Kredi-Basvurusu-icin-Gerekli-Belgeler
Kredi-Basvurusu-icin-Gerekli-Belgeler

Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler [2018 Konut, İhtiyaç, Taşıt]

Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler nelerdir, tek tek araştırdık. Bankalara yapılan kredi başvurularında bir takım belgeler istenmektedir. Hangi banka hangi belgeleri talep ediyor yada hangi banka belge istemeden kredi veriyor şimdi bunları inceleyeceğiz. Yazımızı dikkatlice okuyarakbu konu hakkında ayrıntılı bilsahibi olabilirsiniz.

Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar

Bankarın ihtiyaç veya konut kredilerinden faydalanabilmek için bazı şartların taşınması gerekmektedir. Bu şartların bazıları kesin engelleyici bazıları ise bankaların insiyatifine kalmıştır. Şimdi bu şartları maddeler halinde inceleyelim.

  • Kredi kullanabilmeniz için kesinlikle 18 yaşından büyük olmalısınız. Tabi bu kredi almak için yeterli bir yaş sınırı değildir. Bir çok banka bunu 20 yaş ile sınırlandırmaktadır.
  • Finansal hayatınızın temiz olması. Yani geçmişte kullandığınız kredi veya kredi kartlarının taksitlerinin zamanında ödenmiş olması. İcralık, avukatlık olunmaması.
  • İhtiyaç ve taşıt kredilerinde sadece sizin şahsi gelirinizi belgeleminiz gerekmektedir. Sadece konut kredileri için hane halkının bütün gelirini gösterebilirsiniz.
  • Yine ihtiyaç ve taşıt kredilerinde en fazla 48 ay vade talep edebilirsiniz. (Ziraat bankası 60 ay vadeli arsa kredisi gibi krediler hariç tutulur.) Konut kredisinde ise yasal olarak en fazla 360 ay vade imkanı sunulmaktadır. (bkz. en uzun vadeli konut kredileri)
  • En önemli ve sonuncu madde ise gelirinizi belgeleyebilmenizdir. Bunu sadece alınan maaş olarak düşünmemek lazım. Kira gelirini belgeleyerekte kredi alabilirsiniz.
  • SGK’lılar yeni başladığı bir işte en az 3 ay sigortalı olarak çalışmış olması lazım. Totalde ise toplam 12 ay sigortalı olması gerekmektedir. Memurlar, emekliler için bu maddedeki şart aranmamaktadır.

Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler 

Kredi başvurusu için gerekli belgeler genel olarak bütün bankalarda aynıdır. Lakin bazı bankaların istediği ayrı belgeler veya istemediği belgeler de mevcuttur. Örneğin ziraat bankasının eğitim kredisi için Eğitime ilişkin belgeler ve fatura istenebilmektedir. Bu ve bunun gibi detayları yazımızın devamında detaylıca bulabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  En Düşük Faizli Konut Kredisi  (10 yıl Vadeli Güncel)

Genel Olarak İstenilen Belgeler(Tablosu)

Kamuda ÇalışanlarEmekliÖzel SektörVergi Levhalı
Nüfus cüzdanı veya pasaport vbNüfus cüzdanı veya pasaport vbNüfus cüzdanı veya pasaport vbNüfus cüzdanı veya pasaport vb
Kişiye ait maaş bordrosuEmekli maaşının aylık dökümüKişiye ait maaş bordrosuVergi levhası (GÜNCEL)
fatura dökümü (Varsa taşıt ruhsatı)fatura dökümü (Varsa taşıt ruhsatı)SGK dökümüİmza sirküsü
Sahip olunan konuta ait tapu fotokopisiSahip olunan konuta ait tapu fotokopisiİkamet belgesiGelir tablosu ve bilanço
İkamet belgesiİkamet belgesiİş yeri imza sirküsüTicari sicil
fatura dökümü (Varsa taşıt ruhsatı)Oda kayıt belgesi
Ek geliri varsa(mecburi değil)fatura dökümü (Varsa taşıt ruhsatı)
Sahip olunan konuta ait tapu fotokopisiSahip olunan konuta ait tapu fotokopisi
Ek geliri varsa(mecburi değil)

Belge Talep Etmeyen Krediler ve Başvuruları

Bilindiği gibi artık teknolojinin gelişmişliği kredi başvurularınında hızlı ve bir okadar kolay olmasını sağlamıştır. Buda Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler konusunda bir takım kolaylıklar sağlamıştır. Banka teknolojilerinde öncülük yapan bazı bankalar belge talep etmeden kredi vermektedirler. Bunlardan kısaca bahsedip, bankaların isteyebilecekleri diğer belgelerle ilgili bilgilere devam edeceğiz.

Enpara: Herhangi bir belge istemeden kredi başvurusu yapılarak 30.000 TL üst limitli kredinizi çekebilirsiniz. Kredi faiz oranı ise %1,42’dir.

Aktif Bank(N Kolay Kredi): Yine aynı şekilde aktif bank üzerinden de belgesiz olarak 30.000 TL’ye kadar kredi kullanabilirsiniz. %2,29 faiz oranı ile kredi veren aktif bankın diğer güzel bir özelliği ise kredi notu düşük olanlara kredi verebilmektedir.

CEPTETEB: Online olarak başvuru da bulunabileceğiniz bir diğer banka ise CEPTETEB. 30.000 TL üst limitli kredinizi 1 dakikalık başvuru ile gerçekleştirebilirsiniz. Kredinin faiz oranı %1,49’tür.

ING Bank E-Kredi ve Odeabank: ING bank en yüksek üst limitli online ve eraksız krediyi vermektedir. (50.000TL) Ardından OdaeBank gelmekte ve 35.000 TL üst limitli online kredi vermektedir. Bu iki bankanın ortak özelliği ise gerekli gördüklerinde belge isteyebilmeleridir.

Bahsi geçen bu online ve hızlı kredi başvurularına ulaşmak ve hemen başvuru yapmak için Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar yazımızı inceleyeniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kırmızı Kalem Çekilenler İçin Kredi Veren Bankalar

Konut Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler 2018

Bankalardan konut kredisi almak için başvuru yaptığımızda neredeyse bütün bankalar peşinat isterler. Bu peşinat tutarı ise alınacak olan gayrimenkulün yaklaşık %20-%25 tutarı kadardır. Yani 100 BİN TL’lik bir konut kredisi için yaklaşık 20 BİN TL peşinat istenmektedir. Tabi evin hepsine kredi veren bankalarda mevcuttur. Bu bankalara ulaşmak için Evin Tamamına Kredi Veren Bankalar yazımızı okuyabilirsiniz.

Konut kredilerinde kefil istenilmektedir. Verilen konut kredisine dair teminat isteyen banka bu konut vade süresi boyunca ipotek tahsis eder ve ek olarak en az bir adet kredi kefili ister. Konut kredisi için yukarıdaki belgelere ek olarak;

  • Kat İrtifaki Tapusu ve İnşaat Ruhsatının Fotokopileri veya
  • Kat İrtifakı Tapusu ve Yapı Kullanım İzin Belgesi ya da
  • Kat Mülkiyeti Tapusu istenmektedir.

Konut kredisi alırken yaptırılması gereken bir takım zorunlu sigortalar da bulunmaktadır. Deprem sigortası, konut sigortası, Yaşam sigortası.

# Konut kredisi ile ilgili diğer detaylara Konut Kredisi Alma Şartları yazımızdan ulaşabilir ve konut kredisi çekmeden önce bankaların sizlerde aradığı özelliklere göz atabilirsiniz.

Bankaların Kendilerine Özgü İstedikleri Belgeler

Ziraat Bankası indirimli ve masrafsız tüketici kredisi için Tüzel kişiliklerin ortağı olan kişilerden ortağı olduğunuz şirkete ait ana sözleşmenin yayımlandığı ticaret sicil gazetesi/gazeteleri fotokopisi ek olarak istenmektedir.

Ziraat bankası eğitim kredisi için eğitim durumunu gösteren belgeler ve bir takım faturalar talep edilmektedir.
Garanti Bankası: Yukarıdaki tabloda bahsi geçen belgelere ek garanti bankası sizden kira gelirinizi belgelemenizi isteyebilir. Bu aylık gelirinizin kullanmak istediğiniz kredi için yeterli olmadığı durumlarda sizden istenilebilir. (Düzenli olarak gelirinizin olduğu bir gayrimenkule sahipseniz) Çitçi iseniz çiftçilik belgesi. Akbank, halk bankası, iş bankası, qnb finansbank gibi bir çok banka sizden hemen hemen bu belgeleri temin etmenizi isteyeceklerdir.

2 Comments Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.