konut kredisi masrafları ne kadar tutar hesaplama güncen 2017 dosya masrafı tutarları

Konut Kredisi Masrafları Ne Kadar Tutar? (Hesaplama)

Konut kredisi masrafları hakkında bilgi edinmeden kesinlikle bankalara kredi başvurusunda bulunmamalısınız. (Yazımızın devamında bankaların konut kredisi masraflarına ve hasaplamalarına ulaşabilirsiniz.) Bu yazımızda sizler için geniç çaplı bir araçtırma yaptık. Konut kredisi masrafları ne kadar tutar? sorusunun cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Konumuza başlamadan önce kredi kullanırken yapılan en büyük hatalardan bahsetmekte fayda var. Almak istediğiniz konut kredisine sadece bankaların sundukları faiz oranlarına bakarak karar vermemenizi tavsiye etmekteyiz. Çünkü konut kredilerindeki tek masraf faiz oranları değildir.

Bir konut kredisinin bütçenize uygun olması için sadece faiz oranlarını önemsemeyin. Bu krediye ait masrafların uygunlğunuda göz önünde bulundurmaya dikkat etmelisiniz. Konut kredisi masrafları 4 ana etmenden oluşmaktadır. Bunları Ayrıntılı olarak anlatacağız.

Bankaların Konut Kredisi Masrafları (En İyi Bankalar Tek Tek Araştırıldı)

Konut Kredisi Masrafları ve Bankalar<

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bankalara ait konut kredisi masrafları sadece faiz oranından oluşmamaktadır. Bunların yanında ana karakter olarak 4 etken vardır. Faiz oranı sadece bunlardan birisidir. Faiz oranı, Konut alım satım masrafları, konuta ve kişiye ait sigorta masrafları, alınacak ev için ödenmesi zorunlu olan diğer aidatlar ve giderler gibi temel masrafalr vardır. Şimdi bunları bankaların verdikleri fiyatlarla birlikte açıklayalım.

1. Konut Kredisi Faiz Oranı (Ana Masraf Bölümü)

Masrafların en başında ve en çok dikkat edilmesi gerekeni almak istediğiniz konut kredisinin faiz oranıdır. En başta bankaların güncel faiz oranlarını iyi bir şekilde araştırmalısınız. Konut için aldığınız faiz miktarı alındığı andan itibaren işlemeye başlar. Faiz oranlarında ki çok düşük değişmeler bile binlerce lira zarar veya kar ettirebilir sizi. Mesela, 200.000 TL konut kredisini %1,10 faiz oranı ile alırsanız geri ödemeniz toplam 361.183 TL etmektedir. Lakin bu krediyi %1,11 faiz oranı ile alırsanız toplam geri ödemeniz 362.890 TL olmaktadır. Gördüğünüz gibi kaba bir işlemle yaptığımız hesaplamada %0,01‘lik minik bir faiz farkında bile 1.707 TL gibi kar veya zarar edebilirsiniz. (Hesaplama da vade süresi 120 ay olarak girilmiştir.) Şimdi güncel faiz oranları ile en düşük faizli konut kredisi veren bankalara bakalım.

  • ICBC Yeni Evim Kredisi: %1,03 faiz oranı (%13,42 maliyet oranı)
  • Ziraat Konut Kredisi: %1,03 faiz oranı (%13,44 maliyet oranı)
  • Yapı Kredi Konut Kredisi: %1,06 faiz oranı (%13,84 maliyet oranı)
  • Finansbank Mortgage: %1,07 faiz oranı (%13,96 maliyet oranı)
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Ev Hanımlarına Emeklilik Geldi! 2019 Şartları Nelerdir | Nasıl Başvurulur

Kalan bankalara bakmak için En Uygun Konut Kredisi yazımızı okuyabilirsiniz.

2. Konuta veye Konut Sahibine Yapılacak Sigortalar

Konut kredisi masrafları detayları arasında sigorta giderleri de önemli yere sahiptir. Bir çok bankla alacağınız ev işin konur sigortasını zorunlu kılmaktadır. Akabinde DASK ve kişilere birsey hayat sigortası yapmaktadır. Dediğimiz gibi bu sigortalar da ciddi bir kredi dosya masrafı olarak geçmektedir. Bu konuda ki en önemli hususlardan biriside alacağınızın konutun nerede olduğudur. Konutun yer aldığı bölgedeki deprem riskine ve M²’sine göre sigorta primlerinde değişmeler olabilmektedir. Her yıl yenilenmesi istenen sigorta masraflarının ortalama giderleri 200-250 Tl arasında değişmektedir.  Sigorta konusunda sadece bankaların sizlere önerdikleri ile yetinmemenizi tavsiye etmekteyiz. İşte bazı bankaların sigorta tutarları.

FinansBank: 2007 yılında sonra inşaa edilen konutlar için DASK primi 153 TL ve ortalama konut sigortası primi 224 TL’dir.
Halk Bankası: Hayat sigortası primi, müşterinin yaşı, cinsiyeti ve kredi tutarına bağlı olarak değişmekte olup, 100.000 TL 120 Ay vadeli kredi kullanan 35 yaşında erkek müşteri için bir yıllık sigorta primi ortalama 210 TL’ dir.
Akbank: Konut sigortası yıllık ortalama 180 TL, DASK prim ücreti yıllık ortalama 120 TL’dir.

3. Ekspertiz ve Alım/Satım Masrafları

Konut kredisi başvurusunda bildiğiniz gibi bankaların bir çoğu konutun tamamına kredi kullandırmamaktadır. konutun %70 ile %80’ine kadar kredi kullandırabilmektedirler. Bu kullandırımdan önce banka, almak istediğiniz konut için bir ekspert görevlendirir. Evin değeri eskpert tarafından belirlendikten sonra bu fiyat üzerinden size oranlanmış kredi verilir. İşte burada ekspertiz ücreti de yine kredi almak isteyen vatandaştan temin edilir.

Her bankanın uyguladığı kredi kullanım ücreti bulunmaktadır. Bu ücretler %0,5 – %2 arasında değişiklik göstermektedir. Bun ek olarak emlakçı komisyonları, alıcı ve satıcılardan alınabilmektedir. Tabi pazarlık edebilirsiniz. Konut ekspertiz raporları genellikle 450 TL – 600 TL arasında bir değişim göstermektedir.

Akbank Eskpertiz Ücreti: 500 TL
Halk Bankası: 650 TL
Vakıfbank: 100.000 TL’lik bir konutunun eksper ücreti 700 TL
Yapı Kredi: 495 TL

4. Vergiler ve Diğer Masraflar

Mortgage veya peşin ödeme neticesinde alsanız dahi taşınmaz malların düzenli olarak ödenmesi gereken vergileri mevcuttur. Ayırca aldığınız konutun devlete ödenmesi gereken yıllık vergileri mevcuttur. Almak istediğiniz konut için ödeyeceğiniz verileri hesaplamalı ve ona göre adım atmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar, Şartları ve Devlet Desteği 2019

İpotek tahsis ücreti: Konut için banka taradından tahsis edilen ipotek için alınan küçük bir ücrettir.
Taşınmaz rehin ücreti (Avukat): 150 TL – 200 TL civarındadır.

Sadece Faiz Oranları İle Hareket Etmeyin!

Gördüğünüz  gibi bir konut sahibi olmak için bir çok gider mevcut. Lakin bütün bankalrı detaylı bir şekilde araştırarak hesaplama yapmalısınız. Dediğimiz gibi faiz oranı düşük olan kredilerin dosya masrafları çok fazla olabilmektedir. Toplam dosya masrafı düşük olan kredilerin ise faiz oranları yüksek olabilmektedir.

Bütün bankalar konut kredisinden masraf alır mı? Tabiki ülkemizde masrafsız olarak konut kredisi veren bankalar da mevcuttur. Masrafsız Konut Kredisi veren bankalar yazımıyı okuyarak masraf almadan kont kredisi veren bankaları inceleyip başvuruda bulunabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.