KOSGEB-Hibe-sartlari-nelerdir
KOSGEB-Hibe-sartlari-nelerdir

KOSGEB Hibe Şartları Nelerdir | Kimlere Verilir Başvurusu

İşyeri açmak istiyor ve aynı zamanda girişimci bir ruha sahip olduğunuzu düşünüyorsanız KOSGEB kredisine başvuru yapabilirsiniz. Bu kredi türü tamamen devlete ait olan ismi de KOSGEB Devlet Kredisi olarak adlandırılan bir hibe kredisidir. KOSGEB küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişmesine ve ilerlemesine yardımcı olan bir hibe kredi desteğidir. Bu kredi türü devlet tarafından ihtiyacı olan işletme sahiplerine verilir. KOSGEB Hibe Şartları Nelerdir? Sorusuna da alt başlıklarımız da cevaplar vereceğimizi belirtelim. KOSGEB kredisi alabilmek için şartlar sürekli olarak değişmektedir. Yani her işletme sahibi istediği zaman başvuru yapamıyor ve bu kredi türünden faydalanamıyor. Küçük esnafı ayakta tutmak ve bir nebze de olsa ilerlemesine yardım etmek için devlet KOSGEB kredi desteği sağlamaktadır. Ayrıca bu kredi her yıl belli oranda artmaktadır.

KOSGEB Hibe Şartları Nelerdir?

KOSGEB kimlere verilir? Hibe şartları nelerdir? Bu konulardan bahsedelim. Bu krediyi alabilmek için 3 temel şart vardır. Öncelikle belirtmekte yarar var ki KOSGEB Hibe başvurusu evrakları her program için farklılık gösterebilir. Sabit ya da standart bir evrak sistemi yoktur. 2017 yılı için geçerli olan sıfır faiz 50 bin TL KOSGEB kredisi başvurusu yapılabilir.

Öncelikle KOSGEB kredisi kayıt işlemlerinizi tamamlamanız gerekiyor. Bunları tamamlamayan kişiler asla başvuru yapamaz. Hibe kredi almanın altın kuralı program şartlarına uygun şekilde başvuru yapmaktır. Yeni girişimciler hayalindeki işi kurmak isteyenler nasıl başvuru yapacak? Bu tarzda başvuru yapacak kişiler biraz daha şanslı çünkü devlet ilk defa girişimci olarak başvuru yapan kişilere KOSGEB kredisi konusunda daha sıcak bakmaktadır.  Bu tarzda bir başvuru için uygulamalı girişimcilik kurslarına katılmanız gerekiyor. 18 yaşını dolduran her girişimci bu kurslara başvuru yapabilir. Eğitimleri başarılı bir şekilde bitirdikten sonra kendi işletmenizi kendi imkânlarınızla kurabilirsiniz.

KOSGEB 50 BİN TL HİBE ŞARTLARI NELERDİR?

KOSGEB Hibe şartları farklılık gösterir. 50 bin TL kredi için de bazı temel şartlar vardır. 50 bin TL hibeden yararlanmak için temel şart 24 saati atölye çalışmalarından oluşan 70 saatlik uygulamalı eğitimi başarılı bir şekilde tamamlamanız gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Devlet Destekli Kobi Destek Kredisi 2018 (Faizsiz)

Girişimcilik eğitimi tamamlayıp diplomalar alındıktan sonra başvuru için bir engel kalmıyor. KOSGEB Kimlere verilir? Konusu ortalama olarak her yıl farklılık göstermektedir ve kurallar değişip yenilenmektedir. KOSGEB girişimcilik destek programı eğitimini başarı ile tamamladıktan sonra eğer kredi onayı alırsanız şu şekilde bir kredi hesaplaması yapılmaktadır.

  • 2 bin TL – İşletme kuruluş desteği,
  • 18 bin TL – Kuruluş Dönemi makine, teçhizat, ofis donanım ve yazılım desteği,
  • 30 bin TL – İşletme giderleri desteği

# KOSGEB 50 BİN TL Hibe Başvuru  yazımızı okuyarak kolay başvuru hakkındaki daha detaylı bilgilere ve belgelere ulaşabilirsiniz.

Kimler KOSGEB Kredisi Alabilir?

  • KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı olmak,
  • Bölgedeki yetkili KOSGEB hibesi için yetkilendirilmiş Hizmet Müdürlüğüne kayıt olmak,
  • Uygulamalı eğitim programına katılmak,
  • Uygulamalı eğitim programı katılım belgesi almak,
  • İş projesi hazırlama,
  • KOSGEB Hibe programlarından herhangi birine başvuru yapmak,

Kaliteli ve geleceği gören bir girişimci olsanız bile bunlar tek başına yetmez. KOSGEB kredisine başvurmadan önce alacağınız eğitim size çok şey katacaktır. KOSGEB kredisi aldıktan sonra doğru planlama yaparsanız işletmenizi daha ileriye taşıyabilirsiniz. Aldığınız hibe kredi ile hem aklınızdaki girişimleri rahatlıkla yapabilir hem de işletmenizi birkaç yıl içerisinde ileriye taşıyabilirsiniz. KOSGEB kredisi mantıklı ve girişimci ruh ile kullanılırsa düşünüldüğünden çok daha fazla katkı sağlayacaktır. KOSGEB hibe kredi almak son derece mantıklı gibi gözükse de prosedür konusunda gerçek yorucudur. O yüzden ilk adımı atarken iyi düşünmek gerekir. İleri ki önemlerde gerçekten iyi iş yapabileceğiniz girişim projeleriniz var ise KOSGEB kredi desteği size hayal ettiklerinizden daha fazlasını bile verebilir.

Ancak işlerin her zaman istenildiği gibi gitmediğini de unutmayın. Girişimcilik tamamen bir risktir, tutarsa her şey yolunda gider, tutmadığı anda sorunlar başlar. Sizler girişimci olarak çok iyi plan ve proje yaptıktan sonra KOSGEB kredisine başvurun. Başvurup çıkarsa çıkar mantığı ile hareket etmek yerine geleceği sağlam temeller üzerine kurulu projeler üreterek gerçek bir girişimci ruhu ile hareket etmelisiniz.

KOSGEB kredi desteğinin her yıl genişleyerek devam ettiğini ve ilerleyen yıllarda daha fazla girişimciye bu kredinin verilebileceğini de hatırlatalım. KOSGEB Hibe Şartları Nelerdir yazımız ile sizlerin sorularını cevaplamaya çalıştık. Yine KOSGEB 100 BİN TL Faizsiz Kredi konumuzu okuyarak devlet destekli faizsiz kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Sera Kurmak İçin Devlet Desteği 2019 Şartları ve Kimler Alabilir

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.