkeler için olmazsa olmaz öğelerden bir tanesidir. Ülkemizde ve dünya da giderek azalan hayvancılıkta devlet tarafından desteklenmektedir. Devlete ait bankalar ve özel bankalar bu sektöre adım atmak isteyen kişilere hayvan kredisi vermektedir. Hemde çok uygun imkanlar ile bu desteklemeler sunulmaktadır.

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Yazımızın hemen başında hayvan kredisi almak için neler yapmak gerekiyor? Nasıl başvurulur? Bu konularda bilgiler vererek başlayalım. Hayvancılık kendi içerisinde çok fazla dala ayrılır. En bilindikleri küçükbaş hayvancılık ve büyükbaş hayvancılık olanlarıdır. Ancak yumurta üretimi ya da süt üretimi de hayvancılık alanına girer.

Faizsiz hayvancılık kredisi almak için ÇKS belgenizin olması gerekiyor. Eğer bu belge yok ise öncelikle bu belgeyi edinin ve daha sonrasında bankalara başvuru yapın. Yapacağınız hayvancılık türüne göre bankalar sizlerden farklı evraklar isteyebilir. Öncelikle ne tarz hayvancılık yapacağınıza karar vermeli ve bankaya başvuru da bulunmalısınız.

Hayvancılık Kredisi Şartları ve Faiz Oranları

Her bankanın kendine özel şartları ve faiz oranları var. 2017 yılında geçerli olan kredi şartlarını sizlere aktaralım.

Ziraat Bankası:

Bu bankanın diğer bankalardan farklı olan bir yanı var. Başvurular hem Tarım Kredi Kooperatiflerine hem de bankaya yapılması gerekmektedir. Kredi, hemen hemen hayvancılığın tüm alanlarına (büyükbaş, küçükbaş, arıcılık, su ürünleri, kanatlı vb.) verilmektedir. Ziraat Bankası’nda faiz indirim oranları % 50 ile % 100 arasında farklılık göstermektedir.

Tarım Kredi Kooperatifleri:

Bu bankanın kredilerinden yararlanabilmek için kooperatif üyesi olmak zorundasınız. Olmayan kişiler başvuru yapamıyor. Hayvan kredisinin yanında Tarım Kredi Kooperatifleri bankası işletme kredisi de veriyor. Alınan kredilerin geri ödemesi genel olarak kısa ve orta vadeli olarak dikkat çekiyor. Tarım Kredi Kooperatifleri hayvancılık kredisi faizleri genel olarak vadeye göre farklılık göstermektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  KYK Geri Ödeme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Denizbank:

Denizbank ekipman kredileri, süt hayvanı alım kredisi, besi hayvanı alım kredisi başvurularını kabul ediyor. Banka tarafından proforma fatura bedelinin %75’ine kadar kredi tahsis edilebilmektedir.

TEB (Türkiye Ekonomi Bankası):

Kredi veren bankalardan bir tanesi de TEB bu bankadan Besicilik kredisi, süt hayvancılığı kredisi, arıcılık kredisi, tavukçuluk kredisi, su ürünleri kredisi alabilirsiniz. Besicilik kredisi 12 ay vadeye kadar verilirken; süt hayvancılığı kredisi 18 ay vadeye kadar verilmektedir.

Akbank, Garanti Bankası, Finansbank, Türkiye İş Bankası’nın da bu alanda krediler vermektedir. Ancak bu işi yapacaklara bir öneri de bulunalım. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri Bankası kredi şartları diğer bankalara göre çok daha uygundur. Diğer bankalar faiz, şartlar, ödeme seçenekleri, teminat gibi konularda çok daha sıkı davranmaktadır. Ayrıca 3 banka faizsiz olarak hayvan kredisi veriyor.

  • Ziraat Bankası,
  • Vakıfbank,
  • Halkbank,

Bu 3 bankaya başvuru yaparak gerekli evrakları vermeniz gerekmektedir. Faizsiz hayvan kredisi başvurunuz maksimum 100 bin TL ile sınırlıdır. 2018 yılında bu rakam artabilir. Burada belirtmek istediğimiz bir diğer husus ise seracılıktır. Sera kurmak isteyen vatandaşlarımız Sera Kurmak İçin Devlet Desteği isimli yazımızı okuyarak detaylı bilgiler edinebilirler.

Hayvancılık Kredisi DETAYLARI!

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi verirken işletmenin tüm giderlerini hesaplar ve ona göre kredi verir. Hayvancılık sektöründe gider oldukça fazladır. Özellikle sıfırdan kurulacak olan işletmelerde birçok ihtiyaç gerekli olur. Ziraat Bankası Yem, ilaç, yakıt, makine bakım-onarım, sigorta, kira vb. giderler ile belirli üretim konularında ve özelliklerde büyükbaş/küçükbaş/kanatlı hayvan alımına ilişkin giderlerinizi, verdiği kredi ile karşılar.

Hayvancılık kredisi aldıktan sonra kuracağınız işletme ile gereksinimleri karşılayabilir ve ardından bir kez daha kredi alabilirsiniz. Kredi olmasa bile destek anlamında devletten yardım alınabiliyor. Ancak bazı şartlar var. Ahır/ağıl yapımı; süt soğutma tankı, çeşitli ekipman alımı; arıcılığa ilişkin çeşitli harcamalar; işletmenin ihtiyacı ile orantılı güneş, rüzgâr, biogaz yatırımları; gibi konularda sorunsuz olmak gerekiyor. 2. Bir destek için bunların eksiksiz olması ve işletmenizin belli bir kar oranına sahip olması gerekiyor.

Eğer sizlerde belli koşulları sağlıyorsanız tekrar başvuru yapabilir ve düşük faizli kredilerden faydalanabilirsiniz. 2. Kez hibe kredi verilmesi ya da faizsiz kredi verilmesi söz konusu değildir. 2017 yılında başlatılan bir proje ile genç çiftçilerimize 30 bin lira hayvancılık geri ödemesiz hibesi verilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  444 25 25 Akbank Telefon Bankacılığı - Akbank Müşteri Hizmetleri

Hayvancılık kredisi denildiğinde sadece koyun, keçi, inek, tavuk akla gelse de ipek böceği yetiştiriciliği de hayvancılık kredisi bünyesine girmektedir. Arıcılık da hayvan kredisine dâhildir. Başvuru yaparak bu alanda 30 bin TL hibe kredisi alabilir ve istediğiniz sektörde hizmet vermeye başlayabilirsiniz. Başvuru için en ideal banka Ziraat Bankası’dır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.