konut kredisi yapılandırma 2017, refinansman, yapılandırmalı konut kredisi veren bankalar

Konut Kredisi Yapılandırma 2018 (Refinansman)

Öncelikle konut kredisi yapılandırma yani refinansman nedir ona açıklık getirelim. Konut almak için yıllar evvel kullanmış olduğunuz kredinizin o günün ekonomik şartlarına göre olumlu ve güzel görünse de yıllar sonra piyasa da meydana gelen değişikliler neticesinde çekmiş olduğunuz kredinin faiz oranı cazipliğini yitirir. İşte burada oluşan krizi çözmek için refinansman devreye girer. kullanmış olduğunuz konut kredisinin başka bir bankada ki daha cazip faiz oranları kullanılarak kapatılması olayıdır.

Hükumetimizin 2016 yılında bankalara yapmış olduğu konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesi çağrısı netice vermiş ve bankaların konut kredilerinin faiz oranlarında bir takım düşüşler meydana gelmiştir. 2018 yılı içerisinde artık %0,80 ile konut kredisi(ziraat Bankası) kullanmanız mümkün kılınmıştır. Bu bağlamda daha öncesinde konut kredisi kullanan vatandaşlar refinansman kredi olanağı sağlayan bankaları değerlendirmelidirler. Bildiğimiz gibi banka faizleri %1,20 ile %1,50 arasında ev kredisi ve mortgage verirken geçtiğimiz yılın eylül ayından itibaren bu faiz oranları %1,0’in altına düşmüş vaziyette. Bu faiz düşüklüğü bankaların konut kredisi mücadelesine girmesine neden olmuştur. Burada dikkat çekilecek bir diğer husus ise şudur; Bankaların faiz düşürmesi gayrimenkul şirketleri bunu bir avantaj olarak görerek konut fiyatlarını artırmışlardır. Geştiğimiz yıl sonunda yapılan bu faiz düşüklüğü neticesinde öncelikle devlet bankalarıdan(Vakıf, Ziraat ve Halkbank) ve ardından QNB FinansBank, TEB ve Denizbank bankalarından alınan konut kredilerinin refinansman özelliğinden faydalanmak için geçmiş yıllarda kullanmış olduğunuz konut kredinizin faiz oranını düşürmek için başvuruda bulunabilirsiniz.

Devlet Bankalarındaki Güncel Konut Kredisi Faiz oranları Şu Şekildedir:

  • Ziraat Bankası: %0,80 ve 120 aya kadar vade.
  • Halk Bankası: %0,80 120 aya kadar vade ve kişiye özel ödeme seçenekleri.
  • VakıfBank: % 1.06 36 ay vade, %0,89 faiz oranı ile 120 ay vade yapımaktadır.
  • Diğer bütün bankaların faiz oranlarını ve avantajlı kampanyalarını görmek için En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar 2017 yazımızı okuyabilirsiniz.

Konut Kredisi Yapılandırma Detayları

Kullandığınız konut kredisini yapılandırma(Refinansman) yaparak toplam maliyetinizde azalma oluşturabilir, halen ödemesini yapmış olduğunuz kredinizin taksitlerini azaltabilirsiniz. Ayrıca bankaların güncel düşük faiz oranlarından yararlanarakta büyük bir kar elde etmiş olursunuz. Bahsi geçen bu yapılandırma işlemlerini kredi kullandığınız banka üzerinden veya daha cazip faiz oranlarına sahip başka bir banka üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Başka bankadan yararlanmak için gayet tabi taksitlerini ödediğiniz kredinizi o bankaya transfer edeceksiniz. Kredinizi bir yeni bankaya transfer etmek için öncek bankaya anaparanın erken kapatma cezasını ödemelisiniz. Bahsi geçen bu durum sizin lehinize olabilir. Yani bankanız kredinizi taşımamanız karşılığında siz daha cazip faiz oranları sunabilir. Tabi bütün bu gelişmeleri ve faiz oranları güzel analiz edip sizin bütçenize hangisi daha çok uyuyorsa sizin o bankayı tercih etmeniz sizin karınıza olacaktır. Genel olarak konut kredisi yapılandırma yapan vatandaşların bir çoğu yeni bankaya transferden sonra daha karlı olmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler [2018 Konut, İhtiyaç, Taşıt]

Refinansman Konut Kredisi Yapılandırma Kredisi Hesaplama

Refinansman hesapla konusunu bir örnek üzerinden anlatacağız. Size göre en avantajlı olarak belirlediğiniz bir bankadan 100 BİN TL konut kredisini 120 ay vade ile aldınız. Aylık olarak ortalama 1.100 TL kredi taksidi ödeyeceksiniz. Kullanmış olduğunuz bu krediniz %0,95 faiz oranı ile Refinansman olayına uygulandığında, aylık kredi ödemeniz 995 TL’ye düşecektir. Önceki ödediniz aylık tutara göre 105 TL kardasınız. Bu aylık kazanç size 120 ay boyunca toplam 12.600 TL daha az faiz ödetmektedir. Bu sonuca bakılarak yani bankanızda ödeyeceğiniz 1.000 TL’lik hatta daha fazla dosya masrafı da olsa sizin karınıza olacaktır.

Konut Kredisi Yapılandırmanın Faydaları

  • Kredinizin faizlerini sabit durumdan değişken faiz durumlarına veya değişken faiz durumlarından sabit faiz durumlarına geçilebilirsiniz.
  • Vade sürenizi uzatarak aylık taksitlerinizi gelirinize göre ayarlayabilirsiniz.
  • Maaş günlerini veya diğer ödemeleriniz göz önüne alınarak ödeme planlarınız yeniden yapılabilir.
  • Güncel faiz oranlarınınız krediyi ilk aldığınız dönemden daha düşükse toplam borcunuzda azalma meydana gelir.

Konut kredisi yapılandırma ve Refinansman kredisi veren bankalar hakkında sormak istediğiniz bütün sorular için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.