Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? Ayrıntılı Anlatım

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? Kredi notu artırma teknikleri nelerdir? ve türevleri gibi soruların bütün yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bireysel ihtiyaçlarınız, konut ihtiyaçlarınız için bir çok vatandaşın birikmiş nakdi olmadığından ötürü bankalardan belirli bir faiz bedeli ile kredi çekerek ihtiyaçları doğrultusunda kullanırlar. Lakin kredi çekmekte düşünüldüğü kadar kolay olmamakla birlikte belirli kriterleri taşıyan bireylere verilmektedir. Yazımızı dikkatli bir şekilde okuyarak kredi sicilinizi düzelterek kredi notunu hızlı yükseltme yapabilirsiniz.

Kredi Notu Nedir?: Öncelikli olarak bilmelisiniz ki kredi notu kullanmak istediğiniz kredi için tek ölçüt olmamasına rağmen en önemli ölçüttür bankaların gözünde. Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından geçmiş finansal hareketlerinizin kayıt altına alınarak ve analiz edilerek size verilen puandır. KKB tarafından belirlenen kredi puanlarınızın yüksek olması(1500 ve üstü) kredi kullanmak istediğiniz bankaların birincil koşulu durumundadır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? ve Yükseltme Teknikleri Nelerdir?

Kredi notunuz; Şuan ki hesap ve borç durumunuz, hangi sıklıkla kredi kullandığınız, kredi kartı ve kredi taksitleri ödeme alışkanlıklarınız ve bankalardan kredi kullanma yoğunluğunuz üzerine yapılan analizler ile hesaplanmaktadır. Bunlar belirleyici olmakla birlikte toplamda 100’ün üstünde kriter ile kredi puanınız oluşturulur. Kredi notunuzu yükseltmek için aşağıdaki maddeleri dikkatlice okuyarak finansal hayatınıza yansıtmalısınız.

1. Kredi veya Kredi Kartı Borçlarınızı Hemen Yapılandırın

Şuan halihazırda kullandığınız ve ödemesi devam eden krediniz bulunuyorsa bu kredinizin ödemelerini kesinlikle aksatmamanızı önermekteyiz. Zira ödeme gecikmesi durumlarında kredi notunuz olumsuz olarak etkilenerek kredi notunuzu düşürecektir. Bu madde sadece kullandığınız kredi için değil kredi kartları içinde geçerlidir.

# Bankalara olan aylık taksit ödemelerinizi aylık gelirinize göre ayarlamalısınız. Hizmet aldığınız banka ile görüşerek kredinizi veya kredi kartı taksitlerinizi yapılandırıp düzenli bir şekilde ödeme yaparak kredi notunuzu yükseltmek için önemli bir adım atmış olursunuz. Ödemelerinizi yapılandırarak aylık ödeme limitinizi aşağıya çekmek vade sürenizin uzamasına ve dolayısıyla ödeyeceğiniz toplam paranın artmasına neden olacaktır. Lakin kredi notunuzu yükseltmek için bunu yapmanız elzemdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kredi Notu Neden Düşer ? (Nasıl Yükseltilir)

# Diğer rahatlatıcı bir hususta kredilerinizi tek bir kredi çatısı altında toplamak. Birden fazla kredi borcunuzu tek bir kredi altında toplayarak aylık tek bir kredi taksiti ödersiniz. Bu düzenleme ile aylık tek seferde ödeme yapmanın rahatlığı oluşur ve gelir gider karışıklıklarının önüne geçmiş olursunuz. Bunda düzenlemede de vade süreniz uzayabilmektedir.

2. Kredi Ödemelerinizi Tam Gününde Yapın

Başlıkta da açıkça dediğimiz gibi halen ödemekte olduğunuz kredinizi bir gün bile geciktirmemeye çalışın. Tabi ki bir günlük gecikme ile kredi notunuz sıfıra inmez büyük bir etkiye maruz kalmaz ama azda olsa kredi notunuza bir etkisi mevcut. Bunun nedeni ise aylık gelir tarihiniz ile kredi taksit ödeme tarihinizin uyuşmaması olabilir. Bu yüzden bu konuda aylık gelirinizin günü ile taksit gününüzü birbirine yakın tutmanız faydanıza olacaktır.

3. Diğer İzlenecek Kredi Yükseltme Yolları

  • Kredi kartı borçlarınızı en aza indirmeniz gerekmektedir. İmkanınız varsa kart borcunuzu sıfırlayın.
  • Kredi kartı limitimizin yüksek olması kredi notunuzun yararına değil aksine zararınadır. Çünkü kredi kartı ekstre ödemeleriniz yüksek olabilir ve ödemeniz geciktirebilirsiniz. Bu sebepten limitinizi ihtiyacınız seviyesinde tutunuz.
  • Elzem durumların haricinde bireysel ihtiyaç kredisi kullanmamalısınız.
  • Bir ihtiyacınız için birden fazla kredi başvurunda bulunmanız KKB notunuzu olumsuz yönde etkilemektedir.
  • Çok fazla etki etmese de faturalarınızı düzenli bir şekilde veya otomatik ödeme talimatı ile ödemeniz kredi notunuza olumlu yönde etki etmektedir.

Kredi Notum Kaç Olmalı?

Kredi Notu Aralıkları, Kredi Notu Nasıl Yükseltilir, yükseltme teknikleri Yukarıda verdiğimiz tablodan da anlayacağınız gibi risksiz bir kredi kullanabilmeniz için notunuzun en az 1500 ve üzeri olmalı gerekmektedir. Kredi kullanmak istediğiniz bankaları asıl düşündüren kredi puanı türü ise “Az Riskli” yani puanınızın (1100-1499) arasında olma durumudur. Bu puana sahip kişilere kredi çıkartılıp çıkartılmayacağı hususu bankaların diğer kriterlerinize bakması ile sonuçlanır. Mesela çalıştığınız kurum, mesleğiniz vs.

Kredi notu nasıl yükseltilir?(KKB) Sorusu için yukarıda vermiş olduğumuz önerilerimizi detaylı bir şekilde okuyup finansal hayatınızda uygularsanız kredi notunuz kısa süre içerisinde yükselecektir. Yükselen kredi notu ile dilediğiniz bankadan dilediğiniz krediyi anında çekebilirsiniz. Kredi notunuzu hemen öğrenmek için “Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme” konumuza göz atabilirsiniz. Şayet kredi notunuz bankaların istediği puanlara ulaşmamış iste Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar konumuzu okuyarak kredinizi anında çekebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Hesap İşletim Ücreti ödemeyin !

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.