Devlet Destekli Kobi Destek Kredisi 2018 (Faizsiz)

Esnaf destek kredisi olarak da tanımladığımız Kobi destek kredisi, 2017 de küçük ve orta ölçekli işletmelerin bozulan iş hacimlerini düzenlemek veya daha çok hacim kazandırmak amacı ile KOSGEB ve anlaşmalı bankalardan alınan kredilerdir. Kobi destek kredisi kimlere verilir ve devlet destekli olarak kobi kredisi kullanım şartları hakkında detaylı bilgiler bu yazımız içerisinde detaylı olarak yer almaktadır.

Devlet Destekli Kobi Kredisi 2017 Detayları!

Bu Kobi desteklerinden yararlanmanız için KOSGEB veri tabanına kayıtlı olma şartının yanında Türk Ticaret Kanunun da tanımlı kobi statüsünde olmalısınız. Kobi destek programından yararlanmak için ilk defa başvuru yapacak olan kobilerimizin “Başvuru ve Uygulama Dosyası”açılır ve gerekli bütün belgeler temin edilir. İşletme desteklerinden faydanılması için KOBİ Bilgi Beyannamesinin olması şarttır.

1.Proje Başvurusu:

İşletmeci, KOSGEB’in resmi web sitesi üzerinden duyurulan proje başvuru çağrısında belirlenen kriterler ölçüsünde (destek unsurları, limit, bütçe vs) proje başvuru formunu doldurarak kosgeb resmi İnternet sitesi üzerinden başvurusunu gerçekleştirir. Burada önemli olan husus projenizin belirtilen kriterlere uygunluk göstermesidir. Proje başvurusunu yapan işletme başvuru için istenen gerekli ek belgeleri kullanıcı panelinden sisteme yükleyerek başvurusunu onaylar. Belirlenen son başvuru tarihine kadar başvurunuzu düzenleyebilirsiniz. Fakat dikkat edilmesi gereken diğer bir hususta, belirtilen tarihe kadar başvurunuzu onaylamanız gerekmektedir. Aksi halde başvurunuz geçersiz kabul edilecek değerlendirmeye tabi tutulmayacaktır.

2.Proje Değerlendirme ve Destek Limitleri:

İşletme sahibinin başvuru çağrısına karşılık yapmış olduğu başvurudaki gereklilikler olumlu olduğu takdirde sistem üzerinden yetkili kurula sunulur. Akabinde kurul tarafından iki aşamalı değerlendirmeye tabi tutulur. İlk aşama da belirlenen kriterler bazında 100 puan üzerinden 50 puanı aşmış olmak gereklidir. İkinci aşama da ise projenin gider miktarı, proje bütünlüğü, maliyet uygunlukları gibi hususlar dikkate alınarak projenin kabulüne veya reddine karar verilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Esnafa 30 BİN Faizsiz Kredi Verilmeye Devam Ediyor

3.Destek Üst Limit ve Oranı:

Projenin türüne göre işletmelere verilecek olan geri ödemesiz hibe 3000.000 TL ve geri ödemeli 700.000 TL olarak belirlenmiştir. Projeye konu alınması elzem olan araç, gereç ve makinelerin Yerli Malı Tebliği’ne uygun olması durumunda alınan desteğin % 15‘i kadar ekleme yapılmaktadır.

Devlet Destekli Kobi Kredisi Nasıl Alınır? Detayları Nelerdir?

Öncelikle Kobi veya esnaflarımızın devlet desteklerinden faydalanmaları için KOSGEB web sitesi üzerinden kayıtlarını oluşturmaları gerekmektedir. Tabi ki işlem bununla sınırlı kalmıyor. Ardından Kobi Beyannamesi Doldurma işlemi veya güncelleme işlemlerini yerine getirmeniz gerekmektedir. Beyanname, bilgi dökümanı, işletmenize ait olan vergi levhası ve ticari sicil gazeteniz ile size en yakın KOSGEB şubesine başvurunuzu yapmalısınız. Akabinde zaten sizi ayrıntılı olarak bilgilendireceklir ve yüksek ihtimalle KOSGEB internet sitesinden faizsiz kredi için başvurunuzu yapmanızı isteyeceklerdir. Bu faizsiz kredi desteklerinden yararlanmanız için KOBİ statüsünde olmanız gerekmektedir. Devlet nezdinde Kobi olarak kabul görmeniz için 250 den az kayıtlı çalışanınızın olması lazım. Ek olarak işletmenizin yıllık mali bilançosu tablosu 40 Milyon TL seviyesinde olmalıdır. Bahsi geçen bu iki kriteri sağlayan işletmeler kobi olarak adlandırılır.

Devlet Kobi Destek Kredisi Başvurusu Yapılır?

kobi destek kredisi, devlet destekli krediler, KOSGEB kobi deskleriYazımızın ilk satırlarında da belirttiğimiz gibi başvurunuzu gerçekleştirebilmeniz için kosgeb’in sistemine kayıtlı olmalısınız. Kosgeb’e hala kayıtlı değilseniz
buradan
kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. Eksiksiz olarak bilgilerinizi doldurarak kaydınızı tamamlayıp ardından sisteme giriş yapabilirsiniz. Yandaki ekran görüntüsünde kırmızı kutu içerisindeki kobi beyannamesi formunu doldurulup güncellenmesi gerekmektedir. Ardından bilgi dökümanı ile birlikte doldurduğunuz kobi beyannamesinin çıktısı alınır. Başvuru yapabileceğiniz destek programları da bu ekran görüntüsünde görülmektedir.

 • Çağrı esaslı tematik program
 • iş birliği güç birliği programı
 • Endüstriyel uygulamalar program başvurusu
 • Ar-ge inovasyon programı
 • KOBİGEL
 • Kobi proje destek programı
 • GİP kobi destek programı
 • Uluslar arası hızlandırıcı programı
 • Teminat giderleri desteği
 • Teknopazar destek programı

Kobi Destek Kredisi Veren Bankalar

Kobi destek kredileri bankalar tarafından da kolay geri ödemeli olarak verilmektedir. Geçtiğimiz yıl içerisinde KOSGEB ve bankalar kobilere özel faiz oranları ile kredi verilmesi konusunda anlaşmaya varmışlardı. Kobi’lerimiz artık istedikleri bankalardan ihtiyaçları doğrultusunda uygun faizli kredilerini kullanabilmektedirler. Ziraat bankası, Halkbank, Akbank, Garanti Bankası, Vakıfbank, TEB, Yapı kredi, Denizbank,
İş bankası ve Finansbank kobilere uygun ödeme kolaylıklarıyla kredi vermektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  KOSGEB Hibe Şartları Nelerdir | Kimlere Verilir Başvurusu

2 Comments Posted

 1. Başvurun önce kabul edildi sonra neden iptal edildi şikayetçiyim beni çok üzdünüz size olan güvenim gitti kosgeb belgemizde almıştık

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.