Konut kredisi alma şartları

Konut Kredisi Alma Şartları Nelerdir? (Mortgage)

Konut kredisi alma şartları hakkında detaylı bir araştırma ve soruşturma yaptık. Bildiğiniz gibi 2016 yılından bu yana konut kredilerinde daha uzun vadeler yer alabilmektedir. Öyleki 300 ay vadeli konut kredileri bile bulunmaktadır. Satın almak istediğni konutun %10 ile %25’ine kadar peşinat ödeyerek bir çok bankadan konut kredisi alınabilmektedir. Lakin bazı bankalar(Akbank, Finansbank, Garanti Bankası ve DenizBank) konutun hepsine peşinatsız kredi kullandırma imkanı sağlamaktadır. Bununla ilgili detaylara da bu yazımızın devamında ulaşabilirsiniz. Konut kredisi alma şartları bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Ama hepsinin önem verdiği şartların başında kredi notu gelmektedir.

2017 Konut Kredisi Alma Şartları Detayları Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bankaların kendilerince aradıkları bir takım şartlar mevcuttur. Ama konut kredisi almak için gittiğiniz her bankanın özenle bakacağı kriter, sizin finansal geçimişiniz yani kredi notunuz olacaktır. Hem sizle hemde almak istediniz ev ile ilgili bir takım özellikler arayan bankaların ortak şartları şu şekillerde olmaktadır.

1. Konut Kredisi Alacak Kişinin Toplam Geliri

bireysel ihtiyaç kredilerinde belirlenen limit veya kredinin verilip verilmeyeceği sadece başvuru yapan kişinin gelirine bakılırken, konut kredilerinde hane halkının toplam geliri göz önüne alınır. Bunun yanına belgelenebilir gelirlerinizi de bankaya ibraz ederek kredi alımlarınızı garantileştirebilir ve yüksek miktarda konut kredisi kullanabilirsiniz. (Kira geliriniz gibi…)

2. Almak İstediğiniz Konutta Aranan Özellikler

Ekspertiz raporu ile konutunuza bir değer biçilir. Zira bu değerin yani konutun özelliklerine bakılma sebebi ise bankanın vade boyunca konut için atayacağı ipotekle alakalıdır. Ekspertiz içerisinde; binanın yaşından, ısıtma özelliklerine ve evin değerine kadar herşey özenle araştırılır. Tabi bu araştırma banka tarafından görevlendirilen bir uzman tarafınfan yapılır. Mortgage krediniz bu şekilde değelendirilir.

3. Kredi Başvuru Yapan Kişinin Finansal Sicili

Kredi kullandırma şartlarında bankaların en çok önem verdikleri konu ise başvuru yapan kişinin finansal geçmişidir. Finansal geçmişiniz bazı kriterler ile ölçülerek kredi puanınız oluşturulur. Kişinin daha önce bankalar ile hukuksal olarak sorunlarının olmaması, bankalara olan borçlarının düzenli ödenmesi gibi kriterlere bakılmaktadır. Kredi notu ile ilgili detaylı bilgiler için Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? isimli yazımızı okuyabilirsiniz?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Konut Kredisi için Garanti Mortgage !

4. Peşinat

Mortgage sahibi olmak için bankaların bir çoğu sizden %10 ile %25 arasında peşinat isterler. Bu peşinatı kredinizi kullanmanız için bankaya yatırırsınız. Dediğimiz oranlar bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi peşinatsız olarak konut kredisi veren bankalar mevcuttur. Bu bankalar uzun vadeler ile konut kredisi verebilmektedirler. Detaylar için Evin Tamamına Kredi Veren Bankalar yazımızı okuyarak başvuruda bulunabilirsiniz. Ayırıca 300 ay vadeye varan imkanlarda konut kredisi veren bankalar da bulunmaktadır. Bunlar hakkındaki detaylar için En Uzun Vadeli Konut Kredisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Konut Kredisi Alma Şartları 2017
Konut Kredisi Alma Şartları

 

Konut Kredisi Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Konut kredisi alma şartları dahilinde kredi başvurunuzdan önce son 6 aya ait gelir belgesini ibraz etmelisiniz. İkametgah belgeniz ve nüfus cüzdanınızın noter tastikli fotokopisi gerekmektedir. Dediğimiz gibi belgelenebilir diğer gelirinizi de bankaya göstermeniz sizin faydanıza olacaktır. Emekliler için emekli maaşı hesap cüzdanı ve tapu fotokopisi. Serbest meslek icra edenler için ise; vergi levhası ve Ticaret Sicil Kuruluş Gazetesi kredi kullanmak için yeterli olmaktadır.

Konut kredisi alabilmeniz için bahsettiğimiz kredi notunuzun en az 1100 olması gerekmektedir. Kredi ve kredi kartı ödemelerinizin düzenli olması önemli şartlardandır. Hane hallkının toplam gelirinin yarısı, ödenecek kredi taksitinden az olmaması gerekmektedir. Konut kredisi almanız için yaş aralığınız 18-70 arasında olmalıdır. Lakin bankalar genellikle 21 yaş üstü vatandaşa kredi kullandırmaktadır.

Uzun vadeli kredilerin avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Örnek üzerinden anlatacak olursak, aldığınız kredinin vade uzun ise aylık olarak ödeyeceğiniz miktar da düşmektedir. Lakin bu durumda vade uzandığı için toplam geri ödemeniz artacaktır. Diğer bir seçenek ise vade süresinin kısa olmasıdır. Bu durumda da aylık ödeyeceğiniz taksit tutarı artmaktadır. Ama toplam geri ödeme yapacağınız miktar diğer seçeneğe göre düşük olacaktır. Konut kredisi alma şartları ile ilgili detaylı bilgileri müşterisi olduğunuz banka ile görüşmenizde fayda vardır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.