evlilik kredisi, devlet destekli evlilik kredileri 2017, düğün kredisi veren bankalar, çeğis hesabı nedir, evlilik kredisi başvurusu, devlet hibesi

Evlilik Kredisi-Devlet Destekli ve Bankalar 2018

Evlilik kredisi evlenmek için karar alan çiftlerin devlet destekli olarak veya bankalardan aldıkları bir ihtiyaç kredisi türüdür. Bahsi geçen bu krediyi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gençlerimize sağlamaktadır. Tabi devletin verdiği bu evlilik desteği için aranan belirli şartlar vardır.

Akabinde devlet bankaları, katılım bankaları ve özel bankaların en uygun faizli evlilik kredisi verdiği de bilinmektedir. Yazımız içerisinde devletin gençlerimize sunmuş olduğu bu desteğin yanı sıra devlet bankalarında çeyiz hesabı nasıl açılır?, En uygun evlilik kredisi veren banka hangisi?, Evlilik kredisi başvurusu ve şartları ve Faizsiz evlilik kredisi veren bankalar 2017 gibi aklınıza gelebilecek bütün soruların yanıtları yazımız içerisinde yer almaktadır.

Bilgilendirme: Devletin ve bankaların vermiş olduğu bu krediler ve çeyiz hesapları hakkındaki bütün detaylı bilgileri edinmeniz için yazımızı dikkatlice okumanızı önermekteyiz. Yazımızda bütün bankaların güncel evlilik kredisi kampanyaları ve devlet destekli evlilik kredisi başvurusu konularında ayrıntılı bilgiler mevcuttur.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvuru Şartları 2018

Öncelike devlet destekli bu kredi için evlenen çiftelerin yaşlarının en az 18, en falza 24 olması gerekmektedir. Üniversite mezunları için yaş sınırı 26’tır. Evlenecek olan her iki çiftin de kayıtlı sicillerinde ağır ve yüz kızartıcı suçlar bulunmamalı. Devlet destekli evlilik kredisine ihtiyacınızın olduğunu, maddi imkanınızın sınırlı olduğunu kurula ayrıntılı olarak sunmalısınız. Evlenme kararı alan iki çiftinde daha önce evlilik yapmamış olmaları gerekmektedir. Bu şartları yerine getiren çiftimiz devletten 1’ci yıl geri ödemesiz olarak 10 BİN TL’ye kadar 48 ay(4 yıl) vade ile en düşük faiz oranı ile kredi alabilmektedirler. Evliliğin hemen ardından çocuk sahibi olan çiftler bu kredinin geri ödenmesini 1 yıl dana erteleyebilmektedirler. Başvuru için hemen size en yakın sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfın müraatınızı gerçekleştirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar 2018

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır? Nasıl Hesaplanır ve 2018 Şartları

Ülkemizdeki evlenme oranını yükseltmek ve maddi durumu imkan vermeyen gençlerimizin mutlu ve sıcak bir yuva kurması için gerçekleştirdiği bir diğer hizmet ise çeyiz hesabıdır. Evlenmeyi düşünen çiftler için 2016 yılında uygulamaya giren bu sistemde, hesabınıza toplamda biriktirmiş olduğunuz paranın %20’si kadarını devlet size karşılıksız olarak vermektedir. Bir örnekle açıklayacak olursak 25 BİN TL biriktirdiğiniz hesabınıza +5 BİN TL de devlet vermektedir. Bu katkıdan faydalanmanız için bilmeniz gereken en önemli unsuz ise 3 yıl boyunca bu hesabınız devam ettirmeniz gerekmektedir. Çeyiz hesabı açtırabileceğiniz bankalar şu şekildedir.

Kamu bankaları: Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank
Özel bankalar: TEB, İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Akbank, Garanti Bankası, Fibabanka
Katılım Bankaları: Kuveyt Türk, Albaraka Türk, Ziraat Katılım ve Türkiye Finans bankalarından çeyiz hesabı açtırabilirsiniz.

Çeyiz hesabı açtırmak için belirlenen şartlar;

 • Öncelikle yukarıda ismi geçen herhang bir bankadan Türk Lirası cinsinden çeyiz hesabı açtırmalısınız.
 • Hesabı açtıran çiftin yaş sınırı 27 olarak belirlenmiştir.
 • Devlet 5 BİN TL bu hesaba para yatıracak ve bu para en az 3 yıl boyunca bu hesapta kalacak.
 • Çeyiz hesabınıza verilen bu destek bir seferliğine mahsustur.
 • Çeyiz heasbı için evlenecek çiftlerin Türk vatandaşı olmaları gerekmektedir.
 • 18 yaşından küçükler için çeyiz hesabını velileri açabilirler.
 • Açılan çeyiz hesabını bir başka bankaya taşıyamazsınız.
 • Çeyiz hesabınıza aylık en az 100 TL, en fazla 1.000 TL yatırabilirsiniz.
 • Hesabınıza yapılan ödemeler aylık veya üç aylık olarak belirlenebilir. Ödemelerinizi 3 kereden fazla aksatmamanız gerekmektedir. Bunlar başlıca koşullardır. Diğer detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Evlilik Kredisi Veren Bankalar, Faiz Oranları, Şartları ve Başvuru

Devletin evlenme kararı alan çiftler için yapmış olduğu desteğin yanısıra devlet bankalarının ve özel bankalarında bu konudaki düşük faizli kredileri mevcuttur. Öncelikle bu bankaların ortak ve genel şartlarından bahsedelim ve sonrasında bu bankaların düşük faiz oranları ile kredi detaylarını tek tek mercek altına alalım.

Genel olarak bankaların evlilik kredisi için sundukları vade 48 ayı geçmemektedir. Düğün için kullanılması muhtemel kredinin miktarı kişinin aylık gelirine ve bankanın uyguladığı kampanyaya bağlıdır. İhtiyaç kredilerinden alınan BSMV ve KKDF vergilerine dahildir. Evlenmeye karar veren çiftler bu krediyi ayrı ayrıda çekebilirler birliktede çekebilirler. Krediler için kefilin istenip istenilmeyeceği tamamen kişinin finansal geçmişine ve aylık gelirine bakılarak karar verilir. Şimdi bankaların faiz oranlarını, kampanya detaylarını tek tek inceleyelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  TEB Evlilik Kredisi (36 AY VADE 1,65 FAİZ ORANI)

1. Albaraka Türk(Faizsiz):

Türkiyenin önde gelen katılım bankalarından olan Albaraka Türk, Düğün Finansmanı kampanyası ile 1,40 kar oranı ile faizsiz evlilik kredisi vermektedir. Evlilik kredileri içerisinde en yüksek tutarı Albakara Türk bankası vermektedir. 250.000 TL evlilik kredisini 48 ay vade ile alabilirsiniz. Yapmak istediğiniz düğünün gösterişli olmasından yanaysanız bu faizsiz kredi tam size göre. Bu krediye 18 yaşını dolduran çiftler başvuru yapabilirler. Detaylı bilgiler için en yakın Albaraka şubesine gidebilirsiniz veya 444 5 666 müşteri hizmetlerinden ulaşabilirsiniz. Kar payı üzerinden kredi finansmanı sağlayan Albaraka Türk’ün verdiği bu kredi dini açıtan sakıncalı görülmemektedir.

2. Türkiye Finans (Faizsiz):

Türkiye’nin diğer büyük katılım bankalarından birisi olan Türkiye Finansın evlenen çiftlere sunduğu kredinin kar oranı bütün vade süreleri için 1.39’dur. Kredinin maksimm vade süresi 48 aydır. Tahsis ücreti ise %0,5’tir. Kredi başvurusu için gelir belgesi, serbest meslekle iştigal eden şahısların ise son yıla ait vergi levhası ve onaylı bilanço, gelir tabloları, mizan, imza sirküleri, kuruluş ve en son ortaklık payını gösteren Ticaret Sicil Gazetesi istenmektedir. Türkiye Finans bankasıda kar oranı üzerinden kredi verdiği için dinen bir sorun teşkil etmemektedir.(Dilerseni bu konuyu daha bilgili kişilere sormanızda fayda vardır.)

3. Yapı Kredi Bankası:

Vade süresi en fazla 48 ay olan bu krediden en fazla 100.000 TL gibi bir tutar kullanabilirsiniz. Bahsi geçen krediye anında cepten başvuru için Evlilikkredisi (boşluk) T.C. kimlik numarası (boşluk) aylık geliriniz yazark 4411 SMS gönderebilir veya Yapı Kredi internet bankacılığı üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Düğün sezonuna özel kampanyalardan ve faiz oranlarından yararlanmak için Yapı Kredi şubelerine gidebilir veya 444 0 444 müşteri hizmetlerini arayarak bilgi alabilirsiniz.

Yapı Kredi Evlilik Kredisi İçin İstenen Belgeler:

 • Kira gelirine sahip olan kişilerden kira kontratı.
 • Nüfus cüzdanı.
 • Son 2 aya ait maaş bordrosu.
 • Serbest meslekle ilgilenen vatandaşlar için son vergi levhasının fotokopisi.
 • Krediyi çocuğunun evliliği için kullanmak isteyen emekli vatandaşların maaş cüzdan fotokopisi gerekmektedir.
  Bahsi geçen bu belgeleri genellikle diğer bankalarda istediği için yazımızın sadece bu kısmında bahsediyoruz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu 2019

4. QNB FinansBank Evlilik Kredisi:

Özel bankalar içerisinde en çok vade süresi bulunan QNB FinansBank ile evlilik kredinizi 60 ay vadeye ile kullanabilirsiniz. Kredinin 48 ay vadesine kadar %1,75 faiz oranı uygulanmakta, 48’den – 60 ay vadeye kadar ise %1,60 faiz oranı uygulanmaktadır. Diğer detaylar için en yakın Finansbank şubesine gidebilirsiniz.

5. Akbank Düğün Kredisi:

En uzun vade süresi sunan bankanın ardından en düşük faizli düğün kredisi veren bankayı anlatalım. Akbak, evlenmek isteyen çiftler için %1,19 faiz oranı ile kredi vermektedir. Kredi üst limiti 20.000 TL olup kredi vadesi 36 aydır. Akbank düğün kredisi için kredi tahsis ücreti almamaktadır.

Evlilik kredisi ile alakalı bütün kampanyalar ve devlet destekleri bu yazımız içerisinde detaylı olarak anlatılmıştır. İnternet üzerinden bütün web sitelerini taramanıza gerek kalmayacak şekilde bütün bilgileri ve bilmeniz gerekenleri bu yazımızda toparladık. Okudunuz bu konu hakkındaki sorularınızı hemen altta bulunan yorum bölümünden bizlere sorabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.