ucretsiz-kredi-notu-ogrenme
ucretsiz-kredi-notu-ogrenme

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme | Cepten Anında Sorgulama! | Findeks

Ücretsiz kredi notu sorgulama ve diğer bilmeniz gereken ayrıntılar aşağıda ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Dikkatlice okumanızı tavsiye etmekteyiz. Ayrıca; Akbank, Garanti, Yapı Kredi, QNB FinansBank, Halkbank, Ziraat Bankası, ING Bank, Şekerbank, TEB, İş Bankası, Vakıf Bank ve diğer bankaların gözünde bütün kredi notu sınırları aynı oranda geçerlidir. Örnek verecek olursak, 1100 ile 1499 arası puanı olan kişiler bütün bankaların gözünde risk grubundadır

Ücretsiz kredi notu öğrenme üstelik Cepten anında sorgulama yapabilirsiniz. Bir çok vatandaş bireysel ihtiyaçlarını karşılamak adına, konut veya araç alımı için kredi başvurusunda bulunmaktadır. Lakin gittiğimiz devlet veya özel bankalarda kredi çekecek bir puana sahip olmadığımızı söylerler. Tabi ki bahsettikleri bu not bizim bankalar üzerindeki sicilimizdir. Önceki tarihlerde aldığımız herhangi bir kredi veya kredi kartı hizmetlerinin geri dönüş ödemelerini geciktirmek veya icralık olmak gibi sorunlar yaşadıkça bahsi geçen bu puan düşmektedir. Son zamanlarda bu puanı öğrenmekle alakalı bir çok ücretsiz servisin olduğu söylenmektedir.

Kredi puanını öğrenmek için mobil ödemeli cepten kredi sorgulama servisini ve kredi notu ile ilgili detayları sizlere sunacağız. KKB alt yapısında hizmet veren Findeks üzerinden kredi notumuzu öğrenebiliyoruz. Bilindiği üzere 2017 yılında sicil affı yasası çıkmış ve tabiri caizse bankalarla arası kötü olan kişiler için borç yapılandırması gelerek af fırsat doğmuştur. Bu bağlamda kredi notu düşük olan kişiler artık istedikleri bankalardan kredi kullanabilirler. Bu arada kısa bir bilgilendirme yapacak olursak, sicil affı başvurusu 27 temmuz 2017 tarihinde bitecek.

Cepten Sorgulama ile Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme!

Kredi başvurumuzun belirleyici ana kriteri kişisel kredi puanımızdır. Türkiye’nin önce gelen bankalarının iştiraki ile oluşturulmuş ve bu amaçla hizmet vermesi amaçlanan Findeks finansal anlamda kişilerin sicilini tutmaktadır. Aşağıda vermiş olduğumuz tabloda da göreceğiniz gibi bu sicil puan sistemi ile numaralandırılmıştır. Findeks bünyesinde kişilerin yurt içindeki bütün banka hareketlerinin raporları yer almaktadır. Kredi puanı yüksek olan kişiler istedikleri bankalardan anında kredi çekme avantajlarına sahiptirler. Risk gurubunda olan kişilerin kredi puanlarını yükseltmeleri konusundaki yolları yazımızın devamında göreceksiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Ziraat Bankası Emeklilere Özel İhtiyaç Kredisi (20 BİN TL 48 AY)

Kredi notunuzu öğrenme yollarından ilki olan Findeks kredi notu öğrenme için findeks.com adresine girince TC kimlik numaranızı ve size ait cep telefonu numaranızı yazarak telefondan ücretsiz kredi notu öğrenme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Tabi bu birinci ve ana yoludur. İkinci olarak ücretsiz öğrenebileceğiniz adres ise Akbank mobil hizmeti. Uygulamayı Akbank sitesinden cep telefonunuza indirerek hemen ücretsiz kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Rapor sonucunuz mail adresinize de gönderilmektedir.

İş Bankası ile Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme Yolları

İş Bankası üzerinden şahsınıza ait Risk Raporunu ücretsiz olarak alabilirsiniz. İş Bankası şubelerinden, İşcep’ten, İnternet şubelerinden veya İş Bankaı bankamatiklerinden bunu yapabilirsiniz. Risk Raporunu neden almalıyız? İlk olarak konuzda da bahsi geçen Kredi Notumuzu öğreniriz. Geçmişte kullandığınız kredilerinizi ayrıntılı olarak inceleyebilir ve şuanda ödemekte olduğunuz kredi taksitlerini kontrol edebilirsiniz. Bu sayede gecikmelerinizin önüne geçebilirsiniz.

İş Bankasından kredi notunuzu şu yolları deneyerek öğrenebilirsiniz:

  • Bankamatiklerimizden Bilgi Sorma > Kredi Risk Raporu
  • İnternet Şubemizden Kredilerim > Kredi Risk Raporu
  • İşCep’ten Krediler > Kredi Risk Raporu

Diğer bir yol ise müşteri olduğunuz bankalara başvuru yapmanızdır. Banka işlemleriniz için şubeye gittiğiniz herhangi bir gün bireysel müşteri temsilcisi olan bir banka çalışanına durumunuzu söylediğiniz takdirde size ücretsiz olarak kredi notunuzu aktaracaktır. Lakin, ücretsiz kredi notu öğrenmek için o bankanın müşteri olmalısınız. Maaş müşterisi vs.

Findeks Kredi Notum Kaç Olmalı?

Findeks kredi notu bizlerin bankalar üzerindeki ödeme alışkanlıklarımız doğrultusunda hazırlanmış risk raporudur. Bankaların verilerinde olan bu raporlar ile kişilerin banka gözündeki itibarını gösteriyor diyebiliriz. Şimdi kredi notumuzun kaç olması gerektiğine gelecek olursak, puanlama sisteminde 0 ile 1900 arasındaki sayı değerleri kullanılmaktadır. Basitçe söylemek gerekirse kredi notunuz ne kadar yüksek olursa sizinde bankalardan kredi çekme şansınız o kadar yüksek ve garantilidir. “Kredi notum 0 ne yapmalıyım?” Kredi puanınız sıfırsa bankanın sizin hakkınızda herhangi bir fikre sahip olmadığı anlamına gelmektedir. Kredi notu sıfır olan kişiler yazımızın devamını okuyarak kredi notunuzu oluşturmanın yollarını görebilirsiniz.

Ücretsiz kredi notu öğrenme ve sorgulama, kredi notları tablosu, kredi notum kaç olmalı?

Kredi Puanlarının Karşılıkları Şu Şekilde;

  • 0-699 En riskli
  • 700-1099 Orta riskli
  • 1100-1499 Az riskli
  • 1500-1699 İyi
  • 1700-1900 Çok İyi

Kredi Notum Neye Göre Hesaplanıyor?

Kredilerinizi Ödeme Alışkanlıklarınız %35: Kullandığınız kredileri geri ödeme alışkanlıklarınızın düzenli ve zamanında olması kredi puanınızı büyük ölçüde etkilemektedir.Bu kriterin yerine getirilememesi puanınızın büyük ölçüde düşmesine neden olmaktadır.
Borç Durumunuz ve Mevcut Hesabınız %35: Geçmişteki kredilerinizin kapanma şekli(iyi veya kötü), teminatlı/teminatsız borç bakiyelerinizin ve limitlerinizin durumu.
Yeni Kredili Ürün Açılışları %11: Çok yakın bir zamanda alınmış ve henüz ödeme performansı gözlenememiş krediler de kişinin risk oranına etki eden belirleyici bir etkendir.
Kullanılan Kredinin Yoğunluğu %10: Sürekli kredi kullanan banka müşterisinin kredi notu, hiç kredi kullanmamış veya az kullanmış kişilere göre kredi çekme oranı daha fazladır.
Geriye kalan unsurlar da kredi notunun %9’unu oluşturmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Gelir Belgesiz Anında 50 Bin TL Veren Bankalar

Kişisel ihtiyaçlarınız, bayram tatili, evlilik hazırlıkları veya araç, ev değişiklikleriniz için kredi çekmek zorunda kalacağınız durumlar olabilmektedir. Bu nedenle de kredi notunuz hayati önem arz etmektedir. Kredi kartlarınızın aylık ekstrelerini ve halihazırda ödemesine devam ettiğiniz kredilerin düzenli bir şekilde ödenmesi gelecek planlarınızı icraata dökmenize etki edecektir. Bahsi geçen ihtiyaçları karşılamak adına bankaların tek dikkate aldığı bu sisteme uygun hareket etmek gerekmektedir.

Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

Üst başlıklarımız da yazdığımız gibi bankalar puanınıza göre size kredi vereceklerdir. Ama kredi puanınızı yükseltmek tabi ki sizin elinizdedir. Bunun için izlemeniz gereken yollara maddeler halinde göz atalım.

Ödemekte Zorlandığınız Kredilerinizi Yeniden Yapılandırın: Kredi puanını etkileyen sebeplerden biride ödemelerin gecikmesidir. Ödeme zorluğu yaşadığınız kredinizi vakit kaybetmeden bütçenize göre yapılandırın. Aylık ödemelerin yükü size ağır geliyor ise kredinizin vadesini uzatarak aylık ödeme taksit tutarını düşürebilirsiniz. Tabi bu durumda toplam ödemeniz artmış olacaktır ama kredi notunuzda herhangi bir düşüş olmayacak aksine yükselişte olacaktır.
Bütün kredi borçlarınızı tek bir kredi borcu altında toplayarak tek tarihte düzenli olarak ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Birden fazla kredi ödemek sizin gelir dönemlerinizle uyuşmayabilir, o yüzden bütün kredilerinizi tek bir çatı altında toplamak ve kendinizce belirlediğiniz ayın herhangi bir günü tek taksitle ödeme yapmak kredi puanınızı olumlu yönde etkileyecektir.
Bu koşulları yerine getirseniz de getirmeseniz de ödemelerinizi tek bir gün bile geciktirmeyiniz. Çünkü temel taşlardan birisi ödeme düzenidir. Acil ihtiyaçlarınız için Kredi Notu Düşük Olana Kredi yazımızı okuyarak kredi puanınıza bakmadan size kredi veren bankaların listesini görebilirsiniz. Ek olarak ücretsiz kredi notu öğrenme konusunda sormak istediklerinizi yazımızın altında yer alan yorum/soru bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Öğrenmiş olduğunuz kredi notu sistemi bütün bankaların katılımı ile bilgi havuzu şeklinde kurulmuştur. İş Bankası, Yapı Kredi, Garanti Bankası, Merkez Bankası, VakıfBank, FinansBank, Ziraat Bankası, Halk Bankası ve diğer bankaların ortak bilgi paylaşımları neticesinde bu sistem işlemektedir. Son olarak kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğiniz hakkındaki ayrıntılı araştırmamızı Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? yazımızdan okuyabilirsiniz. Kredi notunuzun oluşturulmasında önem arzeden ama bizim pek önemsemediğimiz detaylar yer almaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  En Düşük Faizli Konut Kredisi  (10 yıl Vadeli Güncel)

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.