ciftci-kredisi
ciftci-kredisi

Çiftçi Kredisi Nedir? Çiftçi Kredisi 2018 Rehberi

Çiftçi kredisi sistemi ÇKS olarak da adlandırılmaktadır. Devlet tarafından gündeme getirilen bu sistem gıda ve hayvancılık alanında büyüme göstermek isteyen genç girişimcilere yönelik oluşturulan bir projedir. Çiftçi kredisinin oluşturulan sisteminde yer alan genç çiftçiler bu krediden faydalanma hakkına sahiptir. Bu krediden faydalanma aşamalarının son derece basit aşamalardan oluştuğunu söyleyebiliriz. Ülkemizde hizmet veren bankalar Çiftçi Kayıt Sistemi’ni tanımaktadır. Çiftçi kredilerine sunulan faiz oranları incelendiği zaman bankaların büyük bir bölümünün bu evrede düşük faizler üzerinden veya faizsiz bir şekilde işlem yapmaya izin verdiğini görüyoruz. Yalnız ülkemizdeki bütün bankaların Çiftçi Kayıt Sistemi ile anlaşmalı olmadığını söyleyebiliriz. Çiftçiler kendilerine sunulan bu imkanları sadece anlaşmalı olan bankalar aracılığıyla kullanabilmektedir. Çiftçi Kayıt Sistemi ile anlaşmalı olan bankalar Şekerbank, Denizbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası, Finansbank, TEB ve Halkbank şeklindedir. Bu bankaların dışında Tarım Kredi Kooperatifi üzerinden de kredi alma imkanı sunulmaktadır. Tarım Kredi Kooperatifi, 1963 yılında kurulmuştur ve günümüze kadar çiftçilere önem vererek çeşitli destekler sunmaktadır.

Çiftçi Kredisi Hesaplama

Çiftçi kredisi sunan bankalar ve Tarım Kredi Kooperatifi bunu farklı imkanlar sağlayarak sunmaktadır. Çiftçi kredisine başvuru yapmak isteyen bir kişi ilk olarak bu kredi kapsamında ne kadar kredi kullanabileceği, kaç ay vade ile ödeyebileceğini ve kullandığı kredisini ne kadar sürede geri ödeyeceğini merak eder. Bunun için ilk olarak size bu imkanı sunan bankalar ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Bankalar bu evrede çiftçileri zorlamayacak ödeme koşulları oluştururken farklı imkanlar da sunabilmektedir. Çiftçi kredisine başvuru yapmak için hesap yapmak istiyorsanız sizlere bu kredileri sunan bankaların internet siteleri üzerinden hesaplama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bankaların telefon bankacılığı üzerinden iletişime geçerek detaylı bilgi alabileceğiniz gibi direk bankanın şubesine giderek de bilgi alma imkanına sahipsiniz. Çiftçi kredisi başvurusu yapmak isteyen kişiler kendilerine en iyi imkanların sunulduğu bankalar üzerinden bu başvuru işlemlerini zorlanmadan gerçekleştirebilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Bankadan Kredi Çekemeyenler İçin Kredi Alternatifleri

Çiftçi Kredisi Faiz Oranları

Çiftçilere kullanmak istediği kredi kapsamında farklı faizler uygulanabilmektedir. Fakat genel anlamda uygulana bu faizlerin düşük oranlar üzerinden olduğunu söyleyebiliriz. Bankaların sunduğu faiz oranları genellikle %0.50 civarında olmaktadır. Bu evrede size hizmet veren bankanın sunacağı faiz oranı ile ne vadede sunacağı ve nasıl bir ödeme tablosu çıkaracağı değişiklik gösterebilmektedir. Bu konu hakkında en net bilgiyi ise bankaların web sitesi üzerinden alabileceğiniz gibi telefon bankacılığı üzerinden de alabilirsiniz. Her bankanın sunduğu hizmetlerin ve kredi kapsamında verdiği imkanların farklılık göstermesi seçim sırasında iyi bir şekilde araştırmanıza neden olmaktadır. Yazımızda sizlere belirtmiş olduğumuz bankalar ile iletişime geçerek sizlere nasıl bir ödeme tablosu çıkardığını ve ne imkanlar sunduğunu öğrenebilirsiniz. Bazı bankalar müşterilerinin hasatlarının tahrip olması durumunda veya işlerinde bir terslik yaşanması gibi durumlarda destek vermeye devam etmektedir. Bu konuda en detaylı bilgiyi ise bankanın şubesine gidip müşteri temsilcisi ile gerçekleştirerek yapabilirsiniz. Bu işlemi yaptığınız sırada sorunsuz bir şekilde kafanızdaki bütün soru işaretlerini kaldırarak kredinizi kullanırsınız.

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Çiftçi kredisi kullanmak isteyen kişilerin en fazla tercih ettiği bankalar arasında Ziraat Bankası’nın yer aldığını görüyoruz. Ziraat Bankası her zaman tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren kişileri desteklemesiyle bilinmektedir. Fakat devletinde bu konuda ek destekler oluşturması özellikle tarım ve hayvancılık alanlarında yatırım yapmak isteyen genç girişimcilerin işini kolaylaştırmaktadır. Ziraat Bankası çiftçilere sunduğu bu destekleriyle takdir toplamayı başaran bankaların arasında yer alıyor. Ziraat Bankası’nı çiftçi kredisini sunan diğer bankalardan ayıran en büyük özelliği ise; bu krediyi sunduğu sırada tarım malzemeleri ve gübre üretimi gibi alanlarda da kredi imkanı vermesidir. Ziraat Bankası’nın bu evrede uyguladığı faiz oranlarına baktığımız zaman ise; bir sene için %8 oranında faiz, dört yıl için %10 oranında faiz ve dört yılın üzerinde olan krediler için %11 oranında faiz uygulandığını görebiliyoruz. Bunlara ek olarak Ziraat Bankası, çiftçilerin işlerini daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilmesi için onlara konut kredisi imkanı da sunmaktadır. Ziraat Bankası’nın hayvansal üretim kredileri adı altında da birçok kredi kampanyası bulunmaktadır. Bu alanda en öne planda olan bankalardan olan Ziraat Bankası ile iletişime geçerek sunulan imkanlar ve ödeme koşulları hakkında detaylı bilgiye sahi olma imkanınız vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Garanti İnternet Hesabı Nasıl Açılır ?

Çiftçi Kredisi Denizbank

Çiftçi kredisi denildiği zaman en az Ziraat Bankası kadar akıllara gelen bankalardan birisi de Denizbank’tır. Müşterilerine birçok çözüm sunan Denizbank, çiftçilere kredi imkanı sunarken de bu krediyi oldukça elverişli bir şekilde sunuyor. Bu yüzden bankadan kredi kullanan kişilerin genel anlamda kullandıkları kredilerden memnun olduklarını görebiliyoruz. Denizbank’ın müşterilerinin büyük bir bölümünü çiftçiler oluşturmaktadır. Bunun en temel sebepleri arasında da; sunduğu farklı imkanlar yer almaktadır. Hatta çiftçilerin asıl krediyi Denizbank üzerinden alabileceğini söyleyebiliriz. Burada asıl demememizin nedeni ise; genellikle son yıllarda yaptığı yeniliklerle beraber çiftçi denildiği zaman akıllara ilk gelen bankalar arasında Denizbank’ın yer almasıdır. Denizbank çiftlere kredi sunduğu sırada bu krediyi yatırım, işletme, hasat ve ihtiyaç alanlarında kullanabilmeleri için sunmaktadır. Bu alanda birçok kredi imkanını sunan bankanın kredi işlemlerinde çiftçilerin ön planda olduğunu söyleyebiliriz. Hatta bankanın müşterilerinin %50’sini çiftçiler oluşturmaktadır. Bu imkanlar çerçevesinde kredi kullanmak için Denizbank’ı tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda hasatın tahrip olması gibi çeşitli aksaklıklar yaşadığınız zaman Denizbank, sizlere destek vermeye devam edecektir.

Faizsiz Çiftçi Kredileri

Çiftçi kredisi kullanacağınız zaman düşük oranlarda olsa bile faiz ödemek durumundasınız. Faiz ödemek istemeyen kişiler ise devlet destekli olarak verilen hibelere bakabilir. 2018 yılı içerisinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, çiftçilere 30 bin TL değerinde hibe verecektir. Bu hibe için yapılması gereken başvurular ise Nisan ve Mayıs ayları içerisinde başlayacaktır. Yalnız bu hibenin miktarı birçok çiftçiye çok az gelmektedir. Bu yüzden çiftçiler bu hibeden faydalanmak yerine bankaların kendilerine sundukları düşük faiz oranları üzerinden kredi kullanma yoluna gidiyorlar. Aynı zamanda bu hibeden herkesin yararlanma gibi bir hakkı yoktur. Bu hibeden yararlanamayan kişiler de bankaların verdiği düşük faiz oranlı krediler üzerinden işlemlerini yapabilirler.

Çiftçi Kredisi Şartları

Çiftçi kredisinden faydalanmak isteyen kişiler ilk olarak gerekli şartları taşıması gerekiyor. Gerek Tarım Kredi Kooperatifi gerekse bankalar bu kişilere kredi imkanı sunarken kredi verdikleri kişilerde bazı şartları arıyorlar. İlk olarak kredi kullanmak isteyen kişinin Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kaydının olması gerekiyor. Sertifikalı bir şekilde üretim yaşan, tohumculuk veya meyve fidanı yetiştiren kişiler bu kredi imkanlarından faydalanabilmektedir. Aynı zamanda kredi başvurusu yapan kişilerin düzenli bir gelirinin olup olmadığına da bakılmaktadır. Başvuru yapacak olan kişi gerçek kişi ise şu belgeleri sunabilmelidir:

  • Nüfuz cüzdanının fotokopisi
  • Çiftçi belgesi
  • Tapu veya kira kontratı gibi tarımsal işletmeyi onaylayan belgeler
  • Kredi teminatı
  • Faaliyet göstermekte olduğuna dair gelir tablo ve bilançosu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Findeks Karekodlu Çek Nedir, Nasıl Kullanılır? (ÜCRETLER)

Tüzel kişilerin beyan etmesi gereken belgeler ise daha farklıdır. Bu belgeleri kredi kullanacağınız bankadan öğrenebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.