Ne Kadar Kredi Çekebilirim, Maaşın Kaç Katına Kredi Verilir, en falza ne kadar kredi alabilirim, kredi limitim ne kadardır, Aldığım maaşa göre ne kadar kredi çekebilirim
Ne Kadar Kredi Çekebilirim

Ne Kadar Kredi Çekebilirim ve Maaşın Kaç Katına Kredi Verilir?

Aldığım maaşa göre ne kadar kredi çekebilirim veya maaşımın kaç katına kredi verilir. Bu ve bunun gibi yorumların çok gelmesi üzerine bizde sizler için bu ayrıntılı konut kredisi ve ihtiyaç kredisi limitleri konusunu yazmaya karar verdik.

Bilgilendirme: yazımızı dikkatlice okuyarak bütün ihtiyaçlarınız için en uygun krediyi bulabilirsiniz.

Maaşım, Çekmek İstediğim Kredi İçin Yeterli Olur mu?

Öncelikle aylık belgelenebilir geliriniz tabiki çekmek istediğiniz kredi miktarını etkileyen ana etkenlerden birisidir. Aldığınız bir kredinin aylık taksit ödeme miktarı hanedeki toplam belgelenebilir gelirinizin yarısı kadar olmalıdır. Hane halkı ile birlikte yaşıyorsanız bu şekilde alabilirsiniz. Yanlız yaşayan bireylerin sadece kendi aylık gelirlerine bakılır. Mesela aylık geliriniz 5.000 TL olsun, çekmek istediğini kredinin aylık taksitleri en fazla 2.500 TL olmalı. İşte burada maaşımın nekadarına kredi alabilirim sorusu aklımıza geliyor. Tabi bu bankanın vade süresini uzatması ile düzenlenebilir. Sadece bununla sınırlı kalmamakta, şayet halihazırda ödemesi devam eden kredi taksitleriniz varsa, onuda bu ödeme çizelgesine dahil etmelisiniz.

Yani biraz önceki örneğe ekleme yaparsak. Önceden kullanmış olduğunuz ve hala ödemesi devam eden kredinizin taksiti 500 TL diyelim. Bu durumda sizinde yeni kullanacağınız kredi için en fazla 2.000 TL aylık ödeme yaparsınız. Şu halde de kredi çekme limitiniz eski kredinizden dolayı bir önceki örnekteki limite göre daha az olacaktır. Yani rakamsal örnekle anlatacak olursak eski kredi taksiti ödemeyen bir vatandaş şimdi 50.000 TL kredi çekebiliyorsa. Eski kredi ödemesi olan vatanaş 40.000 TL kredi çekebilir. (Bu rakamlar örnektir.)

Maaşımın Kaç Katına Kredi Verilir, Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Öncelikle maaş ile aylık gelir arasında bir fark bulunmaktadır. Çünkü bankalar sizlerin ne kadar maaş aldığınızdan çok aylık belgelenebilir gelirlerinize bakarlar. Mesela kira geliri, işyeri geliri vs. Bu bağlamda sizlere verilebilecek kredinin üst limiti belirlenir. Maaş katlarına göre düzenlenen krediler ise belirli dönemlerde bankalar tarafından duyurulan kampanyalardır. Yani dönemsel olarak vatandaşlara kampanya sunarlar, geçicidir. Ve bu kampanyalardan genelde memur kesimi ve emekliler faydalanabilmektedirler. Bahsi geçen vatandaşların aylık gelirleri kesin ve sabittir. Bu kampanyalar için uyum gösteren vatandaşlara ise maaşlarının 13-15 katı kadar kredi verilebilmektedir. Basit bir örnekle, 1.000 TL emekli maaşı alıyorsanız bankaların kampanyalarına göre en fazla 15.000 katı kadar kredi çekebilirsiniz. Bu arada emekliler için kredi yazdığımız Ziraat Bankası Emekli Kredisi yazımızı okuyarak kredi kampanyalarından yararlanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar (1 DAKİKADA 55 BİN TL)

Örnek Hesaplamalar; (Tablodaki faiz oranları örnektir)

Aylık GelirinizFaiz OranlarıEn Fazla Çekebileceğiniz Kredi
1.000 TL%1.2517.000 TL
1.500 TL%1.2525.500 TL
2.000 TL%1.2534.000 TL
2.500 TL%1.2542.500 TL
3.000 TL%1.2551.000 TL
4.000 TL%1.2568.000 TL

En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilirim, Nasıl Hesaplanıyor?

Yeni kredi başvurusu yaparken önceden kullanmış olduğunuz kredinizin taksitlerini halen daha ödediğini düşünerek hesaplayalım. Maaşınız 6.000 TL olsun. Şuan daki kredinize de aylık 1.000 TL kredi taksiti ödüyorsunuz varsayalım. Deminde bahsettiğim gibi , kredi taksitleriniz en fazla maaşınızın yarısı kadar olur yani 3.000 TL olur. Yeni çekeceğiniz kredinin taksitlerine 3.000 TL ödeyebilecekken ve buna bağlı üst limitte kredi çekecekken eski kredinizin aylık 1.000 TL ödemesi olduğu için yeni kredinizie en fazla 3.000-1.000= 2.000 TL aylık taksit ödeyebilirsiniz. Buda sizin yeni kredi limitinizi birazda olsa aşağı çeker.

Maaşınız İstediğiniz Kredi Miktarına Yetmiyor Mu?

Aylık geliriniz ihtiyacınız olan kredi limiti için yetersiz mi kalıyor? O halde üzerinize kayıtlı olan herhangi bir gayrimenkul ipotek göstererek yüksek miktarda kredi kullanabilirsiniz. Bu konudaki detaylar için İpotekli İhtiyaç Kredisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Kredi Notu Kredi Limitimi Etkiler Mi?

Kredi notu zaten tamda bunun için kurulmuş bir sistemdir. Kredi notu düşük olan banka müşterilerine ya kullandırılmaz yada ek teminatlar istenir. Kredi notu isminden de anlaşıldığı gibi banka geçmişimizin bir sicili gibidir. Geçmişte kullandığımız kredi kartlarını veya kredileri düzenli ödedik mi? İşte o zaman kredi notumuz yüksek olur ve her banka anında belgesiz kredi sunarlar bizlere. Tabi son zamanlarda bankaların arasındaki rekabette ötürü gelir belgesiz kredi veren bankalar çoğalmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.