Kredi Sicili Bozulan Kişinin Eşi Bu Durumdan Etkilenir mi?

Nakit ihtiyaçlarında bilindiği gibi ilk olarak bankalara gidiliyor ve sizler gittiğiniz zaman kredi notunuz iyi olduğu halde, bazı durumlarda kredi alamıyorsunuz. Özellikle de eşlerin kredi bildirimlerinde, eşlerinin de durumu sorgulanmaktadır. Eşinin borcundan dolayı ya da eşlerin kredi notlarının kötü olmasından dolayı, krediler bazen çıkmıyor. Bu durumu düzeltmenin yolların arayan bireyler genel olarak bağımsız şekilde değerlendirilmek istemektedirler. Peki eş durumundan dolayı kredi neden çekliemiyor ve nedenleri nelerdir?

Sizin ayrı maaşınız olabilir ve aynı zamanda kredi notlarınız iyi seviyelerdedir. Ama evli iseniz ve evli olduğunuz bireyin kredi sicilinde bazı sorunlar varsa, kredi almanız zorlaşabilir ve çıkmaz sürece girebilir. Bunun genel olarak bankalar açısından çeşitli nedenleri bulunmaktadır.  Örneğin eşinizin herhangi bir bankadan kredi çekerken, banka sizin de maaşlı biri olduğunuzu görerek, eşinize kredi vermiş olabilir. Ve eşiniz eğer kredi kartlarını veya kredi ödemelerini geciktirirse, o zaman oturmuş olduğunuz eve kadar haciz işlemlerinin olduğunu görebilirsiniz.

Diğer yandan eşler direkt kefil olmasalar bile bankalar buna el koyar ve ödenmeyen borcu ortak olarak görür. Doğal olarak eşin de maaşına haciz işlemi yapar. Bu durumun yaşandığı pek çok örnek vardır diyebiliriz. Eşinin borcunu ödemek durumunda olan pek çok evli çift ve birey vardır.

Eşim Borcunu Ödemiyor Ve Bana Kredi Çıkmıyor

Eşinizin özellikle de bankalara olan borçlarını düzenli olarak ödememesi, kredi notuna bir hayli etki eder. Bu da ona daha önce kredi veren bankaların alacaklarını tahsil etmelerinde, büyük oranda engel çıkartır. Bu durumdaki müşterilerin eşlerinde herhangi bir sorun olmasa dahi kredi çekerken eş durumuna bakılır ve eşleri de bu durumdan etkilenir. Bankaya yapmış olduğunuz kredi başvurusunun red almasının nedenlerinden bir tanesi de budur. Çünkü siz eşiniz ile yaşadığınız için ve  eşinizin borçları konusunda ne gibi işlemler yapacağı konusunda, bankaların pek bir bilgisi yoktur. Ve böylesi bir riske girmek istemeyen bankalar genel olarak onay vermezler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  En Uygun İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar 2018

Eşimin Kredi Borcu Devam Ediyor Kredi Çekebilir Miyim?

Eşiniz daha önce ev ya da ihtiyaç kredilerine başvurmuş ve istenilen parayı almış olabilir. Ve bu borcunu da bankaya düzenli olarak ödeme yapmaktadır. Banka borcunu da zamanında ödediği için kredi sicili eş zamanlı olarak olumlu etki görecektir. Siz de bu kendi maaşınız olduğu için eşinizde ayrı olarak ikinci bir kredi başvurusu yapmak isteyebilirsiniz. Yani kredi devam ederken ikinci bir kredi çekmek için, gerekli arayışlar içerisinde olabilirsiniz.

İkinci kredi için, eğer eşlerin ikisinin de kredi notu iyiyse, eşin gelir belgelerine bakılır. Genel olarak bu tür kredilerde onay veriliyor. Eşiniz çekmiş olduğu ilk kredide sizlerin maaşını güvence olarak aktarmadıysa o zaman siz de ikinci bir krediyi herhangi bir sorun teşkil etmeden çekebilirsiniz. Tüm bankalar bu konuda pek bir inceleme yapmazlar ki yeterki ödemeler düzenli ödensin..

Ödenmeyen Kredilerde Eşin Maaşına Haciz İşlemi Yapılır Mı?

Aslında bu konuya az önce bir açıklık getirdik. Eşler kredi çektiğinde ve sorun olduğu zaman ödeme yapamadıklarında, bu durumda o evde oturan kişilerin hepsi olumsuz olarak etki görmektedir. Eve haciz geldiği için problemler ortak bir şekilde değerlendirilir. Ama geçtiğimiz sene yargı bu noktada çok önemli bir kararı hayata geçirmiştir. Eşlerin kredi için izni alınmadığı zaman ve kredi borcu da bu süreç sonrasında ödenemediği zaman, banka eve haciz koyamaz kararı geldi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.