Sera-Kurmak-Devlet-Destegi
Sera-Kurmak-Devlet-Destegi

Sera Kurmak İçin Devlet Desteği 2019 Şartları ve Kimler Alabilir

Sera Kurmak İçin Devlet Desteği başlığı altında hem devlet desteklerini hemde bankaların verdiği destekleri detaylı olarak inceledik. Sera kurmak isteyenlere devlet uzunca süredir destek veriyor. Hibe şeklinde ya da faizsiz kredi şeklinde yardımlar ile tarım sektörüne can vermek ve ülke ekonomisine katkı sağlanması planlanmaktadır. Ayrıca verimli yapılan seracılık da yapan kişiye ciddi getiriler getirmektedir.

Devlet kapalı tarımı desteklemek amacı ile sera kurmak isteyen kişilere yardımda bulunuyor. Bu krediler bazen KOSGEB bazen BEBKA ya da Ziraat Bankası tarafından karşılanmaktadır. Kredinin miktarı ile girişimcinin yapacağı işin büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. KOSGEB tarafından 30 bin lira hibe kredi, 70 bin lira Devlet Destekli 0 faizli hibe kredi verildiğini söyleyelim. Girişimcinin daha büyük projeleri var ise bu miktar daha da artabilir. Bu rakamların 2017 yılı için geçerli olduğunu ve her yıl yenilendiğini de söylemek gerekir. Sera Kurmak İçin Devlet Desteği için KOSGEB bazı şartlar aramaktadır.

Sera Kurmak İçin Devlet Desteği Nelerdir?

Seracılık yapmak isteyenler için Bakanlar kurulunun almış olduğu düşük faizli kredi sistemi vardır. Elektrik, su, mazot gibi diğer harcamalar içinde hibe olanakları sağlanmaktadır. Hibe sisteminden yararlanmak için öncelikle ÇKS yani Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt yaptırmış olmaları ve ÇKS belgesine sahip olmaları gerekmektedir.

Seracılık genel olarak sıcak iklimlerde yapılır o yüzden Ege ve Akdeniz gibi bölgelerde seracılık daha ağırlıklı olarak yapılmaktadır. Yürütülen her faaliyet takip edilmektedir. Özellikle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yakında takip etmektedir. Bakanlığın vatandaşlara yapmış olduğu duyuruda,

Antalya ilimizde toplam 220,441 da

Mersin ilimiz de 153,076 da

Adana ilimiz de ise 118,219 da alan üzerinde örtü altı yetiştiricilik yapılmıştır.

Seracılık Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Bankalardan bahsetmeden önce bir parantez açalım diğer destekler için Devlet Destekleme Kredisi yazımızı okuyabilirsiniz. Seracılık için kredi veren bankalar 60 ila 120 ay arasında vade ile kredi verebilmektedir. Pek çok banka bu tarzda kredi veriyor ve farklı faiz oranları uyguluyor. Sizlere Ziraat bankasını önerebiliriz. Bankaların sera kurmak için devlet desteği ile ilgili kredi şartlarına bakalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  KOSGEB Hibe Şartları Nelerdir | Kimlere Verilir Başvurusu

Ziraat bankası;

Bitkisel üretim kredileri adı altında sağlamış olduğu kredi imkânı tüm bankalara göre çok daha düşüktür. Sadece seracılık değil meyve üretimi dahil olmak üzere tüm toprak altı ve üstü sebze, meyve yetiştiricilikleri için bu bankamızdan kredi alabilirsiniz.

QNB Finansbank;

120 aya kadar geri ödemeli olarak ihtiyaç duyduğunuz nakit parayı size veren belki de tek bankadır. Yatırım maliyetinin tam %85 karşılama sözü veren banka geri ödeme olanaklarını ise tamamen size bırakmaktadır. İster 3 ayda bir ödeyin ister senede 2 kere ödeyin isterseniz yılda bir geri ödeyin. Süper dimi?

TEB; Türkiye Ekonomi Bankası da yine sera üretimi yapanlara kredi imkânını 60 ay vadeli olarak sunmaktadır. Geri ödeme seçenekleri ise 1-3-6-12 ay vadeler ile sağlanmaktadır.

Seracılık Desteği Başvuru Şartları Nelerdir?

Sıfırdan seracılık faaliyetlerine başlayacak bir kişi ne yapmalı? Kredi şartları nelerdir? Sera kurmak için devlet desteği herkese veriliyor mu? Bu işe girmek isteyenlerin akıllarındaki en büyük sorular bunlardır.

Sera Kurmak İçin Devlet Desteği kimler için geçerli? Öncelikle kredi alabilmek için çok büyük bir şart yok. Yapmak istediğiniz seracılığın büyüklüğü ve alanı kredi tutarının ne kadar büyük olacağını da ortaya koyacaktır.

Sera Kurmak için Gerekli Belgeler

  • Mutlaka çiftçi kayıt sistemi ( ÇKS ) belgesi olması gerekmektedir.
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi, her kredi başvurusunda olduğu gibi.
  • İkametgâh ve varsa üzerinize ait tapu kayıtları
  • Seracılık faaliyetini gösterdiğiniz araziye ait tapu yada kira kontratı
  • Kontrollü örtü altı üretim yaptığınızı gösteren belge
  • Şayet sera satın alacak iseniz alınacak olan seranın bilirkişi tutanağı

Gerekmektedir.

Ziraat Bankası bu alanda verdiği krediler ile bir adım öne çıkıyor. Diğer bankalara oranla çiftçilere ve seracılık yapmak isteyenlere büyük bir kapı açıyor denilebilir. Ziraat Bankası verdiği yüksek kredi tutarları ve uzun vadeler ile bu sektöre girecek kişilerin ilk tercihi oluyor. Diğer bankalara oranla faizlerin daha düşük olması ve devlet destekli bir banka olması kesinlikle Ziraat Bankası seracılık kredisi alma konusunda birçok kişiye olanak tanımaktadır.

İlk defa Ziraat Bankası ile kredi alacaksanız şubeye giderek Bankası seracılık kredisi için görüşme sağlayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  100 BİN TL Faizsiz Kredi (KOSGEB 2018)

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.