KOSGEB Balık Yetiştiriciliği Teşvikleri

Ülkemizde balık yetiştiriciliği yapacak alanın çok olmasından dolayı bu zamanlarda bu işe başlayan birçok kişi vardır. KOSGEB yani küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığı bu konuda teşvik kredilerini bu iş ile uğraşan ve uğraşmak isteyenlere sunmaktadır. Su mahsullerinin avcılığını yaparak bir gelir elde eden ve geçimini bu işten sağlayan kişilere bu destekler sayesinde daha iyi gelirler sağlanmasının önü açılmıştır. Su mahsulleri avcılığı yapan kişilere devletin belirlemiş olduğu % 4 den başlayan faizlerle birlikte balık yetiştiriciliği teşvikleri verilmektedir. Bulunduğumuz sene içerisinde de bu teşvikler verilmeye devam etmektedir. Su mahsulleri adına kurulmuş balık yetiştiriciliği teşviki hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin.

İlk olarak birim fiyatlarına göz atalım;

  • Alabalık için 250.000 Kilogram oranları: 0,65
  • Alabalık 250.001 ve 500.000 Kilogram için oranlar: 0,325

Alabalık Yetiştiriciliği Desteklemesi Başvuruları

Bu konu için balık yetiştiriciliği teşvik ve fırsatlarından da yararlanmak isteyen kişilerin bakanlıklara giderek tasdikli su mahsulleri yetiştiricilik dokümanına malik olması gereklidir. Bunun sonrasında su ürünleri kayıt birimlerinde kayıtları olması ve yoğun bir üretim halinde olması gerekir.

Başvuru İçin İstenenler

Teşvikten faydalanmak isteyen yetiştiricilerin gereken belge ve evraklarla oturdukları il ve ilçe müdürlüklerine giderek müracaatta bulunmaları gerekir. Bu başvuruyu başvuru dilekçesiyle yapabilmektedirler. Başvuru için istenenler ise;

  • Öncelik olarak bir başvuru dilekçesi istenmektedir.
  • Yetiştirilen su mahsulünün satın alındığının kanıtı olarak bir satış dokümanına ihtiyacınız vardır.
  • Satın alma işleminiz yok ise yavru balık tespit belgesi temin etmeniz gerekmektedir. Başvuruda bu belgelerden birini mutlaka sunmalısınız.
  • Topladığınız su mahsulünün satıldığına dair kanıtlayıcı bir satış listesi ya da dokümanı istenmektedir.
  • Ürün tespit tutanağı da istenenlerdendir.
  • Balık yetiştiriciliği ile alakalı olarak üretici birliğine veya ortaklığına üyelik belgesi (bu belge üretici birliği olmayan bölgelerde istenmez.)

Bu belgelerin tamamını gereken mercie ulaştırmanız durumunda bu teşvik için başvurunuzu tamamlamış olacaksınız.

Su Mahsulleri Hayvancılığı Kredileri

Bu kredinin Ziraat Bankasının yardımıyla verilmesi balıkçılık yapan vatandaşlarımızı da oldukça rahatlatmıştır. Devlet desteğiyle verilen bir kredi her zaman için büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu kredi çoğu balıkçı için adeta bir can simidi olacaktır. Bu kredinin amacı su ürünlerini avlayabilmek için en iyi aletleri isteyen balıkçıların istedikleri iyi avcılık malzemelerini taksitle almalarını sağlamaktır. Malzeme ve ekipmanlarını kolaylıkla sağlayacak olan balıkçılar bu konuda en iyi avcılık ürünlerine sahip olarak gelirlerini de arttırmış olacaklardır. Bu kredilerle birlikte gemi alımları ve tekne alımları bile yapılmaktadır.  Balıkçılık ekipmanları olarak iğne, termal, ağ, GPS takip cihazları ve bunun gibi elektronik av malzemeleri de bu avantaj sayesinde elde edilebilir. Bunlarla birlikte gerek duyulan soğutma odaları da satın alınabilmektedir. Bu soğuk odalar içinde taksitlendirme imkanı tanınmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Genç Çiftçi Kredisi Nasıl Alınır? (90 Bin TL Destek )

 

Su Hayvanları Yetiştiriciliği Kredisi

Ülkemizde birçok kişi su hayvanları yetiştiriciliği yapmaktadır. Bu kişilere özel olarak sunulan su hayvanları yetiştiriciliği kredisi bu kişilerin işlerini kolaylaştırmaktadır. Kendilerini geliştirebilmek için büyük bir fırsat olarak görünmektedir. Bu kredi paketi sayesin özellikle deniz kıyılarında olan kafesli çiftliklerde üretilen levrek ve çipura balıkları için olması gereken işletmelerin sahibi olabilmek için bu krediye başvurabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.